Dzięki niemu będziesz mieć serce jak dzwon. Zaszkodzi, jeśli wypijesz na pusty żołądek
Sok pomarańczowy jest jednym z chętniej spożywanych soków owocowych. Wskazuje się nawet, że to po niego, spośród wszystkich soków, sięga się najczęściej na świecie. To bardzo dobry wybór dla zdrowia. Chcąc mieć serce jak dzwon, codziennie powinno wypijać się szklankę soku z pomarańczy. Ale lepiej tego nie robić na pusty żołądek. Niestety, jest to częsta praktyka przed śniadaniem. Jakie to może mieć konsekwencje? Wyjaśniamy.
Podstawę codziennej diety powinny stanowić owoce i warzywa. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) minimalne spożycie warzyw i owoców na dzień powinno wynosić 400 g na osobę (nie wliczając orzechów, ziemniaków ani innych bulw zawierających skrobię takich jak maniok). Produkty te należy spożywać w co najmniej pięciu porcjach. Jedną ich porcję (szklanka 200 ml) mogą stanowić soki, a w przypadku osób starszych 1-2 porcje.
"Soki to atrakcyjna i wartościowa grupa produktów spożywczych, które mogą dostarczyć składników odżywczych znajdujących się w świeżych warzywach i owocach, gdyż ich skład fizykochemiczny jest zbliżony do składu surowców, z których zostały wyprodukowane, z wyjątkiem błonnika pokarmowego w sokach klarownych" - zwraca uwagę Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.
Soki owocowe nie zawierają dodanego przez producentów cukru czy też innych substancji słodzących. Jak przypominają dietetycy, wyrabiane są wyłącznie z owoców albo zagęszczonego soku owocowego. Cukier w 100-procentowych sokach owocowych występuje w sposób naturalny, ale ich skład może być wzbogacany dodatkowo witaminami i składnikami mineralnymi.
Jednym z najchętniej pijanych soków w Polsce jest sok pomarańczowy. Jest on bogaty w wiele składników odżywczych. Jednym z nich jest witamina C. Mimo że sok pomarańczowy w porównaniu do świeżej pomarańczy zawiera nieco mniejsze ilości witaminy C, to jednak jedna jego szklanka dostarcza ok. 90 proc. dziennych referencyjnych wartości spożycia na ten składnik.
Wśród innych, cennych składników należy wyróżnić foliany. 200 ml soku pomarańczowego zapewnia ok. 23 proc. dziennego zapotrzebowania. Sok pomarańczowy jest także doskonałym źródłem potasu, który reguluje ciśnienie krwi oraz wspomaga pracę serca. Zawiera go w ilości zapewniającej średnio 19 proc. dziennego zapotrzebowania.
Eksperci wskazują także na obecność polifenoli, w tym hesperydyny, narirutyny czy didyminy. Mają one m.in. działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, przeciwcukrzycowe czy przeciwalergiczne.
Dlaczego warto pić sok pomarańczowy?
Sok pomarańczowy bogaty jest w przeciwutleniacze. Sprzyjają one zdrowiu, zapobiegając uszkodzeniom oksydacyjnym. Regularnie dostarczane obniżają m.in. ryzyko chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów, chorób serca czy cukrzycy typu 2.
Badania pokazują, że spożywanie soku pomarańczowego pomaga w utrzymaniu zdrowego i silnego serca. Przyczynia się do zwiększenia poziomu "dobrego" cholesterolu oraz obniżenia poziomu "złego" cholesterolu i poziomu cholesterolu całkowitego. Obniża także ciśnienie i zmniejsza stan zapalny.
Jako doskonałe źródło witaminy C sok pomarańczowy wspiera układ odpornościowy. Dostarczając folianów, może stanowić uzupełnienie codziennej diety w okresie prenatalnym. Jak zwracają uwagę eksperci, wysoka biodostępność folianów w soku pomarańczowym jest wynikiem wysokiej zawartości witaminy C, która zwiększa przyswajalność folianów podczas spożywania pokarmów i płynów będących ich źródłem.
Sok pomarańczowy z miąższem jest dobrym źródłem błonnika. Wykazano m.in., że błonnik wspomaga oczyszczanie organizmu, a także utrzymuje w dobrej formie układ pokarmowy i sercowo-naczyniowy.
Spożywanie soku pomarańczowego będzie korzystne także dla nerek. Jedno z badań wykazało, że codzienne picie szklanki soku pomarańczowego zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.
Sok pomarańczowy często pijany jest do śniadania. Nierzadko jest naszym pierwszym wyborem rano, nawet przed posiłkiem. Eksperci przestrzegają jednak przed jego spożywaniem na pusty żołądek. Dlaczego?
Owoce cytrusowe, do jakich należy pomarańcza, przyniosą organizmowi wiele korzyści, jeśli są spożywane z umiarem i we właściwym czasie. To samo tyczy się soków z owoców cytrusowych.
Kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy i winowy), a także włókna owoców cytrusowych podrażniają pusty żołądek. Negatywny wpływ soku pomarańczowego jest szczególnie wyraźny w przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka z wysoką kwasowością. Sok pomarańczowy jeszcze bardziej podrażni i tak już uszkodzony żołądek, a także obciąży trzustkę. Jeśli cierpisz na chorobę refluksową przełyku, kwaśne potrawy, cytrusy i soki z nich przygotowywane nie są dla ciebie wskazane, i pora dnia nie ma tu znaczenia.
Według naukowców z Princeton University spożywanie soku pomarańczowego na pusty żołądek "przytłacza układ trawienny" i sieje spustoszenie wśród dobrych bakterii bytujących w jelitach. Dzieje się tak dlatego, że zawiera dużo fruktozy (cukru owocowego), która nie może być przetwarzana w jelicie cienkim po długich okresach postu, a więc z samego rana. Nadmiar fruktozy, z którym nie poradziło sobie jelito cienkie, dociera do jelita grubego i wchodzi w kontakt z jego mikrobiomem. Jak tłumaczą badacze, w rezultacie nasze bakterie jelitowe napotykają potężne źródło pożywienia, którego tak naprawdę nigdy nie powinny zobaczyć, co nie pozostaje bez wpływu na organizm. Organizm lepiej sobie radzi z trawieniem fruktozy po posiłku, co chroni mikrobiom jelitowy, ale również wątrobę przed szkodliwym działaniem cukru.
Zdaniem ekspertów idealny czas na wypicie szklanki soku pomarańczowego to 1-2 godziny po śniadaniu lub obiedzie. Sok z pomarańczy najlepiej wypić od razu po wyciśnięciu. Osobom, którym trudno zrezygnować z porannej szklanki tego napoju, poleca się go rozcieńczyć wodą.
CZYTAJ TAKŻE:
Sok z granatu to bomba witamin. Pij, by obniżyć glikemię, złagodzić refluks i stres
Sok, nektar czy napój. Czym się różnią?
"The Guardian": Amerykanom może zabraknąć soku pomarańczowego