Poprawi nastrój i sen, pomoże w trawieniu. Dodaj do kąpieli lub pij jak herbatę

Tak jak "człowiek orkiestra" odnosi się do osoby o wielu zdolnościach, w świecie roślin odpowiednikiem tej wszechstronności z pewnością jest lawenda. Zastosowania lecznicze tej pięknej rośliny są tak rozległe, że trudno wskazać jedną konkretną dziedzinę, w której jest szczególnie polecana. Jednak pewne jest, że ta wszechstronność sprawia, że lawenda powinna być obecna w każdym domu.

Lawenda - co to za roślina

Lawendę zna praktycznie każdy - to uroczy kwiat o charakterystycznym kolorze i wyjątkowym zapachu.  Lawenda należy do rodziny jasnotowatych, do której zaliczają się również takie popularne rośliny jak melisa, mięta czy bazylia. Pochodzi z regionów basenu Morza Śródziemnego, jednak jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie, włączając w to Polskę. Istnieje ponad 40 różnych gatunków lawendy, ale najczęściej spotykane to lawenda lekarska, występująca również pod nazwą lawenda wąskolistna, oraz lawenda pośrednia. Nazwa lawenda pochodzi od łacińskiego lavo lavre - co oznacza myć się, kąpać.

Reklama

Lawenda kwitnie zazwyczaj od czerwca do października, a kolor kwiatów zależy od odmiany. Mogą mieć one różnorodne odcienie, począwszy od fioletowo-niebieskich, przez jasnofioletowe, różowe, aż do białych. Większość gatunków lawendy rośnie jako zimozielone krzewinki, osiągając zazwyczaj wysokość od 45 do 50 cm.

Surowcem zielarskim jest kwiat lawendy. W lecznictwie stosowany jest też olejek lawendowy, otrzymywany przez destylacje z parą wodną świeżych kwiatostanów.

Lawenda - właściwości zdrowotne, działanie

Dzięki świeżemu i niezwykłemu zapachowi lawenda była ulubionym dodatkiem do kąpieli u Rzymian i Greków. W średniowieczu lawendę stosowano w medycynie jako środek moczopędny, który miał pomagać w usuwaniu nadmiaru płynów z organizmu. Dodatkowo, uważano też, że lawenda może pobudzać miesiączkowanie i poród. Ponadto, wierzono, że lawenda może łagodzić zawroty głowy oraz drżenie rąk. Zewnętrznie stosowano ją do kąpieli i nacierań.

Kwiat lawendy jest znany z tego, że stymuluje wydzielanie soków żołądkowych, co może przyczyniać się do poprawy trawienia. Dodatkowo, posiada właściwości żółciotwórcze i żółciopędne, co sprzyja lepszemu trawieniu tłuszczów oraz wspomaga funkcje wątroby. Do tego, pobudza krążenie i wzmacnia system nerwowy i działa uspokajająco.

Lawenda znana jest również ze swojego działania na łagodzenie bólu głowy, zwłaszcza  spowodowanego stresem i napięciem. Jej działanie tonizujące na układ nerwowy sprawia, że jest doskonałym narzędziem w przypadku ogólnego osłabienia i wyczerpania organizmu. Dodatkowo, lawenda może być stosowana jako pomoc w indukowaniu spokojnego snu i poprawie jakości odpoczynku.

Napary z kwiatów stosuje się w zaburzeniach trawiennych przy zmniejszonym łaknieniu. Kwiaty w saszetkach lub woreczkach wkłada się do szaf i szuflad dla nadania przyjemnego zapachu i ochrony przed molami.

W branży kosmetycznej kwiaty lawendy znajdują zastosowanie jako składnik toników dedykowanych do pielęgnacji wrażliwej i delikatnej skóry. Ich obecność w produktach kosmetycznych przyspiesza proces odbudowy komórek skóry, działając jednocześnie antyseptycznie i przeciwtrądzikowo.

Olejek lawendowy - działanie uspokajające i relaksujące

Olejek lawendowy to tradycyjny środek stosowany do łagodzenia uczucia lęku. W badaniach naukowych wykazano, że lawenda może pomóc w redukcji stresu, poprawie snu oraz wydłużeniu jego trwania.

Olejek lawendowy wykazuje również działanie przeciwskurczowe na mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych, jelit oraz dróg żółciowych. Dodatkowo, posiada właściwości przeciwbólowe oraz łagodząco-uspokajające. Jest także skuteczny jako środek przeciwdrobnoustrojowy.

Olejek lawendowy jest wykorzystywany do inhalacji w przypadku nieżytów jamy ustnej, gardła, nosa i oskrzeli. Ponadto, jest składnikiem preparatów przeciwko nerwobólom, bólom mięśniowym i stawowym, a także w leczeniu zapalenia korzonków nerwowych.

Ponadto, olejek lawendowy wchodzi w skład preparatów łagodzących stany niepokoju i nadmiernej pobudliwości, dzięki swoim właściwościom uspokajającym.

Zewnętrznie jest składnikiem balsamów łagodzących bóle reumatyczne. Jest składnikiem płynów do kąpieli, wód toaletowych, mydeł, kremów i kompozycji zapachowych.

Jak przyrządzić napar lawendowy

Jedną łyżkę kwiatów lawendy zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Przecedzić. Pić 2 razy dziennie po pół szklanki jako środek rozkurczowy, przeciwbólowy i uspokajający. Napar wzmaga wydzielanie soku żołądkowego i działa uspokajająco.

Lawenda - przeciwwskazania

Nie zaleca się stosowania lawendy lekarskiej w przypadku uczulenia na rośliny z rodziny Lamiaceae. Ponadto, nie rekomenduje się podawania olejku lawendowego dzieciom poniżej 12 roku życia.

Źródło:
Mateusz Emanuel Senderski: Prawie Wszystko O Ziołach I Ziołolecznictwie
https://www.asian-nursingresearch.com/article/S1976-1317(21)00077-3/fulltext

CZYTAJ TAKŻE: 

Waleriana działa na zszargane nerwy, obniża ciśnienie, uśmierza ból

Na wirusy, bakterie i wysoki cukier. Odkryj leczniczą moc herbaty Inków

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: lawenda | lawenda działanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL