Najważniejsze badania hormonalne

Badania hormonalne wykonuje się z surowicy krwi - można określić stężenie nawet kilkudziesięciu różnych hormonów. Są pomocne w diagnostyce niektórych chorób i dolegliwości. Najczęściej wykonuje się badania hormonów płciowych.

Badania hormonalne wykonuje się z surowicy krwi - można określić stężenie nawet kilkudziesięciu różnych hormonów. Są pomocne w diagnostyce niektórych chorób i dolegliwości. Najczęściej wykonuje się badania hormonów płciowych.

Badania hormonalne - czym są hormony?

Hormony wydzielane przez gruczoły lub tkanki układu hormonalnego są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów życiowych w organizmie. Wytwarzane są przez organizm w niewielkich ilościach, jednak nawet najmniejsze zaburzenia ich poziomu mogą powodować różne dolegliwości - niedobór lub nadmiar hormonów może być przyczyną poważnych chorób (niedoczynność lub nadczynność różnych gruczołów).

Badania hormonalne - najczęściej wykonywane:

- FSH  - folitropina (folikulostymulina)

- LH  - lutropina (hormon luteinizujący)

- hormony tarczycy T3 (trójjodotyronina) i T4 (tyroksyna) - w badaniach oznacza się poziom TSH (tyreotropiny), FT3 (wolnej trójjodotyroniny) oraz FT4 (wolnej tyroksyny)

- androgeny (męskie hormony płciowe) - testosteron, dehydroepiandrostendion

Reklama

- estrogeny - estradiol

- progesteron (luteina)

- prolaktyna

- somatotropina - hormon wzrostu.

Badania hormonalne - kiedy wykonać?

Badania hormonalne wykonuje się najczęściej w diagnostyce układu rozrodczego - zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością, w okresie menopauzy. Często zlecane są także badania hormonów tarczycy. U dzieci z zaburzeniami wzrostu bada się poziom somatotropiny. 

Badania hormonalne pomagają wykryć wiele chorób np. niewydolność przysadki mózgowej czy zaburzenia pracy jajników (np. zespół policystycznych jajników).

Badania hormonów płciowych u kobiet można wykonywać w każdym dniu cyklu miesięcznego. Warto jednak wiedzieć, że otrzymane wyniki zależą od fazy cyklu. Niektóre z badań hormonalnych, np. prolaktynę należy wykonywać w określonym dniu cyklu miesięcznego. 

Szczegółowych informacji powinien udzielić nam lekarz kierujący na badania lub otrzymamy je w konkretnym laboratorium.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL