Wykorzystaj kwiaty lipy

W ciepłe dni ich zapach upaja. Ale też kwiaty lipy są wspaniałym lekarstwem. Jeśli chcesz przygotować z nich preparaty lecznicze, zabierz się do zbierania!

W Polsce rosną dwa gatunki tego drzewa: drobnolistna i szerokolistna. Jej kwiaty zawierają liczne flawonoidy, olejek eteryczny oraz znaczne ilości cukrów, substancje śluzowe, fitosterole, garbniki i wiele kwasów organicznych.

Kwiaty lipy zbiera się ręcznie, przy bezdeszczowej pogodzie. Pamiętaj, że drzewo to łatwo wchłania szkodliwe substancje i dlatego omijaj lipy rosnące przy drogach! Kwiaty rozłóż cienką warstwą i susz w miejscu przewiewnym oraz zacienionym, w temperaturze do 35 st. C. Po wysuszeniu zapakuj do papierowych torebek. Z 3,5 kg świeżych kwiatów otrzymasz ok. kilograma.

Reklama

Zbija gorączkę

Kwiatostany pomagają zwalczyć gorączkę, wyleczyć anginę, grypę, zapalenie gardła czy oskrzeli. Właściwości przeciwzapalne lipa zawdzięcza obecności związków śluzowych. Podobne działanie do naparów ma miód lipowy.

Oczyszcza

Napary są także świetnym środkiem napotnym w chorobach, którym towarzyszy podwyższona temperatura. Dzięki zwiększeniu ilości wydzielanego potu, przyspieszają wydalanie toksyn z organizmu. Takie działanie ma również ciepła kąpiel z dodatkiem suszonych kwiatów.

Uspokaja

Herbatka z lipy leczy skołatane nerwy. Likwiduje napięcie i usuwa zmęczenie długotrwałym wysiłkiem umysłowym. Uspokaja, ale nie usypia. To działanie zawdzięcza obecności olejków eterycznych, a zwłaszcza farnezolu. Łagodzi także bóle brzucha pojawiające się na tle nerwowym, przynosi ulgę w niestrawności i nudnościach. Zwiększa produkcję soków żołądkowych oraz zmniejsza napięcie mięśni gładkich. To poprawia przepływ żółci do dwunastnicy i cały układ pokarmowy lepiej pracuje.

Pomaga zasnąć


Lipa korzystnie wpływa także na stan naczyń krwionośnych, obniżając ciśnienie krwi, pomagając zwalczać arteriosklerozę czy inne schorzenia wieńcowe. Zalety tej rośliny docenią osoby, które mają problem z zasypianiem. W walce z bezsennością najlepsze są napary z lipy dodawane do gorącej kąpieli, zwłaszcza w połączeniu z lawendą. Takie zabiegi działają uspokajająco i rozkurczowo.

Z malinami i na oczy

Napary z lipy można robić w domu z własnoręcznie uzbieranych kwiatostanów. Wykorzystując go jako lekarstwo na przeziębienie, dodaj do niego suszone maliny lub sok z tych owoców. A gdy gaziki nasączone wystudzonym naparem położysz na powieki, zmniejszysz obrzęki i rozjaśnisz cienie.

Miód

Ludowa medycyna głosi: "Kiedy grypa Cię znów zmoże, miód lipowy Ci pomoże". Jest on też polecany w chorobach serca i układu krążenia. Aby jak najlepiej wykorzystać jego właściwości, na noc zalej łyżeczkę miodu letnią wodą i rano wypij.

Napar

Łyżeczkę suszonych kwiatów zalej szklanką wrzątku i pozostaw pod przykryciem na 5-10 minut. Po upływie tego czasu odcedź przez gęste sito. Aby zwalczyć przeziębienie, ciepły napar pij nawet trzy razy dziennie.


Tele Tydzień

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL