Olej z wiesiołka - "rośliny księżycowego ogrodu". Kiedy i jak go stosować?

Stosowany jest w leczeniu chorób skóry, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, łagodzi kobiece dolegliwości. To tylko kilka zalet oleju z wiesiołka. Cóż to za roślina ten wiesiołek? Niektórzy powiedzą, że "magiczna". Jakie jeszcze właściwości przypisuje się olejowi z wiesiołka i kiedy go stosować? Wyjaśniamy.

Wiesiołek - co to za roślina?

Wiesiołek należy do roślin z rodziny wiesiołkowatych, tak jak wierzbownica czy godecja. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale rośnie też na kontynencie europejskim. Można go spotkać na polskich polach i łąkach, a także w przydomowych ogródkach. Osiąga nawet do 100 cm wysokości. Najpospolitszym gatunkiem występującym w naszym kraju jest wiesiołek dwuletni.

Wiesiołek ma piękne, najczęściej jaskrawożółte kwiaty. Nazywany jest "rośliną księżycowego ogrodu", "kwiatem jednej nocy" czy "świecą północy", gdyż jego kwiaty zamykają się w świetle dziennym, a otwierają się o zmierzchu, przyciągając zapachem. Płatki kwiatów wiesiołka pięknie odbijają światło Księżyca.

Reklama

Wiesiołek jest niepozorną rośliną o wielu cennych dla zdrowia właściwościach. W celach leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim liście i nasiona wiesiołka. W domowej apteczce warto mieć choćby olej z nasion wiesiołka.

Olej z wiesiołka - właściwości

Rdzenni Amerykanie używali oleju z wiesiołka w leczenia bólu brzucha i gardła, stosowali go także jako środek na rany. W XVII wieku stał się popularny w Europie. Otrzymał nawet miano "królewskiego lekarstwa na wszystko". Dziś olej z wiesiołka również jest chętnie wykorzystywany. Najlepszy to taki, który jest świeży, nierafinowany i niefiltrowany. Powinien być tłoczony na zimno.

Olej z wiesiołka jest bogaty przede wszystkim w kwas linolowy (LA) i kwas gamma-linolenowy (GLA), które należą do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. Kwas linolowy pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Z kolei właściwości, jakie przypisuje się kwasowi gamma-linolenowemu to m.in. łagodzenie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów i alergii, normalizacja wysokiego ciśnienia krwi oraz wspomaganie prawidłowego funkcjonowania i nawilżenia skóry. W oleju z wiesiołka znajdziemy też witaminę E, a także cynk, selen, magnez i wapń.

  • Olej z wiesiołka jest świetny dla skóry. Badania wykazały, że przyjmowanie oleju z wiesiołka znacznie poprawiało nawilżenie, jędrność i elastyczność skóry. Stosowanie oleju z wiesiołka na twarz jest zalecane głównie zimą, gdy panują warunki trudne dla skóry. Olej z wiesiołka może również pomóc w leczeniu niektórych chorób skóry. Właściwości nawilżające i przeciwzapalne mogą pomóc w walce z trądzikiem czy egzemą. Nałożony na skórę przyspieszy też gojenie ran. 
  • Olej z wiesiołka pozytywnie wpływa też na stan włosów i paznokci. Polecany jest dla osób ze słabymi i wypadającymi włosami. Olej z wiesiołka wzmocni pasma i nada im zdrowego blasku.
  • Olej z wiesiołka sprawdzi się również przy PMS - zespole napięcia przedmiesiączkowego. Złagodzi problemy trawienne, ból pleców czy ból i tkliwość piersi. Wykazano też, że olej z wiesiołka u kobiet w okresie menopauzy pomaga łagodzić uderzenia gorąca, w tym ich nasilenie, częstotliwość oraz czas trwania.  

Dzięki działaniu przeciwzapalnemu suplementacja olejem z wiesiołka może zmniejszyć nasilenie bólu i poprawić mobilność u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Wykazano też tendencję do zmniejszania porannej sztywności stawów.

Podkreśla się również pozytywny wpływ oleju z wiesiołka na układ sercowo-naczyniowy. Składniki w nim zawarte mają poprawiać przepływ krwi w naczyniach, obniżać ciśnienie i poziom cholesterolu. 

Olej z wiesiołka, co ważne w tym czasie, wzmacnia układ odpornościowy. Suplementy diety z wiesiołka wspomagają też pamięć i koncentrację.

Olej z wiesiołka - jak stosować?

Olej z wiesiołka można przyjmować doustnie (występuje też w postaci kapsułek), jak i stosować zewnętrznie - na skórę. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki. Zwykle przyjmuje się, że dorośli mogą brać jedną łyżeczkę oleju z wiesiołka dziennie. Produkt ten może być wykorzystywany także w kuchni, jako dodatek do sałatek czy surówek. Warto zapamiętać, że olej z wiesiołka należy stosować na zimno, ponieważ poddany obróbce cieplnej traci cenne właściwości.

Jeśli chcemy stosować olej z wiesiołka na twarz, wystarczy rozprowadzić parę kropli na całej twarzy, wykonując przy tym delikatny masaż. Można go także potraktować jako maseczkę odżywczą na noc. 

Olej z wiesiołka może posłużyć również do olejowania włosów lub jako serum na rozdwojone końcówki.

Olej z wiesiołka - skutki uboczne

Olej z wiesiołka uważany jest za bezpieczny dla większości ludzi. Nie określono bezpieczeństwa długotrwałego stosowania. W wyniku krótkotrwałego stosowania (i takie jest zalecane) mogą wystąpić takie objawy jak: bóle brzucha, bóle głowy, rozwolnienie, nudności, problemy żołądkowe. W rzadkich przypadkach olej z wiesiołka może wywołać reakcję alergiczną.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zadziwiająca moc oleju kokosowego. Wspomaga pracę serca i mózgu

Oleje roślinne. Który najcenniejszy dla zdrowia?

Olej tsubaki - sekret urody Azjatek. Na co pomaga?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL