Mylisz słowa lub przekręcasz nazwy? To nie kwestia wieku a choroby

Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu mieć problemy z przypomnieniem sobie nazwy danego przedmiotu czy znalezieniem odpowiedniego słowa. Czasami jednak może nie być to jedynie zwykłe roztargnienie czy zmęczenie, w szczególności jeżeli problemy te nie mijają bądź się nasilają. Dowiedz się, o czym może świadczyć afazja, czyli zapominanie słów i jakich chorób może być objawem.

Zapominanie słów a stres

Nasz styl życia ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonuje nasz mózg. Ciągły pośpiech, przepracowanie, nadmiar obowiązków czy problemy rodzinne sprawiają, że żyjemy w przewlekłym stresie i jesteśmy ciągle przemęczeni. Prowadząc taki tryb życia jesteśmy narażeni nie tylko na rozwój wielu chorób cywilizacyjnych (cukrzycy, nadciśnienia tętniczego), ale także na problemy z pamięcią

Najczęściej objawiają się one zapominaniem o zrobieniu czegoś, problemami w doborze słów i ich przekręcaniem, w szczególności podczas rozmowy. Objawy te mogą być również oznaką rozwijającej się depresji lub zaburzeń lękowych, dlatego nigdy nie należy ich bagatelizować.

Reklama

Zapominanie słów a niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy pojawia się, gdy tarczyca wytwarza zbyt małą ilość swoich hormonów, czyli tyroksyny i trójjodotyroniny. Ich niedobór zaburza funkcjonowanie całego organizmu, również naszego mózgu. Hormony tarczycy warunkują między innymi prawidłowy przebieg wielu przemian biochemicznych w hipokampie - ważnym obszarze mózgu, odpowiedzialnym za naszą pamięć i zdolności uczenia się. 

Osoby z niedoborem hormonów tarczycy bardzo często zmagają się z poważnymi zaburzeniami pamięci, koncentracji, zapominaniem słów czy problemami z ich dobieraniem. Zwykle jednak objawom tym towarzyszą również inne symptomy niedoczynności tarczycy, jak przewlekłe zmęczenie, zaparcia, ciągłe uczucie zimna czy suchość włosów. 

Zespół Post-COVID a zapominanie słów

U dość dużej grupy osób, które zachorowały na COVID-19, część objawów utrzymuje się na długo po zwalczeniu infekcji. Jest to zespół post-COVID, który dotyka nawet 65 proc. osób po przebyciu infekcji wirusem Sars-CoV-2. Głównym jego objawem jest przewlekłe zmęczenie, na które nie pomaga odpowiednia ilość snu czy odpoczynku, a także problemy z pamięcią. Pacjenci często opisują je jako mgłę mózgową, która utrudnia koncentrację, zbieranie myśli i znajdywanie słów podczas rozmowy. W przebiegu zespołu post-COVID mogą pojawić się także problemy ze snem, bóle głowy, przewlekły kaszel czy zaburzenia rytmu serca.

Zapominanie słów a fibromialgia

Fibromialgia jest chorobą, która może w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Osoby z fibromialgią zmagają się ze stałym, silnym i uogólnionym bólem mięśni i stawów (określany często jako ból całego ciała), którego nie potrafią złagodzić powszechnie dostępne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Towarzyszy mu również często znaczne zmęczenie i bezsenność. Wykonywanie codziennych zadań dodatkowo utrudniają problemy z pamięcią i zbieraniem myśli, które podobnie jak w zespole post-COVID często opisywane są jako mgła mózgowa. Problemy z doborem słów nasilają się w sytuacjach stresowych, bądź też pod wpływem zmęczenia czy niewyspania.

Choroba Alzheimera a zapominanie słów

Choroba Alzheimera jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, w która prowadzi do postępujących problemów z pamięcią, szczególnie krótkotrwałą. Początkowo objawy mogą być bardzo subtelne - pojawia się gubienie słów czy trudności z ich doborem, które często zostają przypisane roztargnieniu lub wiekowi. W miarę postępu choroby problemy z pamięcią i dobieraniem słów się nasilają - chorzy często mylą wyrazy (na przykład na ołówek nazywają długopisem) i tracą zdolność rozpoznawania podstawowych przedmiotów codziennego użytku.

Zapominanie słów a udar mózgu

Nagłe niewyraźne mówienie, trudności z rozumieniem innych i zapominanie słów (zwane afazją) są jednymi z głównych sygnałów alarmowych udaru mózgu. Objawy te rzadko występują samodzielnie - zwykle towarzyszą im inne typowe symptomy, jak niedowłady rąk i nóg, nagłe drętwienie twarzy czy opadanie kącika ust. Początkowo trudności z mówieniem i pamięcią są zwykle bardzo nasilone, jednak mogą stopniowo ulegać poprawie. 

Czas rehabilitacji i powrotu do zdrowia zależy od wielu czynników, między innymi od tego, jak rozległy był udar i jak szybko została choremu udzielona pomoc. Może być jednak tak, że pacjent nie powróci do pełnej sprawności, a problemy z mówieniem czy doborem słów będą się utrzymywać na długo po wyjściu ze szpitala.

CZYTAJ TAKŻE: 

Mikroduar. Czym się objawia?

Udar a wylew. Czym się różnią, jak udzielić pierwszej pomocy?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL