Co powodują wolne rodniki?
Wolne rodniki (rodniki) to cząsteczki lub atomy z niesparowanych elektronów. Występują również w ciele człowieka. W przypadku gdy ich ilość kompensuje się z ilością przeciwutleniaczy, nie stanowią większych problemów. Wywołują niepożądane działanie dopiero, gdy nagle ich stężenie wzrasta w ludzkim organizmie.
Jest wiele czynników nieobojętnych na wzrost liczebności wolnych rodników w ciele człowieka:
- nikotyna
- alkohol
- promienie UV
- promieniowania rtg
- stres
- znaczne zanieczyszczenie środowiska (woda, powietrze)
- spożywanie produktów zanieczyszczonych
- dieta uboga w antyoksydanty (niedobór: witamin A, C i E, selenu, cynku, flawonoidów).
Ograniczając te przyczyny oraz uzupełniając dietę o produkty zawierające przeciwutleniacze można powstrzymać szybie powstawanie rodników i zachować w ich poziomie równowagę. Wskazana jest również umiarkowana aktywność fizyczna.
Gdy jest ich zwyczajnie zbyt dużo w organizmie, przyczyniają się do uszkodzeń w błonie śluzowej, lipidach krwi i tkanek, lizosomach i w DNA. Ich nadmiar wpływa na szybsze starzenie się, na pojawianie się zmarszczek oraz na utratę elastyczności skóry.
Mają ogromny wpływ na pojawianie się chorób cywilizacyjnych. Mogą wywołać cukrzycę, miażdżycę, bezpłodność oraz nowotwory. Wolne rodniki mają też związek z występowaniem choroby Alzheimera i Parkinsona, chorób jelit, zapalenia stawów.
Działają również na układ odpornościowy osłabiając go.