Usprawni pracę jelit i nerek, pokona wzdęcia. Maleńkie ziarenka skrywają wielką moc

Znana jest przede wszystkim jako składnik musztardy i dodatek do kiszonych ogórków. Na tym jednak nie kończą się jej możliwości. Ziarna gorczycy - bo nich mowa - wykazują liczne właściwości zdrowotne i mogą być stosowane nie tylko w kuchni, lecz również w formie przeciwbólowych okładów. Jak gorczyca wpływa na zdrowie i kto nie powinien po nią sięgać? Wyjaśniamy.

Gorczyca to jednoroczna roślina oleista z rodziny kapustowatych, występująca w Europie, północnej Afryce i w znacznej części Azji. W Polsce możemy spotkać gorczycę białą (Sinapis alba) i gorczycę polną (Sinapis arvensis). To właśnie gorczyca biała jest głównym składnikiem musztard i marynat. Istnieje też gorczyca czarna, wykorzystywana przede wszystkim do produkcji olejku gorczycznego. Jakie są właściwości gorczycy i kiedy warto ją stosować?

Reklama

Gorczyca — właściwości i składniki odżywcze

W maleńkich ziarenkach gorczycy znajdziemy mnóstwo witamin i minerałów. To przede wszystkim skarbnica witaminy C, ale też witaminy A, witamin z grupy B, witaminy E i K. Znajdziemy w niej żelazo, wapń, magnez, potas, fosfor, cynk i sód.

Na co dobra jest gorczyca? Przede wszystkim doceniany jest jej korzystny wpływ na żołądek i układ trawienny. Medycyna alternatywna poleca spożywanie gorczycy między innymi do łagodzenia zaparć, nadkwasoty, stanów zapalnych układu pokarmowego, a nawet wrzodów. Warto po nią sięgać przy niestrawności i braku łaknienia.

Gorczyca wykazuje też działanie przeciwbólowe, a olejek z gorczycy jest wykorzystywany do produkcji plastrów i maści o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. To jednak nie wszystkie jej właściwości. Gorczyca:

  • działa moczopędnie,
  • korzystnie wpływa na pracę serca i układu sercowo-naczyniowego,
  • pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi,
  • zawarty w niej fosfor pomaga wzmocnić kości i zęby,
  • pozytywnie oddziałuje na system nerwowy,
  • przygotowane na bazie nasion gorczycy okłady pomogą udrożnić drogi oddechowe, wspierając zdrowie zatok.

Olejek z gorczycy pomaga pobudzić wzrost włosów i zapobiec łysieniu. Z kolei sporządzona na bazie gorczycy maseczka pomaga usunąć przebarwienia i plamy ze skóry.

Czytaj też: Pij przed posiłkiem, by obniżyć cukier, cholesterol i pokonać zaparcia. Tylko trzy składniki 

Gorczyca biała a gorczyca czarna - kiedy je stosować?

Gorczyca biała ma dość łagodny smak, podczas gdy smak gorczycy czarnej jest mocniejszy, dużo bardziej wyrazisty. Czarna gorczyca polecana jest między innymi na bóle reumatyczne i w stanach zapalnych tkanek miękkich oraz stawów. W takich przypadkach stosuje się ją w formie maści lub jako składnik plastrów opatrunkowych. 

Gorczycę czarną można też stosować w celu łagodzenia dolegliwości żołądkowych. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Jest też polecana do łagodzenia bólu gardła.

Z dolegliwościami trawiennymi dobrze sobie też radzi gorczyca biała. Polecana jest między innymi przy zaparciach, wzdęciach i niestrawności. Nasiona gorczycy wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Może być stosowana zewnętrznie, przy bólach reumatycznych i problemach z zatokami. Warto też pamiętać, że gorczyca działa moczopędnie i pomaga w trawieniu ciężkostrawnych dań.

Czytaj też: Dobre na pamięć, odporność, zbicie cholesterolu i ciśnienia. Popularne w PRL-u owoce wracają do sadów

Gorczyca a gluten. Czy można ją jeść na diecie bezglutenowej?

Gluten jest mieszanką białek roślinnych, która występuje w ziarnach niektórych zbóż, w tym pszenicy, jęczmienia i żyta. Coraz więcej osób stara się unikać spożywania glutenu, choć dieta bezglutenowa polecana jest przede wszystkim tym, którzy cierpią na celiakię lub którzy są uczuleni na gluten. Takie osoby ze względów zdrowotnych powinny całkowicie wyeliminować go z diety, co jednak nie jest łatwe. Czy gorczyca zawiera gluten? Na szczęście nie, a przy tym jest polecaną przyprawą, poprawiającą smak dań i wspierają procesy trawienne.

 

Gorczyca a cukrzyca. Kto nie powinien jej jeść?

Przy hipoglikemii i cukrzycy typu 1 należy spożywać gorczycę bardzo ostrożnie, ponieważ może ona obniżać poziom cukru we krwi. Z tego też powodu osoby zmagające się z cukrzycą nie powinny bez konsultacji z lekarzem przyjmować preparatów zawierających gorczycę lub samodzielnie ich przygotowywać.

Jakie są jeszcze przeciwwskazania do spożywania gorczycy? Nie jest polecana ciężarnym i kobietom karmiącym piersią. Szczególnie odradza się im sięganie po gorczycę czarną, która w większych ilościach powoduje przekrwienie macicy, przez co może przyczynić się nawet do poronienia. Duże dawki gorczycy mogą też przyczynić się do problemów z układem moczowym i nerkami. Nasiona gorczycy zawierają również substancje wolotwórcze, więc niektórzy specjaliści odradzają ich spożywanie osobom ze schorzeniami tarczycy.

Źródła: smaker.pl, porady.interia.pl, kobieta.interia.pl

CZYTAJ TAKŻE: 

Nie pij tego jeśli masz cukrzycę lub się odchudzasz. Szybko podnoszą cukier

Gorączka, dreszcze, ból głowy. Pierwsze objawy legionellozy mogą być mylące 

Jak niejedzenie śniadania wpływa na organizm? Skutki odczujesz jeszcze tego samego dnia 

Wymiata złogi z jelit i zbija cholesterol. Wystarczą dwie łyżki dziennie 

Zobacz też: 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL