Jak uniknąć raka prostaty?

Prostata kojarzy się mężczyznom nieprzyjemnie, bo obawiają się, że prędzej czy później gruczoł krokowy zacznie sprawiać im problemy. Jak zatem w porę rozpoznać niebezpieczne objawy i co robić, by uniknąć raka prostaty?

Czym jest prostata?

Zasadniczą funkcją prostaty jest produkcja wydzieliny, która wchodzi w skład spermy i umożliwia plemnikom poruszanie się. Zatem została stworzona nie tylko po to, aby utrudniać panom w średnim wieku życie.

Skąd problemy z prostatą w średnim wieku?

Gdy mężczyźnie przybywa lat, w jego organizmie spada liczba produkowanych męskich hormonów - androgenów. Efektem tego jest powiększanie się prostaty. A że przez jej środek przebiega cewka moczowa, teraz jest ona uciskana i zmniejsza się jej światło. Wtedy pojawiają się sygnały, że zaczął się problem.

Objawy przerostu prostaty

Jeżeli przy oddawaniu moczu pojawiają się problemy, być może prostata zaczęła się powiększać. Następuje wtedy wrażenie ciągłego ucisku na pęcherz, ale nie można oddać moczu, wymaga to większej ilości czasu lub niemożliwe jest wypróżnienie się do końca. W skrajnym wypadku może dojść do niemożności oddania moczu.

Reklama

Kiedy do lekarza z prostatą?

Na wizytę u urologa należy umówić się nie tylko w przypadku problemów z prostatą. Regularne kontrole pozwalają ustalić, czy danemu pacjentowi nie zagraża wystąpienie zmian, które mogą niebezpiecznie zezłośliwieć. A z rakiem prostaty trudniej jest wygrać niż mu zapobiegać.

Ojcostwo a problemy z prostatą

Z racji tego, że jest to bardzo powszechny problem zdrowotny, w Danii przeprowadzono ciekawe badania. Dość jednoznacznie z nich wynikło, że płodność mężczyzny ma znaczenie, jeżeli chodzi o ryzyko jego potencjalnego zachorowania na prostatę. 

Wyniki tych badań wskazywały na to, że im większa liczba dzieci u mężczyzny, tym mniejsze ryzyko wystąpienia u niego raka prostaty. Czy jest to jednak recepta na uniknięcie problemu? Orzekać jeszcze za wcześnie. Zwłaszcza, że jeszcze rzadziej chorowali... mężczyźni bezdzietni.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL