Bostonka – zakaźna choroba u dzieci

Sanepid z Zakopanego oraz Nowego Targu alarmuje o lawinowym wzroście zakażeń bostonką wśród dzieci. To choroba zakaźna, którą wywołują enterowirusy, najczęściej dotyka dzieci do 5. roku życia. Bostonka daje nieprzyjemne objawy w postaci bolesnych pęcherzyków zlokalizowanych na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Nagły wzrost zakażeń notuje się wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Jakie inne objawy towarzyszą tej chorobie i jak można się nią zarazić?

Bostonka - co to za choroba

Choroba bostońska wywoływana jest przez wirusy Coxsackie oraz enterowirusem 71. Inaczej nazywana jest chorobą HFMD (Hand, Foot, and Mouth Syndrome), ponieważ objawia się przede wszystkim na stopach, rękach oraz w jamie ustnej.  Okres wylęgania choroby trwa od 3 do 5 dni, a objawy w postaci pęcherzy pojawiają się w 2.-3. dniu choroby. Jest chorobą zakaźną, a zawartość enetrowirusów w kale może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Bostonka - droga zarażenia

Choroba przenosi się przez bezpośredni kontakt z wydzielinami lub wydalinami, dlatego nazywana jest chorobą brudnych rąk. Wirus obecny jest w ślinie, w kale oraz w pęcherzykach tworzących się na powłokach skórnych w trakcie trwania  choroby. Po kontakcie z chorym, namnażanie wirusa w organizmie odbywa się w ciągu pierwszych 24 godzin w układzie chłonnym, następnie w jelitach aż w końcu na skórze i błonach śluzowych.

Reklama

Bostonka - objawy

Do charakterystycznych objawów choroby bostońskiej zalicza się zmiany rumieniowo-grudkowe oraz pęcherze wypełnione płynem, zlokalizowane na podeszwach stóp oraz na wewnętrznej części dłoni. W niektórych przypadkach pęcherze mogą występować na plecach, pośladkach czy narządach rodnych. Dodatkowo pojawiają się bolesne owrzodzenia w obrębie jamy ustnej. Objawy w postaci pęcherzy utrzymują się od 7 do 10 dni.

Dodatkowymi objawami, jakie mogą towarzyszyć bostonce, są:

  • gorączka,
  • osłabienie,
  • brak apetytu,
  • ból gardła.

Choroba ma zazwyczaj przebieg łagodny, rzadko jest powikłana zapaleniem opon-mózgowych, zapaleniem mózgu czy porażeniami. Do najcięższych powikłań zalicza się zapalenie mięśnia sercowego, oraz cukrzyca I typu.

Bostonka - leczenie

Leczenie choroby brudnych rąk opiera się głównie na działaniu objawowym. Podaje się leki przeciwbólowe oraz leki przeciwgorączkowe, należy również zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. Na zmiany chorobowe można stosować preparaty z lidokainą (działają znieczulająco), lecz zawsze należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, gdyż lidokaina nie jest wskazana u najmłodszych pacjentów. Dodatkowo jamę ustną smaruje się roztworem gencjany (tzw. fiolet), która ma działanie przeciwbakteryjne. Nie zaleca się również podawania ostrych i kwaśnych potraw, gorących posiłków, ponieważ mogą one nasilać ból. Na pęcherze rąk i stóp nie stosuje się żadnych kremów, pudrów oraz maści, ponieważ sprzyjają one namnażaniu bakterii.

Bostonka - profilaktyka

Najskuteczniejszą ochroną przed zakażeniem jest profilaktyka. Przede wszystkim należy dbać o higienę osobistą, myć ręce przed każdym posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety. Należy unikać bliskiego kontaktu z osobą zarażoną oraz często dezynfekować skażone powierzchnie: stoliki, szafki czy krzesła.

Dziecko zarażone bostonką nie może uczęszczać do przedszkola ani w inne miejsca, gdzie dochodzi do gromadzenia się dzieci. Do czasu pełnego ustąpienia objawów jest ono nosicielem wirusa i nie powinno narażać innych na potencjalne zakażenie.


CZYTAJ TAKŻE: 


Test szklanki w zakażeniu meningokokami

Wirus, którego mamy na całe życie. Daje objawy przy obniżonej odporności

Najczęstsze rodzaje i przyczyny wysypki na ciele

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: bostonka | bostonka jak się objawia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL