Reklama

Skórne objawy chorób wątroby

Mówi się, że wątroba nie boli nawet jak choruje i jest w tej ludowej mądrości wiele prawdy - narząd ten nie ma receptorów czuciowych, ma za to ogromne możliwości regeneracyjne - do czasu oczywiście. Problemy z wątrobą dość często manifestują się za to na skórze i to często już we wczesnych stadiach choroby. Znając te symptomy, można zareagować w porę i umożliwić sobie skuteczne leczenie.

Skóra banknotowa

Papier banknotowy ma charakterystyczny wygląd i fakturę, m.in. przez wzgląd na domieszkę bawełny. Pieniądze, jak wiadomo, są jednym z elementów wizerunku państwa, powinny być zatem miłe dla oka i... ręki. Z kolei skóra przypominająca w dotyku banknot (ang. money paper skin) - cienka, przesuszona, specyficznie pomarszczona, dodatkowo pokryta siecią widocznych drobnych naczynek krwionośnych, stanowi nie najlepszy omen. Może wskazywać na problemy z wątrobą, z marskością włącznie. 

Jeśli twoja skóra prezentuje się podobnie, a nawilżające kremy nie poprawiają tego stanu, skontroluj stan wątroby, choćby na wszelki wypadek. 

Reklama

Przykurcz Dupuytrena

Objaw ten nie dotyczy samej skóry, a struktury podskórnej - rozcięgna dłoniowego. Zgrubienia i guzki powstające u podstawy palców dłoni (najczęściej małego i serdecznego), z czasem uniemożliwiające ich prostowanie to tzw. przykurcz Dupuytrena. Choć często przyczyna tych zmian pozostaje nieustalona, zdarza się, że współwystępują z chorobami wątroby. 

Rumień dłoni i stóp

Zaczerwienione wnętrze dłoni (rzadziej - także podeszwy stóp), które nagle stały się jakby cieplejsze niż zazwyczaj to sygnał ostrzegawczy. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, czynnikiem wywoławczym - nierzadko przewlekłe schorzenia wątroby. Zwróć uwagę na ten symptom, zwłaszcza jeśli twoje dłonie zawsze były lodowato zimne.

Świąd skóry

To najbardziej powszechny objaw patologiczny, sygnalizujący problemy wątrobowe, ale ponieważ jest bardzo niespecyficzny, trudno go od razu powiązać z chorobami tego narządu. Jeśli jednak swędzenie dotyczy skóry całego ciała, a szczególnie uporczywie odczuwane jest na stopach i kończynach górnych, to dość mocny trop wskazujący na wątrobę. 

Objaw meduzy

Objaw głowy Meduzy (łac. caput medusae) to trudna do przeoczenia oznaka nadciśnienia wrotnego, stanowiącego powikłanie marskości wątroby. U pacjentów na skórze w okolicach pępka dochodzi do poszerzenia żył, które uwidaczniają się i przywodzą na myśl wijące się węże. Nazwa tej nieprawidłowości pochodzi od mitologicznej Meduzy, której głowę, zamiast włosów, porastały węże.

Zmiany w obrębie paznokci

Zmieniająca się płytka paznokci może powiedzieć wiele o tym, co się dzieje w organizmie. Wątroba też wysyła sygnały w ten sposób, więc jeśli twoje paznokcie stały się mlecznobiałe, wyraźnie prążkowane - reaguj. 


Z kolei paznokcie zegarkowe to swoisty atrybut pacjentów wątrobowych chorujących latami. Ich płytki paznokciowe stają się jakby uniesione, wypukłe i zaokrąglone, przywodząc na myśl szkiełka chroniące tarcze klasycznych zegarków na rękę.

Zmiany w obrębie jamy ustnej

Hepatolodzy, co może wydać się nietypowe, celem postawienia trafnej diagnozy, często dokonują oględzin jamy ustnej pacjentów. Właśnie tam lokalizują się pewne anomalie świadczące o chorującej wątrobie. Samodzielnie też powinno się zwracać uwagę na takie zmiany jak np. intensywnie czerwony, wygładzony język lub wargi lub chociażby zwiększoną podatność na powstawanie tzw. zajadów w kącikach ust.

Ginekomastia u mężczyzn

Powiększenie i bolesność gruczołów piersiowych u mężczyzn często współwystępuje z marskością wątroby, zwłaszcza tą o podłożu alkoholowym. Przemijająca ginekomastia (trwające krócej niż 12 miesięcy) jest zjawiskiem fizjologicznym w przypadku dojrzewających chłopców, niekiedy też u mężczyzn w okresie andropauzy. W innych okolicznościach wymaga pełnej diagnostyki z oznaczeniem poziomu hormonów.

Plamy wątrobowe - skąd naprawdę się biorą?

Brunatne plamy pojawiające się na dłoniach, kojarzące się z wiekiem senioralnym i wątrobą, zwane plamami wątrobowymi właśnie, w rzeczywistości nie mają nic wspólnego ani ze starością, ani z chorobami wspomnianego narządu. Mogą występować nawet u osób młodych i zdrowych, choć zwykle "pracuje się" na nie latami - eksponując dłonie na działanie promieni słonecznych. Ten defekt kosmetyczny nie oznacza więc ukrytej choroby, a mylącą nazwę zawdzięcza barwie - podobną ma wątroba.

Zobacz także:

Plamki Brushfielda na tęczówce oka - kto się z nimi rodzi?

Przykre statystyki. 99 proc. chorych w szpitalach łączy jeden fakt

Wiadomo dlaczego włosy nadmiernie wypadają. Winny jeden składnik diety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL