Anemia - jak rozpoznać jej pierwsze objawy?
Zastanawiasz się, czy możesz mieć anemię? Proste i szybkie badanie potwierdzi lub wykluczy chorobę. Czy wiesz, jakie symptomy mogą na nią wskazywać, co powinno zwrócić twoją uwagę i skłonić cię do wykonania morfologii krwi? Myślisz, że bladość i niedowaga? Niekoniecznie.
Anemia to niekoniecznie automatycznie blada cera i podkrążone oczy (chociaż nie można wykluczyć takiego objawu). Charakterystyczna bladość, która powinna zwrócić twoją uwagę, dotyczy przede wszystkim śluzówek, a więc miejsc dość nietypowych. Jednak jeśli to właśnie one bledną, najprawdopodobniej coś jest na rzeczy.
Przyjrzyj się swoim ustom, a dokładniej, czerwieni wargowej. Wydaje się jaśniejsza niż zwykle? Kontynuuj oględziny. Spojówki oczu są jakby bledsze? Odchyl jeszcze dla pewności dolną powiekę. Śluzówka, którą w ten sposób odsłonisz powinna być w kolorze żywej czerwieni. Jest bladoróżowa? Nie zwlekaj, uzupełniaj żelazo i umów się na badanie krwi. Najlepiej od razu.
Zrywasz się z krzesła lub z łóżka, robisz kilka kroków i nagle zaczyna ci się kręcić w głowie? Słyszysz szum, czujesz ucisk, a może masz przejściowe zaburzenia widzenia? Niedotleniony mózg i serce dają o sobie znać. Nic dziwnego, zmniejszona ilość hemoglobiny we krwi sprawia, że tlen dociera do tych ważnych organów w stopniu niewystarczającym. Akurat mózg i serce są szczególnie wrażliwe na niedostatek tlenu. Jeśli taki stan będzie trwał dłużej, zaczną odmawiać posłuszeństwa.
Wpływ na narządy to koronny argument za tym, że anemia jest poważną chorobą, wymagającą możliwie szybkiej diagnostyki i leczenia, a nie takim sobie "osłabieniem".
Ten punkt wiąże się ściśle z poprzednim. Mózg, który nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu trochę się "zbuntuje". Stąd anemicy, w większym stopniu niż zdrowa część populacji, narażeni są na zaburzenia snu, stany depresyjne, pogorszenie nastroju, a nawet na odczuwanie lęku - ten może być rozlany, uogólniony, bez wyraźnej przyczyny lub dotyczący konkretnych spraw. Czasem, co zrozumiałe, pacjentów niepokoi własny stan zdrowia. Szukają chorób na siłę, wertują strony internetowe, ale nie wpadną na to, by zbadać krew.
Zadyszka, problem z podbiegnięciem kilku metrów do nadjeżdżającego autobusu, wejście po schodach męczące jak nigdy dotąd - znasz to? A może odpoczywasz, starasz się prowadzić nieco bardziej oszczędzający tryb życia, więcej spać, ale okazuje się, że nie pomaga nic? Wypoczynek nic nie daje, tak jakby go nie było, sen nie daje ukojenia, bo od razu budzisz się przemęczony.
Jeśli brak energii, zmęczenie i znużenie nie ustępują, masz wrażenie, że w ogóle się nie regenerujesz, zbadaj krew. Ten objaw anemii niestety łatwo zbagatelizować, skojarzyć z przepracowaniem, nadmiarem zajęć i urlopem, którego dawno nie było.
Włosy wypadają, zostają na szczotce, łamią się, rosną wolniej albo są przesuszone? Utrata włosów jest zjawiskiem normalnym, ale jeśli na szczotce jest ich jakby więcej niż zwykle, wyglądają gorzej (podobnie zresztą jak twoja cera i paznokcie ostatnimi czasy) być może to kolejna oznaka anemii.
Niedobór żelaza, a w konsekwencji hemoglobiny we krwi i niewystarczające rozprowadzanie tleniu i ważnych enzymów we krwi w pierwszej kolejności prawdopodobnie odbije się na włosach, bo zaopatrywane w tlen będą obszary bardziej istotne dla przeżycia organizmu, niż mieszki włosowe.
Zobacz także:
Pięć powodów, by zacząć pić olej lniany
Choroby, które widać na paznokciach
Dziennikarz przez 10 lat ukrywał nieuleczalną chorobę. Teraz mówi o niej głośno!