Tak też objawia się niedobór witaminy B12. Zdradza go sposób, w jaki chodzisz
Witamina B12 pełni wiele funkcji w organizmie człowieka, a jej niedobór wpływa na kilka układów. Objawy niedoboru witaminy B12 pochodzą z układu krwionośnego, pokarmowego, a także nerwowego. Przewlekłe niedobory może sugerować inny sposób poruszania się oraz drętwienia i mrowienia kończyn. Dlaczego witamina B12 jest tak ważna i jak rozpoznać jej niedobór w organizmie?
Witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie i odpowiada za wiele procesów zachodzących w organizmie. Przede wszystkim uczestniczy ona w przetwarzaniu węglowodanów, tłuszczów i białek, mając bezpośredni wpływ na poziom energii pozyskiwanej z pożywienia. Spełnia również ważną rolę w procesie syntezy serotoniny, czyli neuroprzekaźnika, który odpowiada m.in. za nastrój oraz samopoczucie.
Witamina B12 uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek, syntezie RNA i DNA i zapobiega odkładaniu się homocysteiny.
Jednym z charakterystycznych objawów niedoboru witaminy B12 jest zmiana sposobu poruszania się. Pacjenci z niskim poziomem tej witaminy cechują się zwiększoną niezbornością ruchową, a ich krok staje się niepewny i chwiejny.
Dzieje się tak dlatego, że w układzie nerwowym dochodzi do obumierania komórek i zaburzeń jego funkcjonowania. Mogą występować drętwienia i mrowienia związane z zaburzonym przepływem impulsów. Długotrwały, duży niedobór witaminy B12 prowadzi do neuropatii obwodowej, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych, co może objawiać się brakiem koordynacji ruchowej, niedowładem lub drętwieniem rąk lub nóg.
Innym objawem niedoboru witaminy B12, wynikającym z zaburzeń układu nerwowego, są zaburzenia widzenia. Może wystąpić podwójne widzenie, a także trudność z adaptacją wzroku w ciemności i rozpoznawania przedmiotów słabo oświetlonych.
Wśród objawów wynikających z niedoboru witaminy B12 można wymienić:
- bladość,
- brak apetytu i spadek masy ciała,
- zawroty głowy po zmianie pozycji,
- osłabienie siły mięśniowej,
- stany depresyjne,
- wahania nastroju, rozdrażnienie i nerwowość,
- problemy z koncentracją,
- zaparcia i biegunki.
Wśród objawów charakterystycznych w niedoborach witaminy B12 wymieni się również szybką męczliwość, uczucie kołatania serca, przewlekłe zmęczenie oraz bladość błon śluzowych.
Niedobór witaminy B12 należy jak najszybciej uzupełnić, ponieważ długotrwały deficyt tej ważnej witaminy może prowadzić do nieodwracalnych skutków zdrowotnych.
Najwięcej witaminy B12 znajduje się w rybach, jajach, nabiale, ale także nerkach i wątrobie drobiowej lub wołowej.
Na niedobór witaminy B12 narażone są przede wszystkim osoby na diecie wegańskiej, ponieważ nie występuje ona w owocach i warzywach. Witamina ta jest produkowana przez bakterie znajdujące się w przewodzie pokarmowym zwierząt. Weganie powinni suplementować witaminę B12, by nie dopuścić do jej niedoborów.
W przypadku poważnych niedoborów lekarz może zalecić uzupełnienie witaminy poprzez wykonanie zastrzyków.
CZYTAJ TAKŻE:
Osłabienie i drętwienia to początek objawów. Niedobór potasu grozi nawet śmiercią
Siniaki, krwawienia i problemy żołądkowe? To może być niedobór jednej witaminy
Choroba Huntingtona daje takie objawy. Jest rzadka i śmiertelna