Pomidorowa gorączka u dzieci. Jak objawia się nietypowa infekcja?

Choroba intensywnie rozwija się w Indiach, jednak niewykluczone, że już niebawem dotrze do krajów europejskich. Przyczyna tej choroby nadal nie jest znana, ale lekarze mają już swoje przypuszczenia. Co ważne, dorośli przechodzą infekcję bezobjawowo, okazuje się jednak, że również zarażają. Jak objawia się tajemnicza choroba dzieci, zwana pomidorową gorączką?

Pomidorowa grypa - skąd się wzięła?

Pierwsze przypadki pomidorowej grypy stwierdzono w regionie Kerala, w Indiach. Wszystkie dzieci, które zachorowały, były poniżej 5. roku życia. Chociaż początkowo przypadek potwierdzono u kilkorga dzieci, dziś liczba przypadków przekracza 100 i rozprzestrzenia się w innych regionach kraju.

Sama nazwa choroby wzięła się od charakterystycznych, czerwonych wykwitów lub dużych pęcherzy. Oprócz wysypki u zainfekowanych dzieci pojawiają się inne objawy grypopodobne.

Objawy pomidorowej grypy

Zmiany na skórze to najbardziej charakterystyczny objaw, jaki występuje u dzieciach w Indii, u których potwierdzono pomidorową gorączkę. Oprócz tego mali pacjenci najczęściej cierpią na:

Reklama
  • gorączkę,
  • ogólne zmęczenie,
  • nudności i wymioty,
  • bóle stawów i głowy,
  • zaczerwienie dłoni i stóp,
  • szybko postępujące odwodnienie.

Wiadomo już, że objawy występują jedynie u dzieci, ale dorośli mogą przenosić chorobę i zarażać innych. Do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z chorym.

Przyczyna infekcji nie jest do końca znana, lekarze podejrzewają, że choroba może być następstwem dengi lub chikunguny’i. To choroby wirusowe, przenoszone przez komary a ich objawy są zbliżone do tych, jakie występują w grypie pomidorowej.

Przebieg grypy pomidorowej

Na podstawie zebranych informacji o pacjentach, u których potwierdzono grypę pomidorową, póki co infekcja nie jest uznawana za groźną. Jej przebieg ma łagodny charakter, dzieci leczone są objawowo, a nasilone objawy zazwyczaj ustępują po kilku dniach. Szczególnie istotne jest regularne nawadnianie dziecka w przypadku infekcji  gorączką, ponieważ u najmłodszych pacjentów najszybciej dochodzi do odwodnienia organizmu.

Zagrożenie epidemiologiczne gorączką pomidorową

Specjaliści w Polsce są zgodni, że istnieje niewielkie ryzyko, że ta odmiana grypy dotrze do naszego kraju, ponieważ najprawdopodobniej przyczyną zarażenia są komary z rodziny Aedes, które nie występują w Europie. Ilość przypadków odnotowanych w Indiach również jest niewielka, ponieważ to kraj o dużej gęstości zaludnienia. Liczba przypadków wynosząca na ten moment 100 sprawia, że choroba ta wciąż jest traktowana jako choroba rzadka.

Postępowanie w przypadku grypy u dzieci

W sytuacji wystąpienia jakichkolwiek objawów świadczących o rozwijającej się grypie, rodzic powinien obserwować stan ogólny dziecka. Wysoką gorączkę należy zbijać domowymi metodami: chłodna kąpiel, chłodne okłady na brzuch oraz uda, a jeśli domowe metody nie pomagają, należy sięgnąć po leki przeciwgorączkowe w dawce adekwatnej do wieku dziecka.

Jeśli stan ogólny dziecka jest dobry, należy zapewnić mu odpoczynek oraz regularne nawadnianie. W okresie infekcji powinna nastąpić zwiększona podać płynów, ponieważ na skutek potów związanych z gorączką, dziecko o wiele szybciej traci wodę z organizmu.

W sytuacji, w której pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak trudności w oddychaniu, zaburzenia świadomości, wyczerpanie organizmu - niezwłocznie należy udać się do lekarza pediatry  lub do najbliższego oddziału ratunkowego.


CZYTAJ TAKŻE: 

Popularna choroba zakaźna dzieci. Jak leczyć?

W zakażeniu meningokokami pomoże test szklanki

Zespół pocovidowy u dzieci - jakie są objawy?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: gorączka u dziecka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL