Symetykon. Jak krzem pomaga na wzdęcia?

Czy wiedziałeś, że w przewodzie pokarmowym człowieka znajduje się aż 200 ml gazów? Dostają się do organizmu wraz z połykanym powietrzem, przenikają z krwi, są także produktem ubocznym procesów trawienia. Jeżeli w twoim ciele zgromadzi się ich zbyt wiele, możesz odczuwać ból brzucha i powiększenie jego obwodu. To właśnie, dobrze znane wszystkim wzdęcia. Nie musisz godzić się z uporczywymi dolegliwościami - z pomocą przychodzi symetykon. Czym jest? Jak i kiedy go stosować?

Symetykon - co to za lek?

Simetykon, to substancja czynna, zawarta w lekach na problemy ze wzdęciami. Jest mieszaniną związków krzemu, pozbawioną aktywności farmakologicznej. Jego działanie polega na usuwaniu pęcherzyków gazu z przewodu pokarmowego. Jak to możliwe? Lek koncentruje swój efekt na granicy gazu i fazy płynnej, w efekcie zmniejszając napięcie powierzchniowe pęcherzyków zalegających w układzie pokarmowym, co prowadzi do pękania powierzchni warstwy śluzowej. Dzięki temu symetykon ułatwia usuwanie gazów wraz z ruchami perystaltycznymi (aktywnością motoryczną przewodu pokarmowego, w wyniku której usuwane są też resztki pokarmowe) lub wchłanianie ich przez ścianę jelita. Simetykon nie zmniejsza produkcji gazu, zatem nie wykazuje działania przyczynowego, a objawowe.

Reklama

Na co pomaga symetykon?

Najczęściej simetykon wykorzystuje się w leczeniu wzdęć, ale to nie jedyne jego zastosowanie. Okazuje się, że przyjęcie leku przed badaniami radiologicznymi przewodu pokarmowego, które wymagają podania pacjentowi podwójnego kontrastu, powoduje oczekiwane rozprowadzenie środka kontrastowego i otrzymanie wiarygodnych wyników. 

Do innych badań, przed którymi pacjentom podaje się symetykon, zalicza się: USG i gastroskopię. Lek jest stosowany również u pacjentów w okresie pooperacyjnym zmagających się ze wzmożonym powstawaniem gazów.

Jak przyjmować symetykon?

Lek przyjmuje się w postaci tabletek, płynu, ewentualnie kapsułek. Niewskazane jest stosowanie go pozajelitowo ani wziewnie. Dawki leku są uzależnione od wieku:

  • Dzieci od 1 roku do 6 lat - 40 mg jednorazowo, 3 do 5 razy na dobę.
  • Dzieci w wieku szkolnym i dorośli: 40-160 mg jednorazowo, maksymalnie 240 mg na dobę w kroplach, granulkach lub kapsułkach (zwykle stosuje się 80 mg 3 razy na dobę).

Lek można przyjmować w trakcie i po posiłku, albo przed snem. Warto zaznaczyć, że lek jest dostępny bez recepty

Symetykon a ciąża i karmienie piersią

Symetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego nie ma obaw, że zaszkodzi twojemu dziecku. Nie jest przeciwwskazany ani dla kobiet w ciąży, ani dla karmiących matek. Powinny natomiast unikać  go osoby z nadwrażliwością na jakikolwiek składnik preparatu.

Jakie działania niepożądane ma symetykon?

Lek nie ma istotnych działań niepożądanych. Do łagodnych skutków ubocznych przyjmowania leków, można zaliczyć: zatwardzenie i nudności. Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości i związane z nimi: świąd, wysypkę, zaburzenia oddychania.

Symetykon - informacje dodatkowe

Lek można przyjmować wraz z pokarmami. Jego stosowanie nie wpływa również na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jego stosowanie można przerwać nagle i nie powoduje to negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Preparat należy przechowywać w temperaturze pokojowej , nie powinien znajdować się w lodówce lub zamrażalniku. W trakcie leczenie nie należy spożywać napojów gazowanych, gdyż mają one działanie przeciwne do symetykonu.


CZYTAJ TAKŻE: 

Czego objawem może być ostry ból brzucha?

Domowe sposoby na walkę z niestrawnością i wzdęciami

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wzdęcia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL