Reklama

Opuchlizna szyi może być groźna. Pięć chorób, w których puchnie szyja

Szyja, chociaż zawiera w sobie istotne narządy, nie zwraca naszej uwagi, dopóki w jej wyglądzie nie dostrzeżemy czegoś niepokojącego. Najczęstszym objawem, na który bezwzględnie należy zwrócić uwagę, jest opuchlizna zlokalizowana właśnie w jej obrębie. O czym może świadczyć powiększony obwód szyi? Na co należy zwrócić szczególną uwagę i kiedy udać się do lekarza?

Szyja - jakie kryje w sobie organy?

Szyja zawiera w sobie niezwykle ważne gruczoły oraz narządy. To właśnie w niej znajduje się tarczyca, ale także krtań i tchawica. Szyja zawiera w sobie również węzły chłonne szyjne, mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy a także szyjny odcinek kręgosłupa, do którego przytwierdzona jest głowa i który pozwala na jej ruchomość. Dysfunkcja czy choroba jakiegokolwiek z tych narządów może objawiać się w postaci opuchlizny, którą zobaczymy w lustrze lub wyczujemy pod palcami.

Opuchnięta szyja - świnka

Opuchnięta szyja jest charakterystycznym objawem w chorobie wirusowej nagminnego zapalenia ślinianek przyusznych. Jest to choroba zwana potocznie świnką, która zazwyczaj występuje w wieku dziecięcym, lecz nie jest to regułą. Wirus mumpsvirus, z rodziny paramyxoviridae, oprócz zaatakowania ślinianek przyusznych, może również zająć trzustkę, jajniki lub tarczycę. Świnka objawia się podwyższoną temperaturą ciała oraz obrzękiem gruczołów ślinowych, najczęściej tych zlokalizowanych w okolicy żuchwy. Powoduje to duży obrzęk szyi, ale także jej bolesność i tkliwość w pierwszych dniach choroby.

Reklama

Leczenie świnki polega głównie na działaniu przeciwobjawowym. Stosuje się leki obniżające gorączkę, a pacjent powinien dbać o prawidłowe nawadnianie organizmu. 

Opuchnięta szyja - chora tarczyca

Choroby tarczycy mogą powodować obrzęk szyi, najczęściej w jej dolnej partii. Zgrubienia pojawiają się nad mostkiem i mogą prowadzić do zniekształcenia szyi. Oprócz tzw. wola tarczycowego, u osób z chorą tarczycą, może pojawić się chrypka, ucisk w gardle oraz duszność. Opuchlizna spowodowana chorobami tarczycy, pojawia się na skutek:

  • niedoboru jodu w pożywieniu,
  • łagodnych guzków, takich jak gruczolaki, guzki koloidowe,
  • chorób zapalnych tarczycy - choroba Gravesa-Basedowa, choroba Hashimoto.

W przypadku podejrzenia problemów z tarczycą, należy zgłosić się do lekarza endokrynologa, by wykonać podstawowe badania hormonów tarczycy. 

Opuchnięta szyja - nowotwór

Spuchnięta szyja, a dokładnie powiększone węzły chłonne, często są objawem obecności komórek nowotworowych w organizmie. Ich zwiększona średnica, czyli więcej niż 1 cm, towarzyszyć może nowotworom. Zmiany na szyi są wówczas twarde, nieprzesuwalne i zbite. Możliwe przyczyny tych zmian to białaczka limfoblastyczna, chłoniak Hodgkina, zwany też ziarnicą złośliwą lub przerzuty z innych zmian nowotworowych, zlokalizowanych w organizmie. Oprócz opuchniętej szyi, pojawiają się wówczas objawy towarzyszące:

  • gorączka,
  • świąd skóry,
  • spadek masy ciała.

Opuchnięta szyja - infekcje wirusowe

Choroby wirusowe również mogą wywoływać opuchliznę szyi. Objaw ten występuje w przypadku mononukleozy, która jest wywołana przez wirusa EBV (Epsteina-Barr). Jest przenoszona głównie drogą kropelkową, dlatego inna jej nazwa to "choroba pocałunków". Jednym z jej objawów jest powiększenie migdałków oraz zapalenie gardła. Węzły chłonne stają się zgrubiałe i tkliwe, ale pozostają miękkie. Ich powiększenie jednak sprawia, że szyja staje się zgrubiała, a osoba chora ma problem z poruszaniem nią, a także z przełykaniem. Oprócz zmian w obrębie szyi, pojawia się również gorączka, ogólne złe samopoczucie oraz biały nalot na migdałkach.

Opuchnięta szyja - problemy z sercem

Nie tylko patogeny mogą wpłynąć na wygląd szyi, ale również problemy sercowo-naczyniowe. W szyi zlokalizowane są duże naczynia krwionośne - żyły i . W przypadku niewydolności serca lub innych zmian naczyniowych, może dojść do zastoju krwi, co prowadzi do obrzęku. Pacjenci z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym, wrodzonymi wadami serca oraz ci, którzy przebyli zawał mięśnia sercowego, są najbardziej narażeni na występowanie problemów naczyniowych. Jeśli do opuchlizny szyi dochodzi na skutek problemów sercowo-naczyniowych, nie towarzyszy jej wówczas ból ani tkliwość, a jedynie zwiększony obwód.

Pacjenci z problemami sercowymi powinni być pod stałą opieką lekarza kardiologa. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Znane i mniej znane objawy chorej tarczycy

Objawy mononukleozy, czyli jak przebiega choroba zakochanych

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL