Bariera czwartej fali zakażeń w Polsce przekroczona

W środę, 29 września, w Polsce odnotowano 1234 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. To pierwszy raz od maja, kiedy dobowa liczba zakażeń w kraju wyniosła ponad tysiąc. Bariera czwartej fali, jak to ujął minister zdrowia Adam Niedzielski, została przekroczona. Zmarły 22 osoby. W czwartek w statystykach resortu zdrowia widnieje 1208 nowych zakażeń i 27 ofiar śmiertelnych. Do szpitali trafiają przede wszystkim osoby niezaszczepione przeciw COVID-19.

COVID-19. Statystyki z ostatnich dni

Środowy bilans przyniósł najwięcej zakażeń od drugiej połowy maja - dokładnie 1234. Z powodu COVID-19 zmarło sześć osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 16 chorych. Dzień wcześniej informowano o 975 potwierdzonych przypadkach wirusa SARS-CoV-2 i 29 ofiarach śmiertelnych (z powodu COVID-19 zmarły dwie osoby, a 27 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami). Czwartkowy wynik to 1208 zakażeń i 27 kolejnych zgonów - jak podaje resort zdrowia, siedmiu osób z powodu covidu i 20 osób z powodu jego współistnienia z innymi chorobami. Porównując dane tydzień do tygodnia, mamy wzrost zachorowań o 24 proc. Czwarta fala stała się więc faktem.

Reklama

- To są liczby, które powinny nam, tym osobom, które są jeszcze niezaszczepione, które się wahają, czy się zaszczepić, uzmysłowić, że to może dotyczyć każdego z nas, każdego z naszych bliskich, że możemy trafić do szpitala, że możemy umrzeć. Myślę, że (...) osoby, które się wahają powinny się udać do punktów szczepień, aby przyjąć szczepionkę, to jest jedyna broń, która może powstrzymać nas przed dużym efektem czwartej fali - zaznaczał w czwartek na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Województwami, w których nowych przypadków koronawirusa notuje się najwięcej, są: woj. lubelskie, mazowieckie, małopolskie, podlaskie i podkarpackie.

Od 4 marca ub.r., kiedy w Polsce wykryto pierwsze zakażenie wirusem SARS-CoV-2, potwierdzono łącznie 2 907 071 przypadków. Zmarło 75 650 osób z COVID-19.

Coraz więcej osób w szpitalach

Covidowe statystyki zakażeń rosną, rosną też te dotyczące hospitalizacji. 

Z powodu COVID-19 obecnie hospitalizowanych jest 1614 osób. Dzień wcześniej było to 1566 osób. Oznacza to, że w ciągu zaledwie jednej doby w placówkach przybyło 48 pacjentów. Na intensywnej terapii przebywa 172 pacjentów z COVID-19. To osoby, które podłączone są do respiratorów.

Najwięcej zajętych łóżek covidowych jest w regionach z najniższym wskaźnikiem wyszczepień. Wyróżniają się tu trzy województwa: woj. lubelskie (tam zajętych jest 50 proc. łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19), woj. podkarpackie (41 proc. zajętych łóżek) oraz woj. podlaskie (32 proc.).

Resort zdrowia zapewnia, że jest przygotowany na napływ pacjentów.

Kto choruje na COVID-19?

Dane nie pozostawiają złudzeń. Nowe zakażenia to w ponad 99 proc. osoby niezaszczepione - zaznacza minister zdrowia Adam Niedzielski. Liczba osób, które zachorowały, mimo zaszczepienia przeciw COVID-19, oscyluje wokół 1 proc. Eksperci podkreślają, że osoby, które się zaszczepiły, w przypadku, kiedy dojdzie do zakażenia, zdecydowanie łagodniej przechodzą okres choroby.

Przypomnijmy, że w Polsce trwają szczepienia dawką przypominającą. Jest ona podawana tym osobom, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciw COVID-19, tzn. przyjęły dwie dawki szczepionki Pfizera, AstraZeneki czy Moderny lub jedną dawkę szczepionki firmy Johnson & Johnson. Co ważne, do przyjęcia dawki przypominającej kwalifikują się osoby, które ukończyły 50. rok życia, pracownicy ochrony zdrowia mający bezpośredni kontakt z pacjentem, pracownicy zawodów niemedycznych, w tym personel pomocniczy czy administracyjny, a także uczniowie szkół i studenci uczelni, którzy podczas praktycznych zajęć dydaktycznych mają bezpośredni kontakt z pacjentem. Dawka uzupełniająca podawana jest osobom z upośledzeniem odporności, np. osobom leczącym się z powodu nowotworów. 

W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 19 404 212 Polaków. Dawkę przypominającą otrzymało ponad 55 tys. osób. 

Czytaj także: 

Szczepienie przeciw COVID-19 a zespół PIMS u dzieci

Utrata węchu po COVID-19. Mogą pomóc krople z witaminą A

Bartosz Fiałek: Doceniam tych, którzy wątpią i chcą się dowiedzieć więcej

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | koronawirus w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL