Królują na świątecznym stole, a nie powinny. Drastycznie podnoszą glikemię i ciśnienie

Choroby dietozależne, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie wymagają przestrzegania zaleceń lekarskich również w okresie świąt. Jak przygotować tradycyjne, wielkanocne dania, by wszyscy członkowie rodziny mogli cieszyć się wspólnym świętowaniem?

Wielkanocne menu dla cukrzyka

Kiedy chorujesz na cukrzycę, ważne jest, aby dokonywać zdrowszych wyborów żywieniowych i przestrzegać zaleceń diabetologa. Oznacza to zamianę produktów bogatych w tłuszcze nasycone, cukier i sól, takich jak chipsy, ciastka i czekolada - na jogurty, niesolone orzechy, nasiona, owoce i warzywa. Pomoże to kontrolować cukrzycę i zmniejszy ryzyko długotrwałych powikłań.

Tradycyjne polskie święta to biesiady przy suto zastawionym stole. Domowe menu wielkanocne łatwo dostosować do swojej diety - możesz przygotować tradycyjne dania w zdrowszej wersji. Inaczej sytuacja wygląda, gdy udajesz się z wizytą do rodziny. Wówczas musisz wiedzieć, po jakie dania i przekąski możesz sięgać bez obaw o swoje samopoczucie. Na szczęście Wielkanoc to wiosenne święta, a na stołach pojawia się dużo jaj i nowalijek, które możesz jeść bez obaw. 

Reklama

Co diabetyk może jeść na Wielkanoc?

  • jajka - najlepszym wyborem będą ugotowane na twardo w majonezie lub faszerowane,
  • chude wędliny - zamiast boczku wybierz polędwicę;
  • surówki i sałatki warzywne,
  • domowy, chudy pasztet drobiowy,
  • przekąski niezawierające mąki pszennej np. tradycyjna polska galareta, śledzie.
  • woda zamiast słodzonych napojów i alkoholu.

Zrób wyjątek dla porcji tradycyjnego, wielkanocnego żurku. Nic złego nie stanie się, pod warunkiem że podczas kolejnych posiłków będziesz dokonywać rozsądnych wyborów.

Wielkanocne słodycze dla cukrzyków

Dla diabetyków, szczególnie cierpiących na cukrzycę typu II, najtrudniejszy jest etap deseru. Znakomita większość tradycyjnych wypieków zawiera mąką pszenną. Z pewnością nie zaszkodzi Ci porcja sernika bez spodu czy kostka gorzkiej czekolady.

Kiedy wybierasz się na święta do rodziny lub przyjaciół, możesz zabrać własne słodycze, np. ciasta słodzone ksylitolem lub erytrytolem, bez mąki pszennej. Zamiast tłumaczyć babci czy cioci, że nie możesz zjeść wielkanocnej babki - poczęstuj ją własnym, zdrowym wypiekiem.

Mazurek przygotowany z mąki migdałowej, udekorowany bezcukrowym dżemem i polewą z ciemnej czekolady możesz ozdobić orzechami.

Wielkanocne menu a nadciśnienie

W przypadku osób cierpiących na wysokie ciśnienie, zalecenia dietetyczne też są restrykcyjne. Ciśnieniowcy muszą wyeliminować z diety część popularnych przypraw i tłuste potrawy. Jak na takiej diecie przeżyć tradycyjne, polskie święta?

Czego ciśnieniowiec w święta jeść nie powinien:

  • tłustych mięs i słonych wędlin,
  • sałatek z serem feta,
  • tłustych serów,
  • słonych przekąsek - paluszków, chipsów itp.,
  • wypieków z lukrecją (uwaga na posypki i dekoracje da mazurków - mogą ją zawierać),
  • sosów na bazie musztardy,
  • gotowych przypraw takich jak magi czy sos sojowy,
  • nadmiaru słodyczy - ciast z kremami na bazie masła.

Osoby z nadciśnieniem powinny unikać napojów z kofeiną, czyli kawy i energetyków. Alkohol również jest zabroniony, nawet w święta powinieneś powstrzymać się od tradycyjnego toastu.

Lista zakazów jest długa, ale pamiętaj, że na wielkanocnym stole znajdzie się wiele zdrowych dań. Gotowane jajka, surówki i sałatki, chude wędliny, owoce - to wszystko możesz jeść, ale oczywiście z umiarem.

Jak przetrwać Wielkanoc na diecie?

Zdajemy sobie sprawę, że to bywa trudne - tak wiele jest wspaniałości na stołach świątecznych. Najłatwiej będzie, jeśli to ty zaprosisz gości do siebie. Wówczas możesz decydować o tym, co będzie w menu. Jest wiele sposobów na to, by odchudzić świąteczny stół. Zdrowsze wersje tradycyjnych potraw okazują się często zaskakująco smaczne. Weź pod uwagę też to, że po zdrowych posiłkach i przekąskach wszyscy goście będą mieć doskonałe samopoczucie.

Jak sobie radzić będąc w gościnie na Wielkanoc? Mądrze wybieraj to, co nakładasz na talerz. Pij dużo wody i nie daj się namówić na alkohol. Nie ulegaj, gdy ktoś z rodziny będzie mówił, że przecież nic się nie stanie, gdy spróbujesz boczku lub mazurka. Kulturalnie odmów, dodaj komplement dla gospodyni i poczęstuj się sałatką.

Diabetolodzy i dietetycy są zgodni co do tego, że święta mogą być okazją do bardziej liberalnego podejścia do diety. Jednak warto przemyśleć swoje wybory żywieniowe w kontekście ryzyka i gorszego samopoczucia po takim spotkaniu. Weź pod uwagę również to, że podczas wielkanocnych dni pogotowie ratunkowe otrzymuje najwięcej zgłoszeń do osób z ostrymi dolegliwościami trawiennymi lub tych, u których dała o sobie znać choroba przewlekła. To wystarczający argument, by dbać o siebie również w święta. 

CZYTAJ TAKŻE:

Najgorsze, co ludzie dodają do zupy. Zapycha żyły, podnosi ciśnienie i tuczy

Naukowcy: Powoduje raka mózgu i jajników. Polacy jedzą codziennie

Organizm domaga się słodyczy? To pierwszy znak poważnej choroby

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie dieta | cukrzyca dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL