Bez hormonów złagodzisz objawy menopauzy i uderzenia gorąca. Zyska całe ciało

Uderzenia gorąca to nagłe uczucie ciepła w górnej części ciała, które jest zwykle najbardziej intensywne na twarzy, szyi i klatce piersiowej. Odczuwamy je z różnych przyczyn zdrowotnych, menopauza nie jest jedynym stanem, któremu towarzyszą. Jak sobie radzić z rumieńcami na twarzy i gorszym samopoczuciem?

Naturalne sposoby na uderzenia gorąca

Zmiany w stylu życia i diecie mogą ograniczyć uderzenia gorąca. Istnieją również terapie ziołowe, które działają równie skutecznie, jak leki hormonalne. 

Dr Preeti Agrawal - pochodząca z Indii ceniona ginekolożka i twórczyni metod naturalnego balansowania organizmu, w wywiadzie udzielonym Interii ZDROWIE "Menopauza? Dla kobiet to powinien być etap drugiej dojrzałości" zaleca kobietom w okresie menopauzy zmianę stylu życia i skupienie się na swoich potrzebach, bez jednoczesnego demonizowania menopauzy. 

Menopauza to kolejny etap życia

Reklama

Jak twierdzi dr Preeti Agrawal "[...] to, jak kobieta dba o swoje życie, o swoje ciało, o emocje, jak się odżywia i jak pracuje, to wszystko ma ogromny wpływ na to, jak będzie przechodzić menopauzę". 

Gdy twoje ciało rozpocznie zmiany menopauzalne, objawy mogą trwać kilka lat lub dłużej. Nie oznacza to jednak, że musisz cierpieć z powodu dyskomfortu związanego z uderzeniami gorąca. Dokonując prostych zmian w stylu życia, możesz zminimalizować większość objawów menopauzy, w tym również uderzenia gorąca. Przy okazji - prawisz samopoczucie i wyniki krwi, bo to zmiany, które oddziałują na organizm holistycznie. 

Obniżaj poziom stresu

To prawda, że uderzenia gorąca mogą wystąpić w dowolnym momencie, ale najczęściej pojawiają się w stresujących sytuacjach. Techniki redukcji stresu mogą zmniejszyć częstotliwość uderzeń gorąca. Pomyśl o poświęceniu trochę czasu na:

  • jogę,
  • medytację,
  • trening oddechowy,
  • tai-chi,
  • spacery.

Dzięki takim praktykom łatwiej poradzisz sobie ze stresem, twoje ciało będzie lepiej dotlenione, a jakość snu znacznie się poprawi. Nie masz czasu lub ochoty na ćwiczenia? Poświęcenie kilku minut w samotności na przeczytanie książki, głośne śpiewanie lub po prostu siedzenie na świeżym powietrzu - również może zdziałać cuda.

Dieta na menopauzę? Śródziemnomorska!

Niektóre pokarmy i napoje, które naturalnie podnoszą temperaturę ciała, mogą nasilać uderzenia gorąca. Pikantne potrawy, napoje zawierające kofeinę, dieta bogata w tłuszcze i cukier oraz alkohol mają wpływ na ich nasilenie i częstotliwość.

Jedno z badań, w którym dokonano przeglądu doświadczeń kobiet na przestrzeni kilku lat, wykazało, że dieta śródziemnomorska, która zawiera świeże warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste, zmniejsza uderzenia gorąca. 

Ponadto, opacie swojego jadłospisu o produkty pochodzenia roślinnego i zdrowe tłuszcze poprawia także inne, pozamenopauzalne parametry zdrowotne - pozwala utrzymać linię, usprawnia funkcjonowanie mózgu, normuje poziom cholesterolu, utrzymuje ciśnienie tętnicze i cukier na prawidłowym poziomie. Po pięćdziesiątce to niezwykle ważne. 

Wypróbuj izoflawony sojowe

Fitoestrogen, zwrane potocznie także hormonami roślinnymi, mają działanie podobne do estrogenów - wiążą się z receptorami dla tych hormonów, blokując je lub aktywując. Okazuje się, że ta ich cecha może być niezwykle cenna w łagodzeniu objawów menopauzy u kobiet, dlatego warto aby dieta kobiety przechodzącej menopauze, była w nie bogata. 

Fitoestrigeny zawierają warzywa strączkowe, przede wszystkim soja i jej przetwory, m.in. sos sojowy, kasza sojowa, mąka sojowa, płatki i kiełki sojowe, tofu. Soja jest szczególnie bogata w izoflawony, które wiążą się z receptorami estrogenowymi. Może to pomóc zmniejszyć uderzenia gorąca. 

Fitoestrogeny można również znaleźć w ciecierzycy, koniczynie czerwonej, nasionach lnu, fasolce szparagowej, grochu, otrębach owsianych i lucernie.

Sięgnij po zioła, które redukują uderzenia gorąca

Pluskwica groniasta jest jednym z najpopularniejszych ziół do leczenia uderzeń gorąca i innych objawów menopauzy. Najczęściej sprzedawana jest w postaci kapsułek ze sproszkowanym korzeniem rośliny. Chociaż dokładny mechanizm działania pluskwicy groniastej nie jest do końca zbadany, naukowcy uważają, że wiąże się on z receptorami estrogenu lub stymuluje receptory serotoniny.

Koniczyna czerwona jest bogatym źródłem izoflawonów. Związki te działają podobnie do hormonu estrogenu i mogą pomóc złagodzić objawy związane ze spadkiem produkcji estrogenu, który występuje wraz z menopauzą. Jest często stosowana w leczeniu lub zapobieganiu różnym objawom menopauzy, w tym uderzeniom gorąca, nadpotliwości i utracie masy kostnej.

Olej z nasion wiesiołka jest często stosowany w leczeniu objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca i utrata masy kostnej. Badania na grupach kobiet w okresie menopauzy wykazało, że olej z nasion wiesiołka wykazuje o około 10% skuteczniejsze działanie w zmniejszaniu nasilenia uderzeń gorąca niż placebo. Dodatkowo spożywanie go regularnie poprawia wygląd skóry i włosów.

Rzuć palenie

Uderzenia gorąca to jeden z niekorzystnych skutków palenia tytoniu. Może ono wywoływać, a nawet zwiększać nasilenie uderzeń gorąca. Rzucenie palenia może zmniejszać częstotliwość uderzeń gorąca. Jednak korzyści na tym się nie kończą. Zaprzestanie palenia pomaga również zmniejszyć ryzyko chorób serca, udaru mózgu i wielu różnych nowotworów.

Dbaj o swój komfort termiczny

Nawet niewielki wzrost temperatury ciała może wywołać uderzenia gorąca. Obniż temperaturę w pomieszczeniu - włącz klimatyzator, ustaw wentylator lub otwórz okno. 

Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest poza twoją kontrolą, ubierz się warstwowo. Kiedy zaczniesz odczuwać , ze robi ci sie gorąco, możesz zdjąć warstwę lub dwie, aby się ochłodzić. Noś ubrania z naturalnych, przewiewnych tkanin. Kup żel lub spray chłodzący, nie usunie przyczyny, ale złagodzi skutki uderzeń gorąca.

CZYTAJ TAKŻE 

Zaskakujące objawy menopauzy, których nie musisz się bać  

Dr Alicja Długołęcka: Miłość po pięćdziesiatce ma same plusy. W końcu nie bierzemy do łóżka iluzji

Choroby okresu okołomeopauzalnego  

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: menopauza objawy | menopauza dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL