Choroba legionistów atakuje nie tylko płuca. Poznaj wszystkie objawy legionellozy
Bakteria Legionella pneumophila doprowadziła do zgonu 14 osób, a ponad 140 jest zakażonych. Bakterię wykryto również w innych województwach: wielkopolskim, lubuskim i małopolskim. Liczba chorych przybywa, a niektórzy z nich są w stanie ciężkim i przebywają na OIOM-ach. Zakażenie prowadzi do rozwoju infekcji płuc, jednak objawy zapalenia bywają atypowe. Jak rozpoznać zakażenie?
Bakteria pojawia się w zbiornikach wodnych, sieciach wodociągowych, basenach czy strefach spa. Jej żywotność jest niezwykle długa, ponieważ bakteria może przetrwać nawet rok przy zachowaniu sprzyjających dla niej warunków, czyli temperatury od 20 do 50 stopni Celsjusza. Legionella jest bakterią wrażliwą na wysychanie, temperaturę wyższą niż 70 stopni Celsjusza, a także ginie po dezynfekcji chemicznej z użyciem dwutlenku chloru, jonów miedzi i srebra.
Bakteria Legionella pneumophila nie jest groźna dla człowieka w przypadku jej spożycia poprzez wypicie skażonej wody czy po kontakcie skórnym. Dostaje się ona do organizmu człowieka poprzez wdychanie aerozolu kropelek wody skażonej bakterią. Po wniknięciu do organizmu, mnoży się ona wewnątrz makrofagów pęcherzyków płucnych i monocytów krwi i wywołuje postać płucną legionellozy.
Inną postacią zakażenia jest zaatakowanie innych narządów, wywołując m.in. zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, uszkodzenie wątroby i w tej postaci choroba jest niezwykle śmiertelna.
Zapalenie płuc, wywołane bakterią, może dawać atypowe objawy, które nie zawsze są przez pacjenta kojarzone z rozwijaniem się infekcji układu oddechowego.
U pacjentów pojawiają się objawy bólowe, objawy ze strony układu pokarmowego i nerwowego. Do objawów legionellozy zalicza się:
- biegunkę,
- silne bóle głowy,
- splątanie,
- ogólne osłabienie,
- gorączka,
- bóle mięśni.
Powyższe objawy rzadko kojarzą się z zapaleniem płuc, a okres inkubacji choroby trwa od 2 do 10 dni. W dalszej fazie choroby pacjenci mogą odczuwać duszność, bóle w klatce piersiowej, a początkowo towarzyszy im suchy i uporczywy kaszel. W trakcie rozwoju choroby, pacjent może odkrztuszać śluz podbarwiony krwią lub ropną i śluzową wydzielinę z drzewa oskrzelowego.
Czas trwania choroby legionistów jest niezwykle długi, a hospitalizacja pacjentów może trwać nawet kilka tygodni. Choroba cechuje się wysoką śmiertelnością, ponieważ u osób o obniżonej odporności lub z chorobami współistniejącymi, wynosi ona nawet 80 proc. U osób, które nie są obciążone zdrowotnie, również istnieje wysokie ryzyko powikłań, a nawet śmierci i dotyczy ono 5 - 40 proc zakażonych.
Zakażenie Legionellą pneumophila nie zawsze prowadzi do rozwoju zapalenia płuc, bowiem choroba może przybrać postać gorączki Pontiac. Okres inkubacji wynosi od 5 godzin do 3 dni, a objawy przypominają te, które towarzyszą grypie.
Pacjenci skarżą się na osłabienie, zmęczenie, bóle i drżenia mięśni, suchy kaszel oraz uczucie duszności. Czas trwania choroby jest krótki, ponieważ już po 2-5 dniach pacjenci wracają do zdrowia, bez żadnych powikłań.
Zapalenie płuc wywołane bakterią powodującą chorobę legionistów może trwać nawet wiele tygodni. Leczenie opiera się przede wszystkim na szybkim wdrożeniu antybiotykoterapii oraz doustnym lub dożylnym nawodnieniu.
Zapalenie płuc może mieć przebieg łagodny, jednak bakteria może rozprzestrzeniać się w organizmie, prowadząc do spustoszenia w innych narządach wewnętrznych. W przebiegu choroby legionistów może dojść do uszkodzenia trzustki, nerek oraz serca.
Pacjenci u których rozwinęła się choroba mają zazwyczaj obniżone ciśnienie tętnicze krwi, zwolnione tętno i podwyższoną gorączkę. Zmiany osłuchowe, które może stwierdzić lekarz w badaniu fizykalnym, pojawiają się dopiero w zaawansowanym stopniu choroby. Słyszalne są szmery nad sercem, ból brzucha, zmiany osłuchowe w polach płucnych.
Nietypowym objawem zapalenia płuc jest niewątpliwie biegunka, która występuje u ponad połowy osób zarażonych bakterią. Biegunki są silne, obfite, szybko prowadzące do odwodnienia oraz zaburzeń świadomości pacjenta.
U pacjentów, mimo podwyższonej gorączki, rozpoznaje się bradykardię, czyli zwolnioną akcję serca oraz obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
W badaniu RTG widoczne są zmiany w polach płucnych, jednak nie są one ewidentne dla zapalenia płuc. Powikłaniem choroby legionistów są ogniska zwłóknienia płuc lub niedodmy.
U niektórych pacjentów, u których dochodzi do rozwoju choroby poza płucami, może dojść do zapalenia mózgu a także zapalenia nerwów obwodowych.
W niektórych przypadkach chorzy zauważają również zmianę koloru skóry, świadczącym o rozwoju żółtaczki.
CZYTAJ TAKŻE:
"Piąta choroba" niezwykle zaraźliwa. Najgroźniejsza, gdy jeszcze nie daje objawów
Zagrzybione zatoki dają mylące sygnały. Diagnoza umyka nawet lekarzom
Sposób, w jaki kaszlesz, zdradza, na co chorujesz. Zwróć uwagę na ten szczegół