Pij przed posiłkiem, by obniżyć cukier, cholesterol i pokonać zaparcia. Tylko trzy składniki
Ocet jabłkowy to nie tylko smaczny dodatek do sałatek. To również napój o wielu zdrowotnych właściwościach. Mówi się, że sam Hipokrates przepisywał go swoim pacjentom na różne dolegliwości. A że nasz kraj słynie z najlepszych jabłek i sezon na nie właśnie się zbliża, przygotujmy wspólnie domowy ocet jabłkowy. Podajemy sprawdzony przepis i wyjaśniamy, jakie korzyści płyną ze spożywania octu jabłkowego.
Ocet jabłkowy powstaje w procesie fermentacji jabłek. Zawiera dużo fosforu, magnezu, potasu i wapnia w łatwo przyswajalnej formie. Przygotowanie go w domu nie wymaga wiele pracy, ale warto poznać kilka sekretów, które pomogą ci przygotować pełnowartościowy płyn.
Przygotuj:
- litrowy słoik (czysty, najlepiej wyparzony wrzątkiem),
- filtrowaną wodę,
- mały, szklany słoik,
- gazę lub filtr z przelewowego ekspresu do kawy,
- gumkę recepturkę.
Składniki:
- jabłka w cząstkach (tyle, by wypełnić duży słoik w ¾ jego objętości),
- dwie łyżki cukru trzcinowego,
- dwie szklanki filtrowanej zimnej wody.
Przygotowanie:
Napełnij słoik do ¾ objętości kawałkami jabłek. Cukier trzcinowy rozpuść w szklance wody.
Zalej jabłka wodą z cukrem, aż będą całkowicie zanurzone. W razie potrzeby dodaj odrobinę wody, aby jabłka były przykryte.
Dociśnij jabłka odważnikiem fermentacyjnym lub małym szklanym słoikiem. Jabłka wystawione na działanie powietrza mogą spleśnieć. Przykryj słoik gazą lub filtrem do kawy i zabezpiecz gumką recepturką.
Przechowuj mieszankę w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. Pozostaw na ok. trzy tygodnie. Sprawdzaj co kilka dni, czy jabłka znajdują się pod wodą i czy nie rozwija się pleśń. Po trzech tygodniach zapach nadal będzie dość słodki.
Odcedź kawałki jabłek i ponownie przelej płyn do słoika. Odstaw słój w ciemne miejsce na kolejne 3-4 tygodnie, mieszając co kilka dni. Kiedy ocet osiągnie taką "cierpkość", jaką lubisz, możesz przykryć go pokrywką lub przelać do butelek i zacząć go używać.
Najważniejsza dla powodzenia całego procesu jest czystość. Jabłka powinny być bardzo dokładnie umyte, a słoik wyparzony, aby w roztworze rozwijały się wyłącznie bakterie odpowiedzialne za fermentację.
Zastanawiasz się, dlaczego w tym przepisie wykorzystuje się cukier? Jest niezbędny do "odżywiania" drożdży, ale większość (jeśli nie całość) cukru ulega fermentacji. Ludzie często pytają, czy mogą użyć miodu. Krótka odpowiedź brzmi: tak, ale nie działa on tak dobrze jak cukier i powoduje, że cały proces trwa dłużej.
Do produkcji octu jabłkowego możesz wykorzystać jabłka swojej ulubionej odmiany lub wymieszać różne, dzięki temu uzyskasz bardziej złożony smak. Surowcem mogą być całe jabłka lub same skórki i gniazda nasienne pozostałe np. po przygotowywaniu szarlotki.
Na wierzchu roztworu utworzy się biała piana. To normalne. Natomiast pojawienie się pleśni kwalifikuje roztwór do tego, by skończył w kanalizacji. Upewnij się, że jabłka pozostają zanurzone pod wodą. Pomoże to zapobiec pleśni.
Komary i muchy uwielbiają ocet jabłkowy, więc słoik musi być dobrze przykryty. Należy jednak zachować dostęp świeżego powietrza i uwalniania gazów powstałych w procesie fermentacji, dlatego nie należy używać pokrywki lub talerzyka. Najlepiej sprawdzają się gaza lub filtry do kawy.
Ocet jabłkowy do picia musi być rozcieńczony.
Ocet jabłkowy jest naturalnym remedium na pierwsze objawy przeziębienia. Poza tym zawiera antyoksydanty, takie jak kwas galusowy, które mogą pomagać w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.
Niektóre badania na zwierzętach sugerują, że ocet jabłkowy może pomagać w obniżaniu poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, co jest korzystne dla zdrowia serca. Jednak potrzebne są dalsze badania na ludziach, aby to potwierdzić. Uważa się też, że może wspomagać trawienie. Wypity przed posiłkiem pomoże obniżyć poziom glukozy we krwi, usprawniając metabolizm cukru. Ma więc ogromne znaczenie w profilatyce otyłości, insulinooporności i cukrzycy typu II.
Ocet jabłkowy stosuje się nie tylko wewnętrznie. Dodany do kąpieli pomaga w naturalny sposób przywrócić równowagę pH skóry. Pomaga także zabijać bakterie i grzyby na skórze, które mogą prowadzić do wielu problemów, w tym egzemy, łupieżu i innych chorób skóry.
Ze względu na doskonałe właściwości równoważące pH i właściwości zapobiegające powstawaniu łupieżu stanowi doskonałą płukankę do włosów, która zastępuje odżywkę i może być stosowana po umyciu włosów szamponem.
Ocet jabłkowy, niezależnie od tego, czy jest kupiony w sklepie, czy przygotowany w domu, może mieć podobne właściwości zdrowotne, o ile spełnia określone standardy jakości. Niektóre octy jabłkowe dostępne w sklepach mogą być pasteryzowane, aby wydłużyć trwałość i zabić potencjalnie szkodliwe bakterie. To może wpływać na nieco inne właściwości od tych, które można znaleźć w świeżym, niepasteryzowanym occie jabłkowym.
CZYTAJ TAKŻE:
Zdrowsza nawet od zielonej herbaty. Wspomaga odchudzanie i może zapobiegać nowotworom
Wodę owsianą pij na czczo. Schudniesz, pozbędziesz się toksyn i zbijesz cholesterol
Pogromca miażdżycy i osteoporozy. Dwa potrzebne składniki kupisz za kilka złotych