Gorączka, dreszcze, ból głowy. Pierwsze objawy legionellozy mogą być mylące

W fontannach wodnych, basenach, jacuzzi - bakteria Legionella lubi rozwijać się w środowisku wodnym. Chorobą legionistów można zarazić się poprzez wdychanie niewidocznego dla oka aerozolu zawierającego bakterie Legionella. Powstaje on w wyniku rozpylenia kropelek wody zawierającej bakterie, na przykład podczas używania prysznica, czy spuszczania wody w toalecie. Sprawdź, jakie są objawy zakażenia Legionellą.

Legionella - co to za bakteria?

Legionella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, które mogą wywoływać chorobę znaną jako legionelloza lub gorączka legionistów. Legionelloza ma różne formy, a najbardziej znana z nich to legionella pneumophila, która jest odpowiedzialna za większość przypadków zachorowań.

Bakterie Legionella zwykle rozwijają się w środowiskach wodnych, takich jak baseny, jacuzzi, wieże chłodnicze, fontanny, zbiorniki wodne, systemy klimatyzacyjne i inne instalacje wodne. Chociaż bakterie te nie są szkodliwe, gdy są obecne w naturalnych ilościach, mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, jeśli namnażają się w niekontrolowany sposób.

Reklama

Bakterie Legionella mogą aktywnie rozwijać się w temperaturze od 20°C do 45°C. Chociaż występują naturalnie w środowisku, takim jak rzeki, jeziora czy wilgotna gleba, ich ilość jest zazwyczaj niewielka. Jednak znacznie większą populację można zaobserwować w sztucznych systemach wodnych, które nie są odpowiednio kontrolowane czy utrzymywane.

Czym jest legionelloza (choroba legionistów)?

Legionelloza jest formą zapalenia płuc, które może prowadzić do zgonu w przypadku 5-15% zainfekowanych osób. Zwyczajowo objawy rozwijają się w okresie 5-6 dni po zakażeniu, choć czas ten może być dłuższy. Choroba zazwyczaj rozpoczyna się gorączką, dreszczami, bólem głowy i mięśni. Później pojawia się suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które nasilają się, prowadząc do poważnego stanu zapalnego płuc.

Choroba legionistów nie przenosi się poprzez picie skażonej wody ani przez bezpośredni kontakt między ludźmi. Przenosi się ona drogą inhalacji zanieczyszczonego aerozolu wodnego, który zawiera bakterie Legionella. Szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością i przewlekle chore.

Legionella - jakie objawy wywołuje bakteria?

Legionelloza, wywoływana przez bakterie Legionella, może manifestować się różnymi objawami, które przypominają symptomy grypy lub zapalenia płuc. Typ i nasilenie objawów mogą się różnić w zależności od stanu zdrowia danej osoby oraz od rodzaju szczepu Legionella, który spowodował zakażenie.

Najczęstsze objawy legionellozy:

  • Gorączka. Wysoka gorączka jest często jednym z pierwszych objawów. 
  • Dreszcze. Pacjenci mogą doświadczać dreszczy, podobnych do tych występujących podczas grypy.
  • Bóle mięśni. Bóle i uczucie osłabienia mięśni są często obecne. Osoby zarażone Legionella mogą odczuwać bóle w całym ciele.
  • Ból głowy. 
  • Kaszel. Kaszel może być suchy lub mokry, z produktywnym wydzielaniem plwociny.
  • Duszność. Niektórzy pacjenci odczuwają trudności w oddychaniu i duszność, co może sugerować obecność infekcji dróg oddechowych.
  • Zmęczenie. Ogólne uczucie zmęczenia i osłabienia jest często obecne.
  • Bóle brzucha. W niektórych przypadkach mogą wystąpić bóle brzucha, nudności i wymioty.
  • Zapalenie płuc. W najcięższych przypadkach, legionelloza może prowadzić do zapalenia płuc (legionellosis), które może być poważne i wymagać hospitalizacji. Objawy zapalenia płuc obejmują duszność, szybkie oddychanie, ból w klatce piersiowej i inne objawy związane z infekcją dróg oddechowych.

Jak zapobiegać legionellozie?

Zapobieganie legionellozie obejmuje utrzymanie czystości i odpowiedniej higieny w systemach wodnych, regularne monitorowanie jakości wody w budynkach oraz stosowanie odpowiednich procedur dezynfekcyjnych.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów legionellozy?

W przypadku przedłużania się lub nasilania dolegliwości związanych z chorobą legionistów należy zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Źródło:
https://www.gov.pl/web/psse-losice/legionella-co-to-za-bakteria-mozesz-zakazic-sie-nawet-pod-prysznicem

CZYTAJ TAKŻE:

"Piąta choroba" niezwykle zaraźliwa. Najgroźniejsza, gdy jeszcze nie daje objawów

Zagrzybione zatoki dają mylące sygnały. Diagnoza umyka nawet lekarzom

Sposób, w jaki kaszlesz, zdradza, na co chorujesz. Zwróć uwagę na ten szczegół

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: legionelloza | bakterie legionelli
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL