Ból, drętwienie i uczucie napięcia. Takie mogą być przyczyny bólu szyi i karku

Czy ból szyi i karku sprawia, że trudno ci się skoncentrować, a codzienne czynności stają się wyzwaniem? Współczesny styl życia, pełen długich godzin spędzanych przy biurku, stresu i nieprawidłowych nawyków związanych z postawą, często prowadzi do napięć w obrębie szyi i karku. Jednak czasami nie jest to chwilowa dolegliwość, a sygnał wskazujący na poważniejsze problemy zdrowotne.

Praca przy biurku

Wzmożone napięcie mięśni to wręcz skutek uboczny czasów, w których żyjemy. Powiedzmy sobie szczerze: mało kto z nas dba o prawidłową postawę w czasie siedzenia przy biurku. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera sprzyja pochylaniu głowy do przodu, co powoduje nadmierne skrócenie mięśni podpotylicznych u podstawy czaszki i wzrost napięcia mięśni karku. Mięśnie te muszą utrzymywać większy ciężar głowy, co skutkuje bólem, sztywnością i dyskomfortem. Co robić?

Przede wszystkim zadbaj o ergonomię pracy - twoje biurko powinno znajdować się na wysokości umożliwiającej ci swobodne pisanie na klawiaturze, a monitor na poziomie wzroku. Jeśli podczas pracy czujesz, że twoja postawa jest nienaturalna, zaopatrz się w półkę na klawiaturę lub krzesło z funkcją regulacji wysokości siedzenia.

Reklama

Nieprawidłowa pozycja w czasie snu

Nieprawidłowa pozycja podczas snu, a zwłaszcza spanie na zbyt wysokiej lub zbyt płaskiej poduszce powoduje nienaturalne ułożenie kręgosłupa szyjnego, co prowadzi do napięcia mięśni i bólu po przebudzeniu. Problem jest zazwyczaj głębszy u miłośników spania na brzuchu- długotrwały skręt głowy na bok przeciąża mięśnie, co dotkliwie daje o sobie znać.

Odpowiedzią na kłopoty tego rodzaju może być zakup poduszki ortopedycznej, która utrzymuje naturalną krzywiznę kręgosłupa i głowę w optymalnej pozycji.

Stres

Nie od dziś wiadomo, że psychika wpływa na objawy fizyczne. W sytuacjach stresowych dochodzi do mimowolnego napinania mięśni, co w dłuższej perspektywie może powodować chroniczny ból. To tzw. somatyzacja, czyli fizyczne objawy stresu psychicznego. Dodatkowo w stresie zwiększa się wydzielanie adrenaliny, a to może powodować nerwobóle, blokady ruchomości, utratę energii czy zwiększone odczuwanie bólu.

Urazy

Również urazy mogą stać za bólem szyi i karku, a zwłaszcza tzw. whiplash, czyli uraz biczowy. Zwykle mówi się o nim w kontekście wypadków komunikacyjnych, kiedy to w następstwie gwałtownego hamowania lub zderzenia z przeszkodą, głowa niekontrolowanie zarzuca się do przodu lub ze zgięcia przechodzi do wyprostu, co uszkadza mięśnie, więzadła i stawy szyjne. 

Objawy tego urazu mogą pojawić się nawet kilka dni po zdarzeniu i obejmują m.in.: ból, sztywność, szumy uszne, zaburzenia równowagi oraz trudności z poruszaniem głową. Po wypadku należy zgłosić się do lekarza, czasami wystarczająca okazuje się rehabilitacja - laseroterapia, magnetoterapia, elektroterapia, światłolecznictwo lub stosowanie specjalnych taśm. Zazwyczaj konieczne jest także usztywnienie w kołnierzu ortopedycznym, po to, aby zapobiec pogłębianiu się kontuzji i wspomóc proces regeneracji.

Choroby ogólnoustrojowe i infekcje

Niektóre choroby ogólnoustrojowe, takie jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, także mogą powodować ból szyi i karku. Do sztywności i ograniczenia ruchomości w obrębie kręgosłupa szyjnego prowadzą również: infekcje m.in.: zapalenie ucha, zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego, czy bardzo poważnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. W tym ostatnim przypadku pacjent doświadcza zwykle także dodatkowych objawów jak: gorączka, przeczulica skóry, apatia, ewentualnie pobudzenie lub nadwrażliwość na bodźce.

Choroby układu krążenia

Choć rzadko, ból szyi może być sygnałem poważnych problemów z układem krążenia, w tym zawału serca. Ból tego rodzaju promieniuje zwykle do barków, ramion lub szczęki i jest związany z innymi objawami, np. dusznością czy uczuciem ucisku w klatce piersiowej. Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą pomiędzy bólem związanym z zawałem a tym wynikającym z innych przyczyn np. choroby zwyrodnieniowej szyjnego odcinka kręgosłupa jest czas występowania - np. nagłe i silne wzmożenie dolegliwości może świadczyć o zawale, podczas gdy ból związany z chorobą zwyrodnieniową raczej jest dobrze znany pacjentowi, bo towarzyszy mu przez długi czas.

Nietypowe przyczyny bólu szyi i karku

Chociaż większość przypadków bólu szyi wynika z przeciążeń lub urazów, czasem jego źródłem mogą być mniej oczywiste problemy. Przykładem są guzy w okolicach szyi lub kręgosłupa, które mogą wywoływać przewlekły, nasilający się ból oraz inne objawy, takie jak osłabienie, drętwienie kończyn czy utrata masy ciała. Inną rzadką przyczyną jest fibromialgia, czyli przewlekła choroba powodująca rozległe bóle mięśniowo-szkieletowe, często obejmujące także kark.

Ból szyi może być również związany z neuralgią potyliczną, czyli podrażnieniem lub uciskiem na nerwy potyliczne, co powoduje przeszywający ból w tylnej części głowy i szyi. Warto także wspomnieć o niektórych schorzeniach metabolicznych, takich jak osteoporoza, która osłabia kręgi szyjne i może powodować ich mikrourazy, wywołując przewlekły dyskomfort. W przypadku nietypowych dolegliwości bólowych zawsze warto skonsultować się z lekarzem, by przeprowadzić szczegółową diagnostykę i wykluczyć rzadkie, ale potencjalnie poważne przyczyny.

Źródła:

  1. Ortopedia i traumatologia. Red. Andrzej Nowakowski, Tomasz Mazurek. Wydawnictwo Naukowe Exemplum. Wydanie 1. 2017.
  2. Cohen SP. Epidemiology, diagnosis, and treatment of neck pain. Mayo Clin Proc. 2015

CZYTAJ TAKŻE:

Ból i sztywność stawów ważnym sygnałem. Te badania pomogą wykryć choroby reumatyczne

Częściej cierpimy z powodu jego nadmiaru niż niedoboru. Objawy nie tylko ze strony kości i mięśni

Podstępna choroba, która odbiera sprawność. Sarkopenia rozwija się latami

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ból szyi | ból karku | bóle głowy | bóle kręgosłupa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL