Torbiel na wątrobie - przyczyny, objawy, leczenie
Torbiel na wątrobie to najczęściej łagodna zmiana w obrębie tego narządu. Mała przebiega bezobjawowo, ale w wyniku powiększania pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości.
Leczenie zależy od rozmiaru i rodzaju torbieli oraz czy występuje jej dalszy rozrost.
Często torbiel na wątrobie rozwija się bezobjawowo i w takich przypadkach jest wykrywana przy kontrolnych badaniach USG. W późniejszym okresie mogą występować dolegliwości bólowe i uciskowe oraz zaburzenia układu pokarmowego w postaci wzdęć i wymiotów.
Przy torbielach pasożytniczych wywołanych przez tasiemca dochodzi świąd i odczucie pełności w nadbrzuszu. Torbiel żółciową wywołuje choroba Carolego, a w jej konsekwencji pojawiają się stany zapalne oraz gromadzą złogi. Torbiele mogą również powstać w wyniku urazu i wówczas wypełnione są żółcią, krwią i martwiczą tkanką.
Gdy torbiel na wątrobie ma charakter genetyczny, często nie podlega leczeniu, a jedynie obserwacji obrazowej. Jednak wiele z nich może wymagać leczenia chirurgicznego. Dotyczy to głównie:
- torbieli o rozmiarze przekraczającym 10 cm średnicy
- torbieli wywołujących bóle, żółtaczkę, zaburzenia krzepnięcia krwi i niewydolność wątroby
- torbieli nowotworowych (usunięcie torbieli z fragmentem miąższu wątroby)
- torbieli żółciowych (usunięcie uszkodzonego fragmentu wątroby lub przeszczep całego narządu).
Oprócz resekcji cysty stosuje się drenaż metodą laparoskopii lub przezskórną punkcję z aspiracją zawartości torbieli. Przy tej dolegliwości wskazane jest stosowanie diety lekkostrawnej i ograniczenie spożycia tłuszczów.