Jak pozbyć się glisty ludzkiej? Leczenie i domowe sposoby na glistnicę
Mimo że w niektórych regionach świata glista ludzka może występować u nawet 90 proc. populacji, to w Polsce wykrywa się ją u 1-18 proc. społeczeństwa. Jest to trzecie co do częstości - po owsiku i włosogłówce - zakażenie pasożytnicze, które może przebiegać zarówno bezobjawowo, jak i wywoływać bardzo uciążliwe symptomy. W leczeniu największą skuteczność wykazują specjalistyczne leki przeciwpasożytnicze, jednak dieta czy niektóre zioła mogą być cennym wsparciem. Jakie są znane sposoby na pozbycie się glisty ludzkiej?
Glista ludzka to pasożyt wywołujący glistnicę - chorobę, którą można zarazić się jedząc zanieczyszczone jajami warzywa lub pijąc skażoną wodę. Po ich spożyciu w jelicie z jaj wylęga się larwa, która następnie przedostaje się drogą naczyń krwionośnych do płuc. Tam dojrzewa, po czym wspina się w górę układu oddechowego aż do gardła, gdzie zostaje połknięta i trafia z powrotem do przewodu pokarmowego. W nim dojrzałe formy glisty zaczynają produkować nawet 200 tysięcy jaj na dobę. Glistnica najczęściej przebiega bezobjawowo, jednak może być przyczyną reakcji alergicznych, osłabienia, zawrotów głowy, kaszlu czy bólu brzucha. Rozpoznaje się ją po wykryciu obecności jaj w kale.
Leki przeciwpasożytnicze są podstawową i najskuteczniejszą metodą walki z glistą ludzką i innymi pasożytami. W terapii wykorzystuje się środki, które pod wpływem różnych mechanizmów prowadzą do obumarcia pasożytów. Mogą one m.in. zaburzać przyswajanie przez nie niezbędnych im do życia składników odżywczych (np. mebendazol) czy wywoływać ich paraliż (np. pyrantel). Należy je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ pominięcie dawki lub ich niewłaściwe stosowanie mogą wpłynąć na skuteczność terapii.
Podstawowym domowym sposobem walki z glistą ludzką jest przede wszystkim zapobieganie rozwojowi zakażenia. Można to robić, dokładnie myjąc warzywa i owoce przed ich przyrządzeniem, a także kupując je ze sprawdzonych źródeł. Obecnie częstość zakażeń znacznie się zmniejszyła m.in. dzięki skutecznej walce z nawożeniem upraw odchodami ludzkimi, które są źródłem jaj glisty. Wciąż jednak trzeba dbać o odpowiednią higienę, to znaczy myć ręce przed posiłkami i po każdym kontakcie z ziemią, w której mogą być obecne jaja pasożyta. Warto również uczyć dzieci tych podstawowych zasad czystości, aby w pewnym momencie weszły im one w nawyk i stały się oczywistością.
Dieta przy zakażeniu glistą ludzką może być wsparciem leczenia przeciwpasożytniczego. Powinna być zdrowa, lekka i odpowiednio zbilansowana. Zaleca się zmniejszenie ilości spożywanych cukrów prostych, zawartych w słodyczach, białym pieczywie czy ciastkach, ponieważ to nimi w głównej mierze odżywia się pasożyt.
Warto też zadbać o odpowiednią ilość białka i błonnika w diecie, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Pomocne może się okazać również zwiększenie spożywania niektórych produktów, m.in. kiszonek, fermentowanych produktów mlecznych (np. kefirów), pestek dyni, czosnku, cebuli, buraków czy szczawiu.
Do domowych sposobów na odrobaczanie zalicza się również herbatki ziołowe, na przykład z piołunu, tymianku, wrotyczu, szałwii, macierzanki piaskowej, owocu kopru włoskiego, goździków, czarnuszki czy mięty. Obecnie jednak wielu specjalistów nie zaleca stosowania ich jako jedynej metody walki z pasożytami, w tym z glistą ludzką. Nawet, jeśli w trakcie ich przyjmowania dolegliwości ustąpią, to bez leczenia przyczynowego i pozbycia się glist z organizmu często po krótkim czasie znowu powracają.
Warto też zdawać sobie sprawę, że o ile większość tych ziół wspiera prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, to u osób bardziej wrażliwych mogą nasilać odczuwane w trakcie zakażenia dolegliwości. Preparaty ziołowe mogą być więc wsparciem leczenia farmakologicznego, jednak tylko i wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Obecnie na rynku można znaleźć całą masę różnorodnych suplementów, które mają pomóc organizmowi pozbyć się robaków, a przez to poprawić samopoczucie i złagodzić odczuwane dolegliwości. Prawda jest jednak taka, że jeżeli nie masz potwierdzonego u lekarza zakażenia pasożytami, to stosowanie tych specyfików prawdopodobnie nie przyniesie żadnych korzyści. Jeżeli są to preparaty ziołowe lub soki owocowe, co najwyżej wesprą pracę przewodu pokarmowego i mogą dostarczyć ci trochę witamin i minerałów, które równie dobrze mógłbyś pozyskać jedząc po prostu warzywa czy owoce.
Odrobaczanie organizmu powinno więc odbywać się pod stałą kontrolą lekarza jedynie u osób, u których zakażenie glistą ludzką czy innymi pasożytami zostało potwierdzone badaniami. Dzięki temu nie tracisz czasu i pieniędzy na produkty, które mogą nie przynieść żadnych korzyści. Dla własnego bezpieczeństwa nie należy stosować też różnorodnych domowych metod na odrobaczanie bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.
Zobacz także:
Objawy i leczenie grzybicy układu pokarmowego. Tych produktów unikaj
Pięć najskuteczniejszych produktów na zaparcia
Zakażenie bakterią E.coli. Jak przebiega? Czy jest niebezpieczne?