Czy dania z mikrofali są zdrowe? Fakty i mity

Wydaje się, że kuchenki mikrofalowe mają tyle samo sympatyków co przeciwników. Ci pierwsi zwracają uwagę na dużą wygodę i oszczędność czasu. Drudzy z kolei ostrzegają przed rakotwórczym działaniem promieniowania. Kto ma racje? Odpowiadamy.

Ze wynalazcę kuchenki mikrofalowej uważa się amerykańskiego inżyniera Percy Spencera. Do sprzedaży mikrofalówki trafiły w 1947 roku, jednak ówczesny sprzęt nie przypominał raczej dzisiejszych kuchenek. Pierwszym kuchenkom mikrofalowym bliżej było do lodówek. Miały około 160 cm wysokości i ponad 300 kg wagi. Mimo bogatej historii i licznych badań na temat bezpieczeństwa, sprzęt ten wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Dla uspokojenia obalamy najpopularniejsze mity na temat kuchenek mikrofalowych oraz podpowiadamy, jak z nich korzystać, aby przygotowane w nich potrawy były nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Reklama

Kuchenka mikrofalowa emituje szkodliwe promieniowanie - MIT

Szkodliwe promieniowanie to chyba jeden z najczęściej powtarzanych mitów na temat kuchenek mikrofalowych. Skąd bierze się to przekonanie? Wielu użytkowników zwyczajnie myli pojęcia i wydaje im się, że mikrofalówki emitują fale wysokoenergetyczne, np. te przypominające promienie rentgenowskie. Fakt jest taki, że kuchenki wytwarzają zupełnie inne promieniowanie, czyli niejonizujące. Nie jest ono na tyle silne, aby w jakikolwiek sposób wpłynąć na organizm człowieka, a tym bardziej spowodować raka.

Dania z kuchenki mikrofalowej są niezdrowe - MIT

Warto wiedzieć, że każda obróbka termiczna doprowadza do pewnej utraty wartości odżywczych. Z tego powodu dietetycy zalecają, aby w miarę możliwości spożywać przede wszystkim surowe warzywa i owoce. Nie zmienia to jednak faktu, że podgrzewanie dań w kuchence powoduje stosunkowo niską utratę witamin i minerałów. Niższą niż np. podgrzewanie dań na głębokim tłuszczu. Wiele zależy również od tego, jak korzysta się z kuchenki mikrofalowej. Najlepszym pomysłem jest skrócenie czasu podgrzewania dań do minimum. W wielu przypadkach nie ma sensu podgrzewać dania dłużej niż kilkadziesiąt sekund.

Potrawy z mikrofalówki są niesmaczne - MIT

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz rodzaju dania. Nie ma wątpliwości, że wyróżnić można pewne potrawy, które nie będą najlepsze po podgrzaniu w mikrofalówce. To przede wszystkim dania, które powinny być chrupiące, np. frytki, zapiekanki, kotlety w panierce. W tym przypadku mikrofalówka nigdy nie zastąpi tradycyjnego usmażenia. Istnieje jednak wiele potraw, które z powodzeniem można podgrzewać w mikrofalówce bez utraty ich charakterystycznego smaku czy konsystencji. To np. zupy czy kremowe sosy.

Mikrofalówka zużywa dużo prądu - MIT

Prawidłowo użytkowana mikrofalówka nie zużywa więcej prądu niż inny mały sprzęt AGD, np. grill elektryczny. Osoby, które dopiero planują zakup kuchenki, powinny postawić na sprzęt nowej generacji, który wykazuje właściwości energooszczędne. Wysokość miesięcznych rachunków za prąd zależy jednak nie tylko od rodzaju sprzętu, ale także i od sposobu użytkowania mikrofalówki. Warto dokładnie przeczytać instrukcję posiadanego sprzętu i dostosować ustawienia do podgrzewanej potrawy. Nie zawsze trzeba korzystać z najwyższej mocy mikrofalówki. Wiele dań podgrzać można w niższych temperaturach.

Do kuchenki mikrofalowej stosować można wszystkie naczynia - MIT

Nie wszystkie rodzaje naczyń przeznaczone są do podgrzewania w kuchence mikrofalowej. Większość naczyń, które można stosować w mikrofalówce, jest szklana lub plastikowa. Najbezpieczniej jest jednak kierować się oznaczeniem, które znajduje się zwykle na dnie naczynia. Chodzi o piktogram, przedstawiający kuchenkę mikrofalową lub grafikę przedstawiającą trzy fale. To znak, że z naczynia można korzystać w bezpieczny sposób. Do kuchenki mikrofalowej absolutnie nie można umieszczać naczyń metalowych. 

CZYTAJ TAKŻE:

Tych produktów nie wolno spożywać na surowo

Te pasożyty mogą ukrywać się w mięsie. Tak objawia się włośnica

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL