Jest nowa lista leków refundowanych. Ta zmiana ucieszy wielu pacjentów

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Znalazło się na niej 31 nowych cząsteczko-wskazań stosowanych m.in. w onkologii, kardiologii i chorobach rzadkich. Refundacją objęty został m.in. lek stosowany w prewencji udarów i zatorowości związanej z migotaniem przedsionków, co jest jedną z najistotniejszych zmian dla pacjentów. Co jeszcze znalazło się na nowej liście leków refundowanych? Oto szczegóły.

Co na nowej liście leków refundowanych?

Obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych opublikowano jeszcze w połowie grudnia ub.r. Zmiany weszły w życie wraz z nowym rokiem, 1 stycznia. Na nowej liście refundacyjnej znalazło się 31 nowych terapii, w tym 13 onkologicznych oraz 18 nieonkologicznych, z których część stanowią terapie w zakresie chorób rzadkich i ultrarzadkich u dzieci i dorosłych.

Podczas konferencji prasowej w sprawie nowej listy leków refundowanych minister zdrowia Izabela Leszczyna mówiła, że resort koncentruje się bardzo "na lekach kardiologicznych i onkologicznych, ponieważ jest to grupa chorób, które są najczęściej zagrożeniem nie tylko dla naszego zdrowia, ale i życia".

Reklama

Ważne zmiany dotyczące leków kardiologicznych

Istotne zmiany dotyczą leków kardiologicznych. Od 1 stycznia refundacją zostało objętych sześć substancji czynnych - dabigatran, eplerenon, metyldopa, rywaroksaban, torasemid, trimetazydyna - dedykowanych kardiologicznym jednostkom chorobowym, w ramach listy leków o ugruntowanej skuteczności.

"Około 3 mln pacjentów będzie mogło z nich skorzystać z 30-procentową odpłatnością. Wszystkie pozostałe terapie wprowadzone do programów leków w nowym wykazie będą dostępne dla pacjentów bezpłatnie" - wskazuje resort zdrowia.

Najważniejszy w grupie leków kardiologicznych jest rivaroxaban, stosowany m.in. w prewencji udarów i zatorowości obwodowej z migotaniem przedsionków - zauważają eksperci. Miesięczna kuracja za pomocą opakowania oryginalnego leku wynosiła nawet kilkaset zł, a po wejściu tej terapii na nową listę pacjent zapłaci w aptece ok. 10 zł za opakowanie najtańszego odpowiednika.  

Terapie onkologiczne - refundacja

Nowy rok to nowy początek dla chorujących na niektóre nowotwory. Na liście refundacyjnej znalazło się wiele terapii onkologicznych, m.in.:

  • cemiplimab - rak szyjki macicy;
  • niwolumab + kabozantynib - rak nerki;
  • ivosydenib - ostra białaczka szpikowa;
  • niraparyb + octan abirateronu - rak gruczołu krokowego;
  • trifluridyna + tipiracyl + bewacyzumab - rak jelita grubego.

Od stycznia refundowany lek na achondroplazję

Na tę zmianę czekali pacjenci i opiekunowie chorych na achondroplazję.

Achondroplazja to zaburzenie rozwojowe o podłożu genetycznym spowodowane mutacją jednego z genów, zaliczane do chorób rzadkich. Statystycznie dotyka ono jedno na 25 000-35 000 urodzonych dzieci. Najbardziej charakterystyczną cechą osób zmagających się z achondroplazją jest niskorosłość.

Od styczna na liście refundacyjnej widnieje preparat Voxzogo, który jest stosowany w leczeniu dzieci chorych na achondroplazję.

Refundowana druga terapia genowa

Od nowego roku refundowana jest w Polsce druga terapia genowa. Pierwszą jest Zolgensma stosowana w rdzeniowym zaniku mięśni (SMA). Druga, o której mowa, to terapia stosowana w ślepocie Lebera - woretygen neparwowek (produkt Luxturna).

Powrót na listę leków refundowanych

Do wykazu leków refundowanych, co ucieszy pacjentów z cukrzycą, po trzymiesięcznej przerwie wraca Trulicity, analog GLP-1. Jest on stosowany w cukrzycy typu 2. Lek ten stracił refundację z końcem września 2024 roku.

Inne zmiany w wykazie refundowanych leków

O czym jeszcze warto wspomnieć? 

W ramach terapii chorób rzadkich resort zdrowia poszerzył grupę pacjentów mogących korzystać z refundacji leku Takhzyro stosowanego w leczeniu obrzęku naczynioruchowego.

Chorzy na miastenię od 1 stycznia mają dostęp do kolejnej terapii substancją rawulizumab, wskazaną do stosowania jako terapia dodatkowa do standardowego leczenia dorosłych pacjentów.

Na liście znalazła się też kolejna terapia dla pacjentów z rzadkimi zespołami padaczkowymi substancją fenfluramina.

Aktualizowanie listy refundacyjnej

Aktualizowanie listy refundacyjnej umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych - odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną. Dzięki refundacji pacjenci mogą kupić taniej leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.

O wszystkich zmianach można przeczytać na stronie ministerstwa i w obwieszczeniu ministra zdrowia.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/polityka-lekowa-podsumowanie-roku-i-nowa-lista-refundacyjna-kluczowe-zmiany-dla-pacjentow

Obwieszczenie ministra zdrowia z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

CZYTAJ TAKŻE: 

Tyle powinieneś czekać na wizytę w razie choroby. RPP mówi jasno

Lista chorób, na które przysługuje orzeczenie o niepełnosprawności. Takie dokumenty musisz złożyć

Pracodawca dopłaci nie tylko do okularów. Tyle pieniędzy możesz dostać

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: leki | leki refundowane | Ministerstwo Zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL