Wodę owsianą pij na czczo. Schudniesz, pozbędziesz się toksyn i zbijesz cholesterol

Owies zaliczany jest do najzdrowszych zbóż na ziemi. Najczęściej w naszej diecie występuje pod postacią płatków owsianych (powstają z oczyszczonego ziarna owsa, które ulega obróbce termicznej, a następnie rozdrabnianiu i krojeniu). Od owsianki wiele osób rozpoczyna dzień. A jeszcze przed śniadaniem, na czczo, wiele osób sięga po wodę owsianą. Ta mikstura to dobry wybór m.in. dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Jakie właściwości ma woda owsiana? Jak ją przygotować? Wyjaśniamy.

Woda owsiana - co to takiego?

Woda owsiana dla fanów starej dobrej owsianki może być swego rodzaju odkryciem. Napój ten bowiem stosunkowo od niedawna zyskuje na popularności. Ale zanim o właściwościach. Czym w ogóle jest woda owsiana?

Woda owsiana to, najprościej rzecz ujmując, napój z płatków owsianych i wody. Można się spotkać z różnymi metodami jego przygotowania. Niektórzy gotują płatki owsiane, inni moczą je przez 24 godziny i potem odlewają wodę, jeszcze inni zamiast płatków owsianych używają mąki owsianej. Najczęściej jednak płatki owsiane są blendowane z wodą, a płyn uzyskiwany jest poprzez ich przecedzenie przez sitko lub gazę.

Reklama

Do wody owsianej, dla smaku, ale i dla podbicia jej właściwości, dodaje się różne dodatki.

Woda owsiana - witaminy i minerały

Woda owsiana może nie brzmi zbyt smakowicie, ale jest bardzo zdrowym napojem. Spożywając ją, dostarczymy organizmowi m.in. witamin z grupy B i magnezu (wpływają korzystnie choćby na funkcjonowanie układu nerwowego). Woda owsiana to też potas (ważny dla układu krążenia), żelazo i duże ilości błonnika usprawniającego pracę przewodu pokarmowego.

Woda owsiana - właściwości

Jakie właściwości ma woda owsiana?

Po pierwsze - pomaga schudnąć. To m.in. dlatego napój ten stał się "modny". Woda owsiana na długo zapewnia uczucie sytości, stymuluje pracę jelit, wydatnie przyspiesza procesy metaboliczne, pomaga pozbyć się toksyn. Dla osób chcących zgubić zbędne kilogramy będzie świetnym uzupełnieniem zdrowej diety. Najlepsze efekty daje, gdy spożywana jest na czczo. Osoby, które zmagają się z zaparciami, także powinny jej spróbować.

Woda owsiana pomaga również utrzymać w ryzach cholesterol. Obniża poziom "złego" cholesterolu, poprawia poziom "dobrego" cholesterolu, a co więcej - reguluje poziom cukru we krwi. Zawartość przeciwutleniaczy w miksturze zapewnia ochronę przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.

Woda owsiana jest uważana za bogate źródło wapnia, dlatego za jej spożywanie wdzięczne będą kości. Pijąc ją, możemy też pomóc organizmowi uzupełnić niedobory witamin z grupy B, fosforu czy żelaza.

Niektórzy wykorzystują wodę owsianą do przemywania skóry i płukania włosów. Bywa ona dodawana do kąpieli czy szamponów. Na bazie wody owsianej przygotowuje się maseczki na twarz, domowe hydrolaty i toniki. Badania pokazują, że płyn owsiany może przyczynić się do nawilżenia skóry, poprawy jej wyglądu, a także złagodzenia swędzenia. Woda owsiana jest wskazana m.in. u osób ze skórą atopową.

Woda owsiana świetnie nawadnia i orzeźwia, będzie więc dobrym napojem na upały. Co więcej, osoby, które po nią sięgają, twierdzą, że dzięki niej mają więcej energii. Można więc śmiało zaczynać od niej dzień. 

Woda owsiana - jak zrobić?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, można spotkać się z wieloma sposobami przygotowania wody owsianej. My przywołamy jeden z nich. 

Do przygotowania wody owsianej potrzebujesz płatków owsianych (ale nie błyskawicznych) i wody w proporcji 1:8 - jedna szklanka płatków owsianych na osiem szklanek wody. Niektórzy dodają mniej wody, dlatego wypróbuj przepis, by dowiedzieć się, jakie proporcje będą odpowiednie dla ciebie. 

Płatki owsiane zalewamy dwiema szklankami ciepłej wody i odstawiamy na ok. 8 godzin (możemy je włożyć na noc do lodówki). Po tym czasie dolewamy resztę wody i całość dobrze blendujemy. To jest ten moment, kiedy możemy dodać coś od siebie. Dobrym dodatkiem będzie np. cynamon. Można też dodać coś słodkiego (jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań), np. odrobinę miodu czy syropu klonowego, a nawet odrobinę soli. 

Gotową mieszankę przecedzamy przez sitko lub gazę. I już!

CZYTAJ TAKŻE: 

Pij łyżkę dziennie, a organizm ci podziękuje. Najzdrowszy z krzewów kwitnie właśnie teraz

Pij codziennie przez 7 dni. Ten napój wymiecie pasożyty z jelit

Jak zrobić napój z zielonej herbaty na szybszy metabolizm?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL