Reklama

Jak rozpoznać i leczyć zapalenie nerek?

Zdrowe nerki odfiltrowują z krwi zbędne produkty przemiany materii, usuwają z organizmu nadmiar wody, wpływają na wartości ciśnienia tętniczego i równowagę kwasowo-zasadową. Zaburzenia w pracy nerek dotykają więc nie tylko ich samych, ale mają też wpływ na funkcjonowanie całego ustroju.

Jednym ze stanów chorobowych związanych z nerkami są stany zapalne. Oto  jakie wyróżniamy rodzaje zapalenia nerek, w zależności od pierwotnej lokalizacji w jednej z części nerek. 

Kłębuszkowe zapalenie nerek

Kłębuszkowe zapalenie nerek to pierwotne, związane z dysfunkcją samych kłębuszków nerkowych, lub wtórne, wynikające z innych zakażeń i stanów zapalnych lub chorób. Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek objawia się silnym bólem w okolicy lędźwiowej, obrzękami i zmniejszeniem ilości moczu przy złym samopoczuciu ogólnym.  

Badania laboratoryjne wykazują białkomocz, krwiomocz. Leczenie powinno się odbywać w szpitalu. Zapalenie w formie przewlekłej może się rozwijać latami i rozszerzać się na inne obszary nerek, stopniowo pogłębiając ich niewydolność.

Reklama

Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to proces zapalny rozpoczyna się w miedniczkach nerkowych. W większości przypadków źródłem choroby jest zakażenie przez bakterie (najczęściej E.coli), które z dolnych dróg moczowych przez moczowody przedostają się do nerek. Objawy to bóle lędźwiowe, gorączka, bakterie w moczu, pieczenie i ból w cewce moczowej. 

Nieleczone lub niewłaściwie leczone ostre zapalenie może się przerodzić w formę przewlekłą, dającą nieznaczne objawy aż do stadium uszkodzenia nerek. Leczenie, głównie w formie antybiotykoterapii, warto wspomagać  ogrzewaniem bolących okolic, stosowaniem moczopędnych ziół i piciem dużych ilości płynów. 

Śródmiąższowe zapalenie nerek

Śródmiąższowe zapalenie nerek to często związane z długotrwałym stosowaniem leków o działaniu nefrotoksycznym (niektóre antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne). Może być wynikiem obecności kamieni nerkowych, nawracających infekcji dróg moczowych, stałego narażenia na kontakt z metalami ciężkimi. 

Objawia się bólem, gorączką, często wysypką skórną i krwiomoczem. Może przejść w formę przewlekłą, powodując nieodwracalne uszkodzenia nerek. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: Śródmiąższowe zapalenie nerek | stan zapalny nerek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL