Małe polipy, wielki problem. Nie miej ich w nosie!

Polipy nosa to dość powszechny problem - szacuje się, że występują one aż u 4 proc. ludzi na całym świecie. Te niewinnie wyglądające struktury potrafią znacznie uprzykrzyć życie - mogą one utrudniać oddychanie, osłabiać węch i sprzyjać przewlekłemu zapaleniu zatok. Jakie objawy dają polipy w nosie? Dlaczego powstają i jak się ich pozbyć? Wyjaśniamy!

Polipy nosa - przyczyny

Polip nosa to nic innego, jak przerost błony śluzowej, która wyściela całą jamę nosową. Są to różowe, nienowotworowe struktury o workowatym kształcie, które nierzadko osiągają pokaźne rozmiary. Ze względu na swoją lokalizację bywają bardzo uciążliwe, ponieważ mogą utrudniać oddychanie i zaburzać węch. To, dlaczego dochodzi do ich powstawania, wciąż nie jest do końca jasne. 

Wiadomo, że istotną rolę w tym procesie odgrywa przewlekły stan zapalny błony śluzowej jamy nosowej, który prowadzi do jej przerostu. Z tego powodu polipy częściej pojawiają się u osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa, astmę i mukowiscydozę. Szacuje się również, że nawet 30 proc. osób z przewlekłym zapaleniem zatok ma także polipy w nosie.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy potrzebna jest operacja krzywej przegrody nosowej?

Polipy w nosie - objawy

Polipy nosa mogą dawać wiele bardzo uciążliwych objawów. Jednym z najbardziej dokuczliwych jest utrudnienie bądź całkowite uniemożliwienie oddychania przez nos. Problemy te są związane nie tylko z obecnością samego polipa, ale także ze zmniejszeniem drożności nosa przez nadmiernie produkowaną gęstą wydzielinę. Pacjenci nierzadko są zmuszeni do oddychania przez usta, co sprzyja przedostawaniu się do dróg oddechowych nieoczyszczonego i nienawilżonego powietrza, w efekcie zwiększając ryzyko ich infekcji. 

U osób z polipami w nosie często dochodzi także do nawracającego zapalenia zatok, co może objawiać się bólami głowy i uczuciem zatkanego nosa, które nie mija po jego oczyszczeniu. Polipy mogą być również przyczyną osłabienia lub zupełnego braku węchu, głośnego chrapania, bezdechów sennych czy też częstych krwawień z nosa.

Polipy w nosie - diagnostyka

Jeżeli podejrzewasz u siebie polipy nosa, w pierwszej kolejności udaj się do swojego lekarza rodzinnego, który następnie skieruje cię do specjalisty laryngologa

Większość polipów jest widoczna już podczas rynoskopii przedniej, czyli prostego badania przedniego odcinka jamy nosowej, wykonywanego już podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Z tego względu postawienie rozpoznania zwykle nie sprawia większych problemów. Zawsze trzeba jednak wykonać dodatkowe badania obrazowe, które pozwalają dokładnie ocenić wielkość, ilość i lokalizację polipów, co potem jest bardzo przydatne przy planowaniu ewentualnego chirurgicznego ich usunięcia. 

Jednym z tych badań jest fiberoskopia. W jej trakcie lekarz ogląda jamę nosową przy pomocy specjalnego przyrządu zakończonego małą kamerką. Oprócz niej warto wykonać również tomografię komputerową i rezonans magnetyczny głowy, które pozwalają ocenić nie tylko wielkość i ilość polipów, ale także to, czy ich obecności nie towarzyszy zapalenie zatok.

Polipy nosa - leczenie

Wbrew pozorom polipy w nosie nie zawsze trzeba usuwać operacyjnie. Nieinwazyjne metody leczenia, czyli stosowanie glikokortykosteroidów w sprayu do nosa mogą być równie skuteczne. Mają one działanie przeciwzapalne i łagodzące obrzęk błony śluzowej nosa. Zmniejszają dzięki temu rozmiar polipów i jednocześnie poprawiają drożność nosa.

Czasami jednak glikokortykosteroidy miejscowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub nie można ich zastosować ze względu na całkowity brak drożności nosa. W takiej sytuacji podaje się sterydy w postaci doustnej. Warto jednak pamiętać, że nie wolno ich stosować przez dłuższy czas, ponieważ długotrwała terapia nimi obarczona jest ryzykiem wystąpienia poważnych działań niepożądanych, np. wrzodów żołądka, zaburzeń hormonalnych czy wczesnej osteoporozy.

Chirurgiczne usunięcie polipów, czyli polipektomię zaleca się dopiero wtedy, gdy żadna z powyższych metod nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a polipy mimo terapii cały czas się utrzymują. 

Polipektomia jest krótkim zabiegiem, trwającym około 45 minut. Bezpośrednio po operacji pacjent może odczuwać ból w okolicy nosa i uczucie jego zatkania przez wydzielinę. Objawy te powinny jednak całkowicie ustąpić w ciągu maksymalnie kilku dni po zabiegu. Niestety mimo całkowitego usunięcia polipy nosa mogą nawracać, więc aby zmniejszyć to ryzyko zaleca się kontynuację leczenia donosowymi sterydami. 

CZYTAJ TAKŻE:

Zapalenie zatok. Tego o nim nie wiedziałeś

Czy przyjmowanie sterydów jest bezpieczne? 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: krwawienie z nosa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL