Entezopatia - choroba stawów

​Zmiany w stawach powodujące ból nie zawsze pojawiają się u starszych osób. Jedną z bolesnych chorób wywołanych przez sport jest zespół urazów zwany entezopatią. Pojawia się u osób, które trenują regularnie i narażają się na niewielkie urazy, lub rozpoczęli zbyt gwałtowny trening bez przygotowania.

Przyczyna entezopatii

W przypadku entezopatii czynnikiem wywołującym ból jest naderwanie ścięgna, które powoduje wydzielanie się substancji przypominającej kość. Prowadzi to do pojawienia się nieprawidłowego działania ścięgien i bólu. 

W późniejszej fazie może dojść do ograniczenia ruchomości stawu lub nawet powstania nieprawidłowych, bolesnych struktur takich jak np. ostroga kostna.

Rodzaje entezopatii

Medycyna odróżnia wiele rodzajów entezopatii, które umiejscawiają się w różnych narządach. Często pojawia się entezopatia więzadła rzepki, na którą narażeni są biegacze. 

Reklama

Ból pojawia się podczas biegania, ale gdy kolano jest rozgrzane, potrafi ustąpić. Choroba dotyka także mięśnia podkolanowego i mięśnia dwugłowego uda, ścięgna piętowego i rozcięgna podeszwowego.

Leczenie entezopatii

Leczenie entezopatii na początku dolegliwości polega na rozgrzewaniu chorego stawu i stosowanie zastrzyków z leków przeciwzapalnych. Wraz ze wzrostem jej zaawansowania konieczne jest zaprzestanie uprawiania sportu. Przy niektórych rodzajach entezopatii niewskazane jest stosowanie jednej z form treningu, np. biegania pod górkę, natomiast inne są dozwolone, gdyż nie będą obciążały stawów. 

Alternatywą dla pacjenta jest poddanie się operacji. Entezopatie leczy się także za pomocą stosowania ortez, które wymuszają odpowiednią pozycję kończyny i cały czas ogrzewają staw. Jeśli przyczyną jest nadmierne obciążenie stawów, konieczne jest zmniejszenie zbyt dużej masy ciała. Chory musi dbać o odpowiednie obuwie. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Jak postępować przy zwichnięciach? Zapamiętaj pięć punktów

Zakwasy i przetrenowanie - jak sobie z tym radzić? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: stawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL