Wysoki cholesterol poznasz po paznokciach. Trzy znaczące szczegóły

Wysoki poziom cholesterolu we krwi przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów. Zwykle czerwona lampka zapala się nam dopiero, gdy w wyniku jego nagromadzenia dochodzi do rozwoju konkretnych schorzeń. Najczęściej wysoki poziom cholesterolu kojarzony jest z obecnością żółtaków. Ale oznaką problemów z cholesterolem mogą być również zmiany na paznokciach.

Cholesterol - czym tak właściwie jest?

Cholesterol to woskowa, tłusta substancja występująca we wszystkich komórkach organizmu człowieka. Powszechnie mówi się o szkodliwości cholesterolu, ale cholesterol z natury nie jest zły. Jest nam niezbędny, ponieważ wchodzi w skład błon komórkowych oraz osłonek mielinowych, które chronią komórki nerwowe przed uszkodzeniem. Bierze też udział w produkcji hormonów czy wytwarzaniu witaminy D.

Cholesterolem endogennym nazywamy ten, który produkowany jest w organizmie (stanowi ok. 80 proc.). Może być syntetyzowany przez wszystkie komórki, jednak główne miejsca syntezy to wątroba, jelita i skóra. Cholesterol, który dostarczamy wraz z pożywieniem, to natomiast cholesterol egzogenny. Jego źródłem są tłuszcze zwierzęce oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Zaliczamy do nich mięso i jego przetwory, jaja czy nabiał.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Maść z cholesterolem. Panaceum na choroby skóry

Musimy pamiętać również o innym podziale. Rozróżnia się "dobry" cholesterol - cholesterol HDL oraz "zły" cholesterol - cholesterol LDL. Zbyt dużo "złego" cholesterolu lub za mało "dobrego" zwiększa ryzyko, że cholesterol będzie powoli odkładał się w wewnętrznych ścianach tętnic, które odżywiają serce i mózg. Wysokie stężenie lipoprotein HDL zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i związanych z nią powikłań. Zbyt wysoki cholesterol całkowity, a także zbyt duże stężenie frakcji LDL w surowicy krwi, co niezwykle istotne, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Objawy wysokiego cholesterolu

Hipercholesterolemia to nadmierny poziom cholesterolu we krwi. Wyróżnia się hipercholesterolemię pierwotną, o podłożu genetycznym, oraz hipercholesterolemię wtórną, powodowaną przez czynniki inne niż genetyczne (związana jest ona np. z chorobami). Zwykle nie dają żadnych objawów. O problemie dowiadujemy się najczęściej przy okazji, gdy pojawiają się symptomy świadczące już o poważnych schorzeniach, za których sprawą decydujemy się na zrobienie podstawowych badań. Należy pamiętać, że można być szczupłym, zdrowo się odżywiać, a mimo to mieć wysoki cholesterol.

Objawy, jakie łączone są z wysokim poziomem cholesterolu (w większości przypadków z hipercholesterolemią pierwotną), zwykle w obejmują:

  • żółtaki powiek (złogi cholesterolu lub ciał tłuszczowych, inaczej - kępki żółte),
  • żółtaki ścięgien, głównie ścięgna Achillesa,
  • żółtaki guzowate (są to duże guzki mające barwę żółto-różową, umiejscowione symetrycznie najczęściej nad dużymi stawami),
  • rąbek starczy rogówki (biała obwódka pojawiająca się wokół tęczówki oka),
  • dotkliwy ból w nogach lub słabe, zmęczone nogi,
  • skurcze łydek,
  • błyszcząca, naciągnięta skóra na stopach i nogach,
  • blade i zimne nogi,
  • ból w klatce piersiowej (gdyż konsekwencją wysokiego cholesterolu może być choroba wieńcowa).

Objawy wysokiego cholesterolu widoczne na paznokciach

Monika Wassermann, lekarka, dyrektor medyczny w Olio Lusso, którą cytuje "Express", zauważa, że miejscem, w którym mogą pojawić się oznaki wysokiego poziomu cholesterolu, są także nasze paznokcie.

- Wysoki poziom cholesterolu powoduje zablokowanie tętnic. Nadmiar cholesterolu odkłada się w tętnicach, tworząc blaszkę miażdżycową. Zwężone lub zablokowane tętnice czy naczynia krwionośne ograniczają przepływ krwi do różnych części ciała, w tym do paznokci - wyjaśnia. Może to powodować powstawanie ciemnych linii pod paznokciami.

- Chociaż wysoki poziom cholesterolu jest określany jako stan cichy, ciemne linie pod paznokciami są jednym ze świetnych sposobów na jego wykrycie - podkreśla ekspertka. Cienkie, czerwonawo-brązowe linie pod paznokciami to tzw. krwotoki odłamkowe bądź rozszczepione. Zwykle biegną w kierunku wzrostu paznokcia, a wyglądem przypominają drzazgę.

Również na paznokciach u stóp można dostrzec sygnały ostrzegawcze powikłań cholesterolowych. Jak twierdzi dr Sami Firoozi, kardiolog z Harley Street Clinic w Wielkiej Brytanii, są nimi kruche, łamliwe, a także wolno rosnące paznokcie. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Siedem produktów, które podwyższają zły cholesterol

Napoje, które mogą podnosić poziom cholesterolu

Bolą cię nogi? Koniecznie sprawdź swój cholesterol

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cholesterol | wysoki cholesterol | cholesterol ldl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL