Ma mnóstwo wapnia i zdrowych bakterii. Czy maślankę można pić także na noc?

Jest źródłem wapnia i fosforu, dlatego w diecie powinno znaleźć się dla niej szczególne miejsce. Te cenne składniki odpowiadają za zdrowe zęby, mocne kości, ale biorą także udział w procesach krzepnięcia krwi. Ponadto maślanka zawiera zdrowe bakterie, które wpływają na mikrobiom jelitowy. Czy jednak można pić ją na noc? Jakie przyniesie to korzyści, a kto powinien wystrzegać się wieczornego picia maślanki? Odpowiadamy.

Maślanka - właściwości zdrowotne

Maślanka jest cennym dodatkiem do diety, ponieważ jej regularne spożywanie dostarcza do organizmu wapnia i fosforu. To pierwiastki, które są szczególnie ważne w profilaktyce osteoporozy. Wzmacniają kości oraz zęby. Są również kluczowe w działaniu układu nerwowego, ponieważ poprawiają przewodzenie impulsów nerwowych.  

Maślanka jest też wskazana w przypadku profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego - reguluję pracę serca oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi. 

Reklama

Skład maślanki nie bez znaczenia pozostaje w przypadku zapobiegania chorobom nowotworowym (raka jelita grubego, prostaty czy sutka). 

Wysoka zawartość fosfolipidów w maślance wpływa na syntezę cholesterolu i jego wchłanianie do jelit. Zalecana jest zatem osobom, które chcą obniżyć jego poziom. 

Działanie maślanki na układ pokarmowy

W procesie wytwarzania maślanki wykorzystywane są żywe kultury bakterii, które korzystnie wpływają na układ pokarmowy. Maślanka jest lekkostrawna, jej trawienie odbywa się nawet trzy razy szybciej, niż mleko. Zawarty w maślance kwas mlekowy pobudza żołądek do produkcji enzymów trawiennych - regularne picie maślanki przyspiesza zatem trawienie i nie powoduje zalegania innych pokarmów w żołądku. 

Czy można pić maślankę na noc? Wskazania

Maślankę można pić o każdej porze dnia i powinna ona być traktowana jako przekąska lub białkowy dodatek do posiłku. 

Warto pić ją na noc, bowiem zawiera w sobie tryptofan - aminokwas, który uczestniczy w produkcji hormonu snu. 

W maślance znajdziemy też probiotyki, które wpływają "regenerująco" na jelita. Spożywanie jej na noc nie tylko wzmacnia florę jelitową ale także usprawni wypróżnianie. Regularne picie maślanki na noc przez kilka dni sprawi, że znikną poranne problemy w toalecie. Zdrowe jelita to prawidłowo działający układ immunologiczny, dlatego to właśnie przed snem warto pić szklankę maślanki - organizm w trakcie snu się regeneruje, co ma znaczący wpływ na odporność organizmu. 

Maślanka, zgodnie z ajurwedą, czyli alternatywną medycyną, ma działanie wychładzające, dlatego polecana jest latem, przed snem, by uniknąć przegrzewania organizmu w nocy. Zbyt wysoka temperatura otoczenia i ciepłota ciała niekorzystnie wpływają na jakość snu i mogą zwiększać liczbę wybudzeń. 

Czy można pić maślankę na noc? Przeciwwskazania

Z picia maślanki na noc powinny zrezygnować te osoby, które zauważają u siebie negatywne skutki picia napoju. Po maślance u niektórych mogą występować wzdęcia, gazy, bóle brzucha. Jeśli zatem odczuwasz takie dolegliwości po maślance, odradza się spożywania jej na noc. 

Należy także pamiętać, że maślanka nie pozostaje obojętna w kwestii kalorii i makroskładników. W 100 gramach maślanki znajduje się 40 kalorii, 0,9 gramów tłuszczu ale znajdziemy w niej także sód (100 mg) i węglowodany (4,8 mg). 

Osoby przebywające na diecie, chcąc spożywać maślankę na noc, powinny uwzględnić ją w rozplanowanych posiłkach.

CZYTAJ TAKŻE:

Probiotyki i prebiotyki. Czy i kiedy warto je suplementować?

Najwięcej białka w 100 gramach. Poznaj najlepsze roślinne źródła białka

Psychobiotyki to naturalna pożywka dla mózgu. Jedz, a poprawisz samopoczucie i pamięć

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nabiał | kefir
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne