Przyjmował codziennie olbrzymie dawki witaminy D. Niepokojące objawy zauważył po miesiącu

W ostatnich latach przybywa opisów przypadków hiperwitaminozy i toksycznego działania witaminy D. Jeden z nich zamieszczono w czasopiśmie "BMJ Case Reports". Lekarze opisali historię mężczyzny, który przyjmował dziennie 150 000 IU witaminy D. Gdy zauważył u siebie niepokojące objawy, odstawił suplementy, jednak dolegliwości nie ustąpiły - skończyło się pobytem w szpitalu. Jak zwracają uwagę autorzy artykułu, stosowanie suplementów diety to dziś popularna praktyka, niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że można je przedawkować, a skutki mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Jakie objawy pojawiają się w przypadku przyjmowania zbyt dużych dawek witaminy D? Wyjaśniamy.

Przyjmował ogromne dawki witaminy D. Trafił do szpitala

W czasopiśmie "BMJ Case Reports" opisano historię mężczyzny z Wielkiej Brytanii, w średnim wieku, z długą historią problemów zdrowotnych, który został skierowany przez lekarza rodzinnego do szpitala z powodu nawracających nudności, wymiotów, bólów brzucha, skurczów nóg, szumu w uszach, suchości w jamie ustnej, wzmożonego pragnienia, biegunki, a także utraty masy ciała (ponad 12 kg). Objawy te utrzymywały się u niego przez prawie trzy miesiące i zaczęły się ok. miesiąc po tym, jak za radą prywatnego dietetyka rozpoczął intensywną suplementację. Codziennie przyjmował duże dawki ponad 20 suplementów zawierających witaminę D (50 000 IU trzy razy dziennie), witaminę K2, witaminę C, kwas foliowy, witaminę B6, kwasy omega-3, a także kilka innych suplementów witaminowych, mineralnych, odżywczych i probiotycznych. Gdy objawy się rozwinęły, przestał przyjmować codzienny "koktajl" substancji, ale dolegliwości nie ustąpiły.

Reklama

Wyniki badań krwi zleconych przez lekarza rodzinnego wykazały u mężczyzny bardzo wysoki poziom wapnia i nieznacznie podwyższony poziom magnezu. Poziom witaminy D był natomiast siedem razy wyższy niż wymagany. U pacjenta stwierdzono również ostrą niewydolność nerek.

Mężczyzna przebywał w szpitalu przez osiem dni. Dwa miesiące po wypisie poziom wapnia wrócił do normy, ale poziom witaminy D nadal był nienormalnie wysoki.

"Opis przypadku podkreśla potencjalną toksyczność suplementów, które są w dużej mierze uważane za bezpieczne, dopóki nie zostaną przyjęte w niebezpiecznych ilościach lub w niebezpiecznych kombinacjach" - wskazują lekarze.

Witamina D jest potrzebna, ale więcej wcale nie znaczy lepiej

Witamina D spełnia wiele istotnych funkcji w organizmie. Jej kluczową rolą jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej, w ramach której bierze udział w mineralizacji kości. Jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, układu nerwowego i układu krążenia. Jej niedobór jest jednym z czynników ryzyka wielu chorób i śmiertelności ogólnej.

"Powszechnym, błędnym przekonaniem na temat witaminy D jest to, że jeśli trochę znaczy dobrze, to więcej znaczy lepiej" - wskazuje w rozmowie z "Medical News Today" JoAnn Elisabeth Manson, profesor medycyny z Harvard Medical School i szefowa oddziału medycyny prewencyjnej w Brigham and Women's Hospital. "To nieprawda i chociaż ważne jest, aby unikać niedoboru witaminy D, bardzo ważne jest również unikanie dużych dawek" - zaznacza.

Witaminy D pochodzącej z naturalnych źródeł - ze słońca (to jej najlepsze źródło) i diety - nie sposób przedawkować. Ryzyko przedawkowania witaminy D stwarza suplementacja. Przekraczanie zalecanych dawek może mieć fatalne konsekwencje dla organizmu.

Objawy nadmiaru witaminy D

Mężczyzna, którego przypadek opisano w "BMJ Case Reports", przyjmował dziennie 150 000 IU witaminy D. W polskich warunkach u zdrowych osób dorosłych (w wieku od 19 do 65 lat), które nie spędzają na słońcu 30-45 minut w godz. od 10 do 15, z odkrytymi przedramionami i nogami, bez filtrów przeciwsłonecznych od maja do końca września, zaleca się suplementację w dawce 1000-2000 IU na dobę przez cały rok, w zależności od masy ciała i spożycia witaminy D w diecie. 

U mężczyzny pojawiło się wiele uciążliwych symptomów, po których odstawił suplementy. Podsumujmy je. O tym, że przyjmujemy za duże dawki witaminy D mogą świadczyć następujące objawy:

  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle brzucha,
  • utrata apetytu,
  • utrata masy ciała,
  • częste oddawanie moczu
  • biegunki,
  • suchość w ustach,
  • nadmierne pragnienie,
  • drażliwość, zmęczenie, senność,
  • osłabienie mięśni,
  • bóle i zawroty głowy,
  • dezorientacja,
  • szumy uszne,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • nieregularne bicie serca.

Jeśli rozpoznajesz u siebie objawy nadmiaru witaminy D, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Poinformuj go, co dokładnie przyjmujesz, i w jakich dawkach. Jeśli wcześniej przepisano ci witaminę D w formie leku, w większych dawkach, pamiętaj, aby regularnie uczęszczać do lekarza i monitorować jej poziom w organizmie.

Skutki przyjmowania zbyt dużych dawek witaminy D

Przypadki nadmiaru witaminy D obserwuje się zdecydowanie rzadziej w porównaniu do niedoboru, ale, jak zwracają uwagę lekarze, częściej niż jeszcze przed kilkoma laty.

Nadmierna podaż witaminy D może prowadzić do hiperkalcemii i hiperkalciurii. Oba stany mają związek z ilością wapnia w organizmie. Hiperkalcemia to zbyt duże stężenie wapnia we krwi, natomiast hiperkalciuria to zwiększone wydalanie wapnia z moczem. "Objawami hiperkalcemii w ostrym zatruciu są m.in.: splątanie, poliuria, polidypsja, wymioty, anoreksja, osłabienie mięśni; a w przewlekłym: kamica nerkowa, odwapnienie (w związku ze zwiększoną aktywnością osteoklastów) i ból kości" - wskazują eksperci z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w pracy "Korzyści i zagrożenia wynikające z suplementacji witaminą D". Na tle hiperkalcemii spowodowanej przedawkowaniem witaminy D mogą wystąpić również choroba wrzodowa żołądka, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia neurologiczne, a także zaburzenia funkcjonowania trzustki.

Badania wykazały także, że wysokie dawki witaminy D podawane rzadziej niż raz na tydzień mogą zwiększać ryzyko upadków. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Witamina D - rano czy wieczorem? Przed, w trakcie czy po posiłku?

Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem demencji

Witamina D chroni przed czerniakiem. Nowe badanie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: witamina D a zdrowie | witamina d suplementacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL