Reagują na zmiany pogody. Czy ty też jesteś meteopatą?

Meteopatia to nieprzyjemna reakcja na niekorzystne warunki atmosferyczne. Objawiać się może m.in. skokami ciśnienia tętniczego, bólami głowy, sennością, zmęczeniem oraz problemami z koncentracją. Nie ma leków, które przeznaczone byłyby specjalnie dla meteopatów. Ukojenie mogą przynieść zioła, np. melisa, mniszek lekarski czy szyszki chmielu. Poniżej znajdziesz więcej faktów na temat meteopatii. Mamy także kilka rad dla tych, których dotyczy ten problem.

Meteopatia - co to jest?

Meteopatia (inaczej meteoropatia) to zespół różnych objawów, który pojawia się jako reakcja na aktualne warunki atmosferyczne. Jak pokazują badania Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, problem ten dotyczyć może nawet 70 proc. Polaków. 

Meteopatia najczęściej dotyka kobiety, dzieci i seniorów - zwłaszcza borykających się ze schorzeniami kardiologicznymi i reumatycznymi. Nie ma również wątpliwości, że na objawy związane z meteopatią znacznie częściej narażeni są mieszkańcy miast, którzy mają mniej rozwinięty mechanizm przystosowawczy niż osoby mieszkające na wsi. 

Reklama

Do niedawna najgorszymi okresami dla meteopatów była wczesna wiosna i wczesna zima. Jednak ze względu na zmieniający się klimat i towarzyszące mu gwałtowne zjawiska atmosferyczne u wielu osób problem ten występuje już w trakcie całego roku. 

Niestety, na meteopatię obecnie nie ma żadnego lekarstwa. Co więcej, nie jest ona nawet uważana za jednostkę chorobową. Aby poprawić komfort pacjentów, stosuje się jedynie leki łagodzące, które mają na celu zminimalizowanie objawów.

Meteopatia - przyczyny

Nieprzyjemne objawy powodować mogą opady, zachmurzenie, wiatr, duża lub mała wilgotność powietrza, zmiany ciśnienia oraz zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury. Skąd bierze się taka reakcja naszego organizmu? Jak do tej pory nie ma jednoznacznych badań na ten temat. Jedna z hipotez zakłada, że wynikać to może z osłabienia organizmu - zarówno chwilowego, jak i związanego z inną chorobą, np. kardiologiczną. 

Inna z koncepcji opiera się na przystosowaniu się przewlekle chorego pacjenta do złych warunków atmosferycznych. Mówiąc prościej - obserwując niekorzystną pogodę, chory czuje się równie źle.

Objawy meteopatii

Objawy meteopatii są kwestią indywidualną. U pacjentów pojawić się mogą takie dolegliwości jak:

  • skoki ciśnienia tętniczego,
  • bóle głowy,
  • senność,
  • zmęczenie,
  • problemy z koncentracją,
  • ogólne rozbicie,
  • apatia,
  • wahania nastroju,
  • stany depresyjne,
  • nerwowość,
  • zawroty głowy,
  • wymioty,
  • zaburzenia widzenia,
  • stan podgorączkowy,
  • bóle zatok,
  • bóle mięśniowe,
  • sztywność stawów.

Niekorzystne warunki pogodowe mogą wpłynąć również na ewentualne nasilenie objawów związanych z tzw. chorobą podstawową. Dotyczy to m.in. pacjentów z alergiami, astmą oraz dolegliwościami krążeniowo-naczyniowymi i reumatoidalnymi.

Rady dla meteopatów

Wspominaliśmy już wyżej, że meteopatia nie jest uznawana za jednostkę chorobową. Nie ma również leków, które przeznaczone byłyby specjalnie dla pacjentów odczuwających nieprzyjemne objawy związane z warunkami atmosferycznymi. Nie oznacza to jednak, że nie można w żaden sposób poprawić komfortu życia meteopatów. 

Ukojenie mogą przynieść zioła. Dobre efekty przynosi mniszek lekarski (działa uspokajająco), melisa (pozwala się wyciszyć), szyszki chmielu i męczennica zielista (pomagają na bezsenność). Istotna jest również suplementacja (chodzi zwłaszcza o magnez, witaminy z grupy B i żeń-szeń) oraz odpowiednia dieta. W jadłospisie osoby cierpiącej na meteopatię powinny znaleźć się orzechy, produkty zbożowe, rośliny strączkowe, kasze, ryby i banany. 

W przypadku senności i zmęczenia pomocna może być także kawa. Warto zadbać również o aktywność fizyczną - zwłaszcza na świeżym powietrzu, a także o odpowiednią dawkę snu.

Czytaj także: 

Syrop z cebuli - stary jak świat sposób nie tylko na przeziębienie

Meteopatia to nie wymysł leniuchów

Upały nawet siedem razy częściej. Efekt zmian klimatycznych 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: meteopatia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL