Główne zasady diety owocowej
Dieta owocowa polega na jedzeniu wyłącznie owoców. Ilość - dowolna, rodzaj i sposób przygotowania - wedle uznania (surowe, gotowane, pieczone, wykluczone są tylko suszone owoce). Ograniczenie jest jedno: kuracja nie powinna trwać dłużej niż 3 dni, po których stopniowo wprowadza się lekkie posiłki z udziałem innych produktów i wraca do zwykłego sposobu żywienia.
Duże spożycie owoców oznacza dostarczenie organizmowi dużej ilości witamin, zwłaszcza witaminy C. Pokaźna ilość błonnika pobudza przemianę materii i - pęczniejąc w żołądku - hamuje uczucie głodu.
Dodatkowo zawarty m.in. w cytrusach i jabłkach błonnik rozpuszczalny w postaci pektyn może obniżać poziom cholesterolu. W połączeniu z niską wartością kaloryczną owoców - taka dieta okazuje się skutecznym sposobem na szybkie schudnięcie.
Jak każda monodieta, także i dieta owocowa nie może być traktowana jako długoterminowy sposób odżywiania. Jedzenie samych owoców nie zapewni dostarczenia organizmowi wielu niezbędnych składników, jak białko, wapń, niektóre witaminy (D, witaminy z grupy B), wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Skutki mogą być opłakane - anemia złośliwa, zaburzenia w pracy układu nerwowego. Zwiększona podaż cukrów prostych - to z kolei prosta droga do cukrzycy.
Przez zdrową osobę dieta owocowa może być stosowana wyłącznie w charakterze krótkiej - maksymalnie trzydniowej - kuracji oczyszczającej, umożliwiającej pozbycie się kilku kilogramów i nagromadzonych w organizmie toksyn.