Jakie powinno być tętno?

Tętno (puls) powinno być regularne i dość wolne, im jesteśmy w lepszej kondycji tym rytm serca nie przyspiesza bez przyczyny. Niemiarowe, przyspieszone tętno może świadczyć o kłopotach ze zdrowiem.


 

Tętno - co to jest?


Tętno (puls) to rytmiczny ruch ściany tętnicy - inaczej faliste odkształcenie tętnicy podczas skurczu serca. Skurcz komór serca powoduje powstanie tzw. fali tętna w tętnicach. Częstość tętna to ilość uderzeń serca na minutę. Tętno można zmierzyć przykładając palce do tętnicy szyjnej (najdokładniejszy pomiar) lub promieniowej na nadgarstkach,  można także skorzystać z odczytu nowoczesnego aparatu do mierzenia ciśnienia.

Poza częstotliwością tętna określa się także jego siłę, czyli napięcie tętna, wypełnienie, chybkość, symetrię oraz miarowość.  Wszelkie nieprawidłowości tętna mogą świadczyć o stanie chorobowym.

Reklama

Tętno - prawidłowy poziom


Prawidłowy poziom tętna zależy do wieku, kondycji, wysiłku fizycznego, chorób, a nawet od stanu emocjonalnego i stresu. Częstość tętna maleje z wiekiem - niemowlęta i jeszcze nienarodzone dzieci mają bardzo szybkie tętno - na poziomie 130 uderzeń na minutę. U osób dorosłych prawidłowe tętno powinno wynosić około 70 uderzeń na minutę, w podeszłym wieku ten poziom jeszcze maleje.

Tętno - przyspieszony puls

Na przyspieszone tętno mogą wpływać:

- stres i napięcia emocjonalne

- stany nerwicowe

- gorączka

- niewydolność oddechowa

- rożnego rodzaju niedokrwistość

- spadki ciśnienia tętniczego (niewydolność krążenia, krwotoki)

- nadużywanie alkoholu, kawy i papierosów.

Przyspieszone tętno występuje częściej u kobiet, towarzyszy procesom trawiennym i przyspieszonej przemianie materii.

Tętno - kiedy puls zwalnia

 Zwolnione tętno występuje m. in:

- w schorzeniach mózgowia

- w zatruciach (toksyczny wpływ na serce)

- przy wzmożonym ciśnieniu śródczaszkowym (np. przy udarach i guzach mózgu)

- przy wzmożonym stanie napięcia tzw. mimowolnego układu nerwowego parasympatycznego (przywspółczulnego).

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL