Zdrowsza nawet od zielonej herbaty. Wspomaga odchudzanie i może zapobiegać nowotworom
Matcha to sproszkowana zielona herbata, którą oprócz nietypowej formy, wyróżniają też wyjątkowe właściwości. Napój ten jest szczególnie lubiany w Japonii, gdzie jego picie łączy się z ceremonią "Chanoyu", która z reguły ma uroczysty charakter. Herbata ta ma wiele prozdrowotnych właściwości, dzięki czemu jest często wybierana przez entuzjastów zdrowej żywności. Na co pomaga matcha i czy jest lepsza od kawy?
Matcha jest wytwarzana z liści herbaty, które rosną w specjalnie przygotowanych warunkach. Rośliny są niemal całkowicie osłaniane przed słońcem za pomocą bambusowych mat. Dzięki temu ich wzrost zostaje spowolniony, a w liściach gromadzi się więcej cennych substancji odżywczych, w tym aż aż 137 razy więcej przeciwutleniaczy niż zwykła zielona herbata.
Zebrane liście są suszone i proszkowane, dzięki czemu powstaje intensywnie zielony proszek - matcha. To właśnie różni ten rodzaj herbaty od innych odmian, które w przeciwieństwie do matchy nie są uprawiane pod osłonami oraz zazwyczaj nie występują w formie sproszkowanej.
Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje matcha? Specjalna metoda uprawy sprawia, że napój ten zawiera wiele związków mających działanie antyoksydacyjne. Mowa tu między innymi o polifenolach takich jak katechiny. Mają one swój udział w redukcji wolnych rodników, a tym samym zmniejszeniu stresu oksydacyjnego.
Efektem tego jest lepsze samopoczucie, zdrowszy wygląd skóry, a także możliwe ograniczenie ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory. Jednym z rodzajów katechin zawartych w matchy są epigallokatechiny (EGCG), które mogą przyspieszać metabolizm oraz przyczyniać się do szybszego spalania tłuszczu. Matcha to zatem świetny wybór dla osób chcących zgubić zbędne kilogramy.
Picie matchy to także doskonały sposób na pobudzenie. Napój zawiera kofeinę, której jest więcej niż w przypadku innych zielonych herbat. Co ciekawe, na zawartość kofeiny wpływa wiek zebranych liści. Im później odbyły się zbiory, tym mniej kofeiny zawiera herbata.
Matcha zawiera również kwasy fenolowowe, które mogą wykazywać działanie hamujące rozwój komórek nowotworowych. To także świetne źródło chloforilu mającego właściwości przeciwzapalne, witaminy C oraz kwercetyny, która może przyczyniać się do regulowania gospodarki węglowodanowej organizmu i prawidłowego wydzielania insuliny.
Wielu ludzi zadaje sobie pytanie – czy matcha jest lepsza od kawy? Okazuje się, że sproszkowana zielona herbata zdobywa coraz więcej zwolenników. Jej delikatny, kremowy smak może przypaść do gustu entuzjastom smacznych i oryginalnych napojów. Matcha, podobnie jak kawa, zawiera kofeinę, dzięki czemu może równie dobrze pobudzać.
Oprócz tego matcha ma w składzie mnóstwo przeciwutleniaczy przyczyniających się do lepszego samopoczucia oraz zdrowszego wyglądu skóry. Jeśli chodzi o smak, to jest to kwestia indywidualna – i jeden i drugi napój ma swoich fanów, jednakże zapalonym kawoszom nie zaszkodzi filiżanka matchy raz na jakiś czas.
Matcha to niezwykle zdrowy napój, który jednak nie jest dla każdego. Kto nie powinien pić tej sproszkowanej zielonej herbaty? Przede wszystkim z napoju powinny zrezygnować osoby cierpiące na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Wynika to z faktu, że matcha zawiera katechiny, które mogą w pewien sposób upośledzać wchłanianie tego pierwiastka przez organizm.
Herbatę powinny ograniczyć także kobiety w ciąży oraz osoby biorące leki na nadciśnienie. Matchy nie mogą pić także alergicy uczuleni na herbatę.
Źródła:
Kochman J, Jakubczyk K, Antoniewicz J, Mruk H, Janda K. Health Benefits and Chemical Composition of Matcha Green Tea: A Review. Molecules. 2020 Dec 27;26(1):85. doi: 10.3390/molecules26010085. PMID: 33375458; PMCID: PMC7796401.
CZYTAJ TAKŻE:
Tyle filiżanek herbaty to za dużo. Oto możliwe skutki uboczne
Odmładzająca herbatka z ogrodowych kwiatów. To ostatnia szansa, by ją zrobić
Ustalono, co należy pić podczas upałów. Polacy wciąż popełniają ten błąd