W 2025 roku ważna zmiana w receptach. To dla wielu pacjentów ulga
Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli pacjent rozpoczął realizację recepty w danej aptece, to sfinalizować ją musi w tym samym punkcie. Do tej pory stanowiło to spory problem dla pacjentów, którzy mają wystawiane recepty długoterminowe z powodu przewlekłego leczenia. Zmiana miejsca zamieszkania czy brak dostępności leku w konkretnej aptece uniemożliwiały realizację recepty w innej. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany już w 2025 roku.
W przypadku osób przewlekle chorych, które stale przyjmują konkretne leki, roczne recepty okazały się być sporym ułatwieniem. Pacjent, jeśli skończyły mu się leki, nie musi już odnawiać recepty podczas wizyty u lekarza, tylko może wykupić kolejne opakowanie na tę samą receptę. Problem jednak pojawiał się wtedy, gdy dana apteka w danej chwili leku nie posiadała, bowiem rozpoczęcie recepty w jednej aptece zmuszało pacjenta do "pozostania" w tym jednym punkcie. Nie mógł zatem iść do innej apteki, w której akurat jego lek był dostępny.
Teraz ministerstwo planuje zmiany, które mają ułatwić realizację recept.
W interpelacji poselskiej Barbary Dolniak można przeczytać taką argumentację:
"Pacjenci, którzy korzystają z rocznych recept, robią zapasy, zabezpieczając się przed zmianami cen leków. Obecnie pacjent musi całość recepty zrealizować w jednej aptece. Nie może zacząć realizacji recepty w jednej, a potem kontynuować w innej, w sytuacji, kiedy leku w danej placówce zabraknie. W konsekwencji, gdy dany lek przestaje być dostępny w jednej aptece, pacjent jest zmuszony oczekiwać na jego dostarczenie, zamiast móc go zakupić w innej aptece".
To realny problem, który doczeka się swojej zmiany już w 2025 roku.
Powołano specjalny zespół, który miał zidentyfikować problemy wynikające z takich zasad oraz opracować rozwiązanie w obszarze preskrypcji i realizacji recept.
Dla każdej e-recepty realizowanej w aptece wystawiany jest Dokument Realizacji Recepty (DRR). Jeśli pacjent zrealizuje część recepty, farmaceuta jest zobowiązany nanieść odpowiednią adnotację w DRR. Zapisuje się w nim wielkość opakowania, dawkę oraz sam lek - jego nazwę lub odpowiednik danego wyrobu farmaceutycznego. To właśnie dlatego realizacja recepty odbywa się w jednej aptece, by zminimalizować ryzyko pomyłki, która mogłaby zaszkodzić pacjentom.
"Przyjęcie takich założeń nie wynika z ograniczeń legislacyjnych, a z trudności związanych z ewentualną możliwością realizacji pojedynczego dokumentu e-recepty w różnych aptekach pojawiających się w przypadku wydawania zamienników leków czy innych opakowań danego leku. W takiego typu sytuacjach ryzyko popełnienia błędu podczas wydawania leku przez różne apteki przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo samego pacjenta oraz na utrudnione wykonywanie korekt w aptekach" - wyjaśnił wiceminister Marek Kos.
Ministerstwo zapowiedziało, że zmiany zostaną wprowadzone w drugiej połowie 2025 roku.
"Na polecenie minister zdrowia Izabeli Leszczyny rozpoczęto prace dotyczące realizacji e-recepty w różnych aptekach. Termin wdrożenia tej usługi planowany jest na rok 2025. Z uwagi na fakt, że temat ten jest ważny społecznie, przygotowanie tego rozwiązania ma nadany status pilny" - wypowiedział się w imieniu Ministerstwa Zdrowia wiceminister Wojciech Konieczny.
Na problem ten już wcześniej zwrócono uwagę, jednak brak możliwości wprowadzenia zmian był spowodowany m.in. pandemią COVID-19.
CZYTAJ TAKŻE:
Co emeryci mogą odliczyć od podatku za 2024 rok? Poradnik krok po kroku
Lista chorób, na które przysługuje orzeczenie o niepełnosprawności. Takie dokumenty musisz złożyć
Nie tylko czekolada. Sprawdź, co przysługuje ci za honorowe oddanie krwi