Podgrzej, a następnie przyłóż do czoła. Szybko przyniosą ulgę w zapaleniu zatok
Zatkany nos i zaburzenia węchu, ból głowy szczególnie dotkliwy przy pochylaniu - zapalenie zatok potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Jesienią i zimą to częsty problem. Pomocniczo, obok leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, stosuje się inhalacje, np. z wykorzystaniem soli kuchennej czy ziół, a także ciepłe okłady. Do takich okładów można wykorzystać nieco zapomnianą gorczycę. Jak zrobić okład z gorczycy na zatoki, a także, w jakich przypadkach, oprócz bólu zatok, gorczyca jeszcze się sprawdzi? Wyjaśniamy.
Gorczyca to roślina należąca do rodziny kapustowatych o niewielkich, mocno żółtych kwiatach. Jej owoce to szorstko owłosione łuszczyny. W środku zawierają jasnożółte nasiona i to one są głównym surowcem leczniczym pozyskiwanym z gorczycy. Najpopularniejsze odmiany gorczycy to: gorczyca biała, gorczyca czarna i gorczyca sarepska.
Nasiona gorczycy stanowią główny składnik musztardy, ale warto wiedzieć, że gorczyca sprawdza się również jako dodatek w wielu innych przypadkach. Zalecana jest choćby do ciężkostrawnych potraw (w celu uniknięcia nieprzyjemnych dolegliwości), stosowana jest do marynowania i kiszenia, nadaje wyjątkowy smak mięsom czy sosom.
To tyle, jeśli chodzi o kuchnię. Jakie właściwości zdrowotne przypisuje się tej roślinie?
Sprawdź: Domowe sposoby na udrożnienie zatok. Jak ułatwić oddychanie?
Gorczyca jest bogata w różnorodne składniki odżywcze. Zarówno jej nasiona, jak i liście są jadalne, co czyni ją wszechstronnym, a przy tym zdrowym dodatkiem. W liściach gorczycy znajdziemy m.in. znaczne ilości wapnia, miedzi i witamin C, A oraz K, podczas gdy nasiona są szczególnie bogate w błonnik, selen, magnez i mangan. Gorczyca jest także źródłem glukozynolanów (to grupa związków charakterystycznych dla roślin z rodziny kapustowatych). Uważa się, że stymulują one obronę antyoksydacyjną organizmu w celu ochrony przed chorobami.
Gorczyca od wieków stosowana jest jako tradycyjny środek na różne dolegliwości, a badania potwierdzają jej korzystny wpływ na zdrowie. Wspomniane glukozynolany mogą pomóc zabijać komórki rakowe oraz zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się, jednak, jak zaznaczają badacze, potrzeba więcej badań na ludziach.
Wskazuje się, że gorczyca:
- obniża cukier we krwi
- pomaga zmniejszać stan zapalny
- zapewnia ochronę przed infekcjami, chroni przed bakteriami i grzybami
- wspomaga pracę serca
- wspomaga metabolizm
- łagodzi skurcze mięśni
- uśmierza ból
Gorczyca jest dobra dla żołądka. Działa ochronnie na błonę śluzową żołądka, zmniejsza stan zapalny, łagodzi bóle żołądka i chroni go przed podrażnieniem. Wyciągi wodne, a także nierozdrobnione nasiona gorczycy białej polecane są w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Gorczyca jest także środkiem często polecanym przy zapaleniu zatok. Jak ją wtedy stosować?
Ciepłe okłady to jeden z domowych sposobów na zatoki. Przykłada się je na obolałe miejsca twarzy. Do ich przygotowania można wykorzystać np. sól jodowo-bromową (dostaniemy ją w aptece), okłady z grochu czy właśnie z gorczycy - białej.
Zwolennicy okładów z gorczycy utrzymują, że przyspieszają one udrożnienie dróg oddechowych, działają rozluźniająco i przeciwbólowo. W zależności od potrzeb można po nie sięgać nawet kilka razy w ciągu dnia.
Co ciekawe, na rynku dostępne są m.in. opaski z gorczycy na zatoki.
Zobacz: Trzy soki, które wyleczą katar i zatkane zatoki
Istnieje kilka sposobów na zrobienie okładu z gorczycy na zatoki. My przywołamy jeden z nich, bardzo prosty.
Gorczycę należy podgrzać na suchej patelni lub w piekarniku, a następnie zawinąć ją w płócienną tkaninę tak, by nasiona nie "uciekły". Niektórzy polecają najpierw włożyć nasiona do gęsto utkanego płótna, a następnie podgrzanie już gotowych "pakunków".
Okład przykłada się do czoła i policzków. Trzeba jednak uważać, by nie był on zbyt gorący.
Okłady z gorczycy pomagają również na bolące stawy.
Przeczytaj również: Ocet jabłkowy na zapalenie zatok. Błyskawiczna ulga