"Piąta choroba" niezwykle zaraźliwa. Najgroźniejsza, gdy jeszcze nie daje objawów
Chociaż nazywana jest chorobą wieku dziecięcego, może być groźna zarówno dla nastolatków, jak i osób dorosłych. Piąta choroba, czyli rumień zakaźny, jest najniebezpieczniejszy jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Zwykle chorobę poprzedza niewielka gorączka, która usypia czujność chorego, jak i opiekuna. Jak objawia się rumień zakaźny i dla kogo jest najniebezpieczniejszy?
Rumień nazywany jest również piątą chorobą, bowiem jest klasyfikowany jako jedna z sześciu chorób wieku dziecięcego, objawiająca się wysypką.
Chorobę wywołuje parwowirus B19, który przenika do organizmu człowieka i namnaża się w szpiku kostnym. Jest odporny na chemiczne leczenie, stąd jego wysoka zakaźność.
Rumień zakaźny przenosi się drogą kropelkową i zazwyczaj dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, przebiegając w postaci epidemii ognisk zachorowań, czyli tam, gdzie dzieci gromadzą się w skupiskach. Nie oznacza to jednak, że nastolatkowie i osoby dorosłe nie są narażone na parwowirusa B19, jednak w ich przypadku zakażenie może przebiegać skąpoobjawowo lub bezobjawowo.
Okres wylęgania choroby trwa zazwyczaj od 4 do 14 dni i oznacza to, że pierwsze objawy pojawiają się u chorego dopiero po tym czasie. Jeszcze przed objawami chory zaczyna zarażać innych i to właśnie dlatego rumieniec jest wysoce zakaźny.
Charakterystycznym objawem choroby jest typowa wysypka, jednak nie zawsze ona występuje. Osoba chora, po potwierdzeniu rumieńca, bezwzględnie powinna pozostać w domu do momentu ustąpienia wszystkich objawów choroby.
Objawem, jaki może zwiastować zakażenie, jest niewielka gorączka oraz objawy grypopodobne: ból gardła, osłabienie, bóle mięśni oraz wodnisty katar. Po około tygodniu od wystąpienia tych objawów, pojawia się charakterystyczna wysypka.
Na twarzy osoby chorej pojawia się typowy rumieniec, który obejmuje policzki i kształtem przypomina motyla. Zabarwienie jest sinoczerwone, a rumieniec nie obejmuje nosa i brody. Zmiany rozprzestrzeniają się na ramiona, tułów oraz kończyny, bez obecności na dłoniach i stopach.
Charakterystyczny rumień może powodować świąd, jednak zmieniona skóra nie łuszczy się oraz w przebiegu choroby nie powstają żadne blizny. Zwykle wysypka utrzymuje się przez tydzień, jednak może ona nawracać pod wpływem czynników termicznych, np. po przegrzaniu się.
U osób dorosłych zakażenie parwowirusem B19 może przebiegać z innymi objawami. Oprócz niewielkiej gorączki oraz bólu gardła, dorośli mogą cierpieć z powodu zapalenia stawów. Zajęte zazwyczaj są stawy w dłoni, nadgarstków oraz kolan, czemu towarzyszy silny ból, mogący utrzymywać się nawet trzy tygodnie.
Zakażenie rumieniem zakaźnym jest najgroźniejsze dla kobiet w ciąży, bowiem stanowi wysokie ryzyko dla płodu. Zakażenie w czasie ciąży może doprowadzić do niedokrwistości wewnątrzmacicznej u płodu, a w konsekwencji do poronienia.
W przypadku rumienia zakaźnego nie istnieje żadne skuteczne leczenie objawowe ani przyczynowe. Działania terapeutycznego nie wykazują ani antybiotyki, ani leki przeciwalergiczne, ani maści stosowane w przypadku wykwitów skórnych. Na rumień nie istnieje również szczepionka.
W przypadku choroby ważne jest zrozumienie jej przebiegu (np. możliwość nawracania wysypki) oraz jej przeczekanie w izolacji i z zachowaniem odpowiednich zasad higieny.
Po ustąpieniu wszystkich objawów, chory może powrócić do codziennej aktywności. Przebyta choroba sprawia, że pacjent nabiera odporności, a ryzyko ponownego zachorowania jest minimalne.
CZYTAJ TAKŻE:
Pomidorowa gorączka u dzieci. Jak objawia się nietypowa infekcja?
Do szpitala trafił z bólem głowy. Zmarł z powodu nieumytych truskawek
Choroba legionistów zaczyna się od gorączki. Bakterie czają się w basenach i kąpieliskach