Jak przechowywać, czym nabierać i jak rozpuszczać miód, by go nie zepsuć?

Podobno miód się nie psuje, ale nie znaczy to, że nie można go zepsuć nieprawidłowym traktowaniem. Jak przechowywać miód, aby zachował swoje zdrowotne właściwości? Czy ten słodki i superzdrowy produkt może stracić lecznicze składniki, jeśli będzie źle traktowany? Owszem. Oto sześć najczęstszych błędów, jakie popełniamy względem miodu.

1. Zbyt wysoka temperatura

Miód nie powinien być podgrzewany, gotowany, ani nawet zalewany zbyt gorącym płynem. Traktowane go wrzątkiem to zdecydowanie najczęściej popełniany błąd podczas spożywania miodu. Popularne przepisy na herbatę z miodem i imbirem lub mleko z miodem, czosnkiem i masłem, polecane na pierwsze objawy przeziębienia, sprawiły, że bez oporów dodajemy miód do bardzo gorącego napoju. Tymczasem receptury powinny zawsze zawierać ostrzeżenie, by nie dodawać miodu do wody czy mleka o temperaturze wyższej niż 40 stopni Celsjusza. To "zabija" jego wartości odżywcze. Miód dodawaj do napojów, które już przestygły.

Reklama

Jak zrobić złote mleko z miodem i czosnkiem według babcinej receptury sprawdzisz TUTAJ.  

2. Nabieranie miodu metalową łyżką lub nożem do masła

Jak pokazują reklamy i marketingowe obrazki, miody prawidłowo nabierać powinno się tylko przy pomocy specjalnego drewnianego nabieraka, tzw. miodulki. Oczywiście to niejedyne narzędzie, które może do tego posłużyć. Powszechne jest przekonanie, że miodu nie należy nabierać metalowymi sztućcami. To nie jest do końca prawda. Miodowi nie służy dłuższy kontakt z metalem czy plastikiem, więc na pewno nie wolno też zostawiać w słoiku z miodem łyżki na stałe. 

Szybkie sięgnięcie po miód metalową łyżką lub nożem nie powinno wyrządzić mu krzywdy. Oczywiście to, czym nabierasz miód, musi być idealnie czyste. Oblizana łyżka, brudne lub tłuste sztućce, włożone do słoika z miodem - zanieczyszczą go. Tłuszcz lub "obce" drobnoustroje, to coś, co może zepsuć cały słoik miodu. 

3. Nieprawidłowe przechowywanie miodu

Miód sprzedawany jest w szklanych słojach lub ceramicznych naczyniach i to zdecydowanie najlepsze naczynie do jego przechowywania. Częstym błędem jest samodzielne przelewanie czy przekładanie miodu do innych pojemników. Miodu nie powinno się przechowywać w pojemnikach metalowych i plastikowych. Poza tym, podczas przelewania łatwo go zanieczyścić. 

4. Złe miejsce przechowywania miodu

Nie bez znaczenia jest to, gdzie stoi słoik z miodem. Ja już tu napisaliśmy - miód nie lubi gorąca. Nie dotyczy to tylko jego bezpośredniego podgrzewania, ale temperatury pomieszczenia, w której się znajduje. Optymalna dla miodu jest temperatura pokojowa - pod żadnym pozorem nie należy więc trzymać miodu tuż obok piekarnika czy kuchenki, co niestety często się zdarza. Jeśli masz większe zapasy miodu, przenieś je do piwnicy. Często pytacie, czy można wkładać miód do lodówki. Co do zasady - można, ale ja odradzam. Miód z lodówki jest twardszy, mniej smarowny, dłużej się rozpuszcza.  

5. Nieprawidłowa dekrystalizacja miodu

Krystalizacja miodu to naturalny proces, w przypadku niektórych gatunków miodów ma on miejsce już w kilka tygodni po zbiorze i zlaniu. Prawdziwy miód zagęszcza się i przestaje być płynny, czego wiele osób nie lubi. Wówczas szukają one sposobu na przywrócenie mu lejącej konsystencji. Można to zrobić łatwo, ale łatwo też można popełnić tu błąd. 

Panuje przekonanie, że aby dekrystalizawać miód, należy włożyć go do wrzątku, lub co gorsza - wstawić słoik do garnka z wodą i gotować. To całkowicie może zabić dobroczynne właściwości miodu. Jak zrobić to prawidłowo? 

Słoik ze skrystalizowanym miodem należy włożyć do naczynia z ciepłą wodą o temperaturze maksymalnie 40 stopni, następnie nakryć ręcznikiem lub kocem i zostawić na noc. Po kilkunastu godzinach miód znów będzie lejący. Pamiętaj jednak, że to stan przejściowy - niebawem naturalny miód znów zacznie się krystalizować. 

6. Zjadanie miodu po upływie terminu ważności

Termin ważności miodu to zwykle dwa lata od rozlania. Tak długi termin przydatności do spożycia gwarantuje sam skład  miodu, zawiera on bowiem naturalne konserwanty. To  m.in. nadtlenek wodoru o właściwościach odkażających oraz flawonoidy, czyli organiczne związki chemiczne, będące naturalną barierą ochronną roślin przed pasożytami, grzybami i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. 

Ale nie znaczy to, że można miód trzymać w nieskończoność. Miód otwarty i nieprawidłowo stosowany, np. zabrudzony masłem będzie krócej zdatny do spożycia, bo tłuszcz, jaki się do niego dostanie, zjełczeje. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Pyłek pszczeli to naturalny lek. Jak go spożywać?

Jak odróżnić prawdziwy miód od sztucznego? 6 sposobów

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: miód właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL