Komu przysługuje zwolnienie lekarskie na COVID-19

Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, podlegamy obowiązkowej izolacji domowej. W przypadku kontaktu z osobą zarażoną nakładana jest na nas kwarantanna. W obu przypadkach nie istnieje możliwość pełnienia obowiązków służbowych. Czy w tej sytuacji należy nam się zwolnienie lekarskie? Kto powinien je wystawić i na jak długo? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Rejestr osób na izolacji domowej lub kwarantannie

W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19 stajemy się nosicielem zakaźnej choroby, a zatem nie możemy opuszczać miejsca, w którym odbędziemy izolację. Po kontakcie z osobą zakażoną, nakładana jest kwarantanna. W obu sytuacjach jest możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego przez osoby, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu w oparciu o zatrudnienie o umowę o pracę, umowę zlecenie czy samodzielnie opłacają dobrowolną składkę chorobową, prowadząc działalność gospodarczą.

Informacja o nałożonej izolacji domowej lub kwarantannie trafia do systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), do którego dostęp ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dostęp do informacji tam zawartych ma również sam ubezpieczony na platformie PUE ZUS. Pracodawca, będący płatnikiem składek, również ma wgląd do wpisów dotyczących izolacji swoich pracowników. Wpisu dokonuje Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Reklama

Zwolnienie lekarskie na COVID-19

Zwolnienie lekarskie to dokument wystawiany wyłącznie przez lekarza i tylko i wyłącznie po stwierdzeniu choroby, która uniemożliwia wykonywanie obowiązków służbowych. W sytuacji, kiedy chory jest leczony na COVID-19, bo zakażenie przebiega objawowo, wówczas istnieją prawne podstawy do wystawienia druku e-ZLA. Zwolnienie wystawiane jest do czasu ustąpienia objawów oraz ujemnego testu na covid.

Kwarantanna i izolacja a zwolnienie lekarskie

Jeśli zostaliśmy poddani obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, lecz choroba przebiega bezobjawowo, nie ma podstaw prawnych do wystawienia zwolnienia lekarskiego. W tej sytuacji pracownik zobowiązany jest do powiadomienia pracodawcy o odbywanej kwarantannie. Dokonać może tego drogą telefoniczną lub mailową. Płatnik, czyli pracodawca, dokona sprawdzenia wpisu w systemie EWP i na tej podstawie zostanie naliczony zasiłek chorobowy.

Jeśli wpis nie będzie widoczny, a mimo wszystko kwarantanna lub izolacja zostanie nałożona, wówczas w terminie do 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny lub izolacji, pracownik jest zobowiązany złożyć u pracodawcy pisemne oświadczenie, w którym deklaruje, że w danym terminie odbył on kwarantannę lub izolację w warunkach domowych. Oświadczenie to stanowi podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego, po potwierdzeniu informacji przez pracodawcę w Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Kwarantanna dla współzamieszkujących z chorym na COVID-19

Jeśli została nałożona kwarantanna, ponieważ jeden z domowników ma dodatni test na covid, wówczas Sanepid nie wystawia decyzji o kwarantannie. Podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego jest wówczas pisemne oświadczenie złożone u pracodawcy o konieczności odbycia kwarantanny. Oświadczenie powinno zawierać:

  • imię i nazwisko ubezpieczonego,
  • numer PESEL ubezpieczonego,
  • informację o dniu rozpoczęcia kwarantanny i dniu jej zakończenia,
  • dane osoby zarażonej COVID-19, współzamieszkującej z ubezpieczonym, tj. imię i nazwisko, numer PESEL, dzień rozpoczęcia, izolacji domowej oraz dzień jej zakończenia,
  • podpis ubezpieczonego.

Pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo wystąpić do Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej o potwierdzenie informacji złożonych w oświadczeniu.

Kwarantanna lub izolacja przedsiębiorcy

Jeśli osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą dokonuje opłat dobrowolnych składek chorobowych, również może skorzystać z zasiłku na podstawie złożonego oświadczenia. Przedsiębiorca dokonuje tego elektronicznie poprzez PUE ZUS, składając druk ZAS-53 oraz skan lub zdjęcie oświadczenia wraz z własnoręcznym podpisem.

Dziecko w izolacji domowej lub na kwarantannie

W sytuacji, kiedy dziecko zachoruje na COVID-19, wówczas opiekun prawny może otrzymać zwolnienie lekarskie i otrzymać zasiłek opiekuńczy. Jeśli dziecko nie jest chore, ale zostało poddane obowiązkowej kwarantannie lub izolacji domowej i ma nie więcej niż 8 lat, wówczas opiekun również ma możliwość skorzystać z wypłaty zasiłku, pod warunkiem, że nie ma innych osób, które są we wspólnym gospodarstwie domowym i mogą zapewnić opiekę dziecku. Wyjątkiem jest dziecko do lat 2 - w tej sytuacji zasiłek przysługuje opiekunowi zawsze.

Jeśli decyzją administracyjną zamknięty zostanie żłobek, przedszkole lub szkoła, z uwagi na wzrost zakażeń koronawirusem, wówczas również przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Podstawą do otrzymania zasiłku opiekuńczego jest złożenie u pracodawcy pisemnego oświadczenia, które powinno zawierać:

  • imię i nazwisko ubezpieczonego,
  • PESEL ubezpieczonego,
  • dane dziecka: imię i nazwisko, numer PESEL,
  • datę rozpoczęcia izolacji lub kwarantanny oraz datę zakończenia,
  • podpis ubezpieczonego.

Praca zdalna a zasiłek chorobowy

W korzystnej sytuacji są osoby, które swoją pracę wykonują zdalnie. Jeśli wystąpi u nich zakażenie COVID-19 i będzie on przebiegał objawowo, mogą skorzystać z zasiłku chorobowego na podstawie wystawionego przez lekarza zwolnienia lekarskiego. Jeśli natomiast są zdolni do wykonywania swoich obowiązków zawodowych, pomimo nałożonej kwarantanny lub izolacji, mogą pracować, otrzymując pełne wynagrodzenie wraz z należnymi dodatkami i premiami.

Jeśli jednak chcą skorzystać z prawa do zasiłku i tymczasowo zaprzestać wykonywania pracy, mogą tego dokonać w taki sam sposób, jak opisany powyżej. Otrzymają wówczas, tak jak w każdej sytuacji wymienionej wcześniej, 80 proc. swojego wynagrodzenia.

Kto jest zwolniony z kwarantanny

Z kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 oraz osoby, które chorowały na COVID-19  i przebywały w izolacji domowej lub były hospitalizowane z tego powodu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. 


CZYTAJ TAKŻE:

Wszystko, co musisz wiedzieć o e-recepcie

Fakty i mity o leczeniu COVID-19 w domu

Zmiany w urlopach rodzicielskich. Wszystko, co musisz wiedzieć

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zwolnienie lekarskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL