Naukowcy: Dieta wysokotłuszczowa prowadzi do przerzedzenia i utraty włosów

Spożywanie zbyt dużych ilości tłuszczu ma katastrofalny wpływ na nasze włosy – dowodzą japońscy naukowcy. Jak twierdzą, dieta wysokotłuszczowa przyspiesza przerzedzanie i wypadanie włosów, a dochodzi do tego wskutek zubożenia komórek macierzystych mieszków włosowych. Za tym procesem stoi z kolei indukcja sygnałów zapalnych i blokowanie regeneracji wąskich kanałów, z których wyrastają włosy.

Włosy u osób otyłych jak u osób starszych

Badacze z Tokyo Medical and Dental University (TMDU) postawili sobie za cel zbadanie, jak dieta wysokotłuszczowa lub uwarunkowana genetycznie otyłość mogą wpływać na przerzedzenie i utratę włosów. Już dawno zauważono bowiem, że osoby otyłe tracą więcej włosów niż osoby, które nie mają problemów z wagą. Nie było jednak wiadomo, jakie mechanizmy stoją u podstaw tego zjawiska. Podkreśla się, że Japończykom jako pierwszym na świecie udało się zidentyfikować niektóre z nich.

Zanim jednak przejdziemy do omówienia wyników badań, musimy wyjaśnić pewne prawidłowości. 

Reklama

Mieszki włosowe to wąskie kanały w skórze, z których wyrastają włosy. Komórki macierzyste mieszków włosowych (z ang. hair follicle stem cells, w skrócie HFSC), u zdrowej osoby odnawiają się samoczynnie w każdym cyklu wzrostu włosa. Jak tłumaczą badacze, to część procesu, który pozwala naszym włosom stale rosnąć. Jednak wraz z wiekiem komórki te zaczynają słabnąć i nie są w stanie tak szybko się regenerować. Kiedy HFSC jest mniej, włosy zaczynają się przerzedzać i wypadać, co widać właśnie u seniorów - mają mniej włosów na skórze głowy, są to rzadsze i słabsze pasma. 

Dlaczego jednak dzieje się tak też u osób otyłych?

Wypadanie włosów. Wyniki eksperymentów na myszach

Naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów na myszach. W jednej grupie zwierząt stosowano dietę wysokotłuszczową (z ang. high-fat diet, w skrócie HFD), w drugiej - standardową.

"Porównaliśmy ekspresję genów w HFSC między myszami karmionymi dietą wysokotłuszczową i dietą standardową, a następnie prześledziliśmy losy tych komórek po ich aktywacji. Odkryliśmy, że u otyłych myszy na diecie HFD komórki HFSC zmieniają się w korneocyty (martwe komórki zlokalizowane w warstwie zrogowaciałej naskórka - red.) lub sebocyty, które po aktywacji wydzielają sebum. U zwierząt na diecie HFD wykazano szybsze wypadanie włosów oraz mniejszą ilość mieszków włosowych, wraz z wyczerpaniem HFSC" - podają naukowcy, których cytuje m.in. "Medical Xpress" (oryginalna publikacja ukazała się na łamach prestiżowego czasopisma "Nature").

Zespół badaczy odkrył także specyficzną ścieżkę genetyczną, która tłumaczy, dlaczego dieta wysokotłuszczowa tak destrukcyjnie wpływa na komórki macierzyste mieszków włosowych.

"Ekspresja genów w HFSC od myszy karmionych wysokotłuszczowym pokarmem wskazywała na aktywację sygnalizacji cytokin zapalnych" - zaznacza Emi K. Nishimura, jeden z naukowców biorących udział w badaniach. "Cząsteczki stanu zapalnego uderzająco tłumią działanie szlaku sygnałowego sonic hedgehog, który odgrywa kluczową rolę w regeneracji komórek macierzystych mieszków włosowych" - tłumaczy. Aktywacja szlaku sygnałowego sonic hedgehog w tym procesie może jednak zapobiec wypadaniu włosów spowodowanemu dietą wysokotłuszczową.

Japońscy badacze przekonują również, że nawet kilka dni spożywania wysokotłuszczowych produktów może zaszkodzić włosom.

"Nawet po czterech dniach na diecie wysokotłuszczowej komórki macierzyste mieszków włosowych wykazują zwiększony stres oksydacyjny i oznaki różnicowania naskórka" - ostrzegają.      

Wyniki eksperymentów widać na poniższych zdjęciach. Jeśli spojrzymy na zdjęcie w prawym dolnym rogu, po lewej jego stronie zobaczymy mysz, u której stosowano standardową dietę, po prawej natomiast tą, którą żywiono tłustymi produktami przez miesiąc.  

 

Dieta wysokotłuszczowa - czyli jaka?

Dieta wysokotłuszczowa to popularna dieta. W jadłospisie zwiększa się ilość spożywanych tłuszczy, a jednocześnie obniża ilość spożywanych węglowodanów oraz białka. Tłuszcze w tej diecie zapewniają ok. 40 i więcej procent energii. Produkty, które królują w menu, to przede wszystkim: tłuste mięsa (wieprzowina, wołowina, drób), wędliny, pasztety, jaja, masło, majonez, śmietana, oliwa z oliwek, orzechy. Rezygnuje się z cukru oraz ogranicza się spożycie produktów zbożowych.

Co dla wielu może być zaskoczeniem, mimo tak dużej obecności tłuszczu w diecie, traci się na wadze. Kluczem do sukcesu - jak się podkreśla - jest przestrzeganie podstawowych proporcji pomiędzy spożywanymi tłuszczami, węglowodanami i białkami. 

Długotrwałe stosowanie takiej diety ma jednak negatywny wpływ na organizm, m.in. prowadzi do niedoboru witamin i minerałów czy podwyższa poziom złego cholesterolu. 

Izabela Rzepecka

Czytaj także: 

Co robić, kiedy wypadają włosy? Domowe sposoby i nie tylko

Zła kondycja włosów, skóry i paznokci? Pomoże dieta

Maseczki na suche i szorstkie pasma

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: włosy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL