Jak rozpoznać marskość wątroby?

Marskość wątroby to stan, w którym nasza wątroba osiąga zwłóknienie, ogniskową martwicę komórek. Efektem jest nadmierny rozrost tkanki łącznej na niekorzyść czynnego miąższu wątroby.

Wątroba osiąga patologiczny stan przewagi tkanki łącznej nieczynnej biochemicznie nad prawidłowymi komórkami wątrobowymi. Marskość wątroby to stan zejściowy wielu jej wcześniejszych chorób.

Przyczyny marskości wątroby

Ustalono, że marskość wątroby następuje w efekcie długotrwałej stymulacji toksyną jej komórek. O tym, jak długo takie niszczące działanie na wątrobę musi trwać, najlepiej świadczy fakt, że posiada ona niesamowite zdolności regeneracyjne. Jednak ci, którzy doprowadzają się do marskości wątroby, uniemożliwiają prawidłowy przebieg procesu regeneracji po wcześniejszych jej chorobach.

Reklama

Czynniki wywołujące marskość wątroby

Najczęstszym takim czynnikiem jest alkoholizm. Ale nie jest on warunkiem absolutnym, by spowodować marskość wątroby alkoholem. Alkohol spożywany w niedużych ilościach, ale regularnie, też przyczynia się do zwiększenia ryzyka. Inną przyczyną wystąpienia tej choroby przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C

Poza tym marskość wątroby może wiązać się niektórymi chorobami metabolicznymi, przewlekłymi chorobami dróg żółciowych oraz z chorobami autoagresywnymi. Marskość wątroby może wywołać też regularne stosowanie niektórych leków.

Objawy marskości wątroby

Marskość wątroby bardzo długo nie daje o sobie znać. Pierwszymi objawami marskości wątroby mogą być:

  • uczucie zmęczenia, 
  • zmniejszona tolerancja na wysiłek, 
  • zmniejszenie apetytu, 
  • wzdęcia, 
  • uczucie ciężaru w nadbrzuszu po posiłkach oraz odbijanie.

Jeśli objawom tym towarzyszy też bezsenność i świąd skóry, z reguły mamy do czynienia z zaawansowanym stadium choroby, dalej zagrażającym już śmiercią.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: marskość wątroby objawy | wątroba | wątroba choroba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL