Pryszcze i trądzik - przyczyny oraz sposoby leczenia

Pryszcze to nieprzyjemny problem, który wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie nastolatków. Pryszcze pojawiają się na twarzach 30- i nawet 50-latków. Skąd się biorą? Ich główną przyczyną są zmiany hormonalne. Nie należy jednak wykluczać także innych czynników - złej diety, niezdrowego trybu życia czy niewłaściwej pielęgnacji. Zobaczcie, co musicie wiedzieć na temat trądziku.

Pryszcze - skąd się biorą?

Pryszcze to nic innego jak krosty na skórze wywołane trądzikiem. Szacuje się, że problem ten może dotyczyć nawet 80 proc. osób od 13. do 30. roku życia. Nie oznacza to wcale, że po tym okresie pryszcze znikają. Zmiany na skórze mogą mieć nawet 40. czy 50-Latkowie. Pryszcze najczęściej występują na twarzy (zwłaszcza w strefie T - czoło, nos i broda), a także na szyi, dekolcie i plecach. Mogą mieć różne zabarwienie. Od jasnoróżowego, aż do czerwonego. To samo dotyczy ich rozmiaru. Mogą być niewielkie i ledwo widoczne oraz duże i wypełnione ropą. Skąd właściwie biorą się pryszcze? Trądzik w okresie dojrzewania prawdopodobnie wynika ze zmian hormonalnych, jakie następują u młodych osób. U dziewczynek problem z pryszczami może występować także tuż przed miesiączką. U dorosłych trądzik spowodowany jest przede wszystkim wzmożoną produkcją sebum, nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych oraz namnożeniem bakterii. Innymi przyczynami mogą być nieprawidłowa dieta, stres, stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz nadużywanie tytoniu. Osoby, które mają problem z pryszczami, powinny również zwrócić uwagę na stosowaną pielęgnację. Czasem problemy ze skórą wynikają ze źle dobranych kosmetyków do twarzy.

Reklama

Pryszcze - jak się ich pozbyć?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że leczenie trądziku powinno przebiegać pod okiem doświadczonego dermatologa, który dobierze odpowiedni sposób leczenia. Czasami konieczne będzie zrobienie dodatkowych badań. Pomocne może być sprawdzenie poziomu TSH (hormonu tyreotropowego, który wydzielany jest przez przysadkę mózgową) oraz morfologia.

W przypadku intensywnego trądziku dobrym wyjściem jest antybiotykoterapia - najczęściej są to leki z grupy tetracyklin. Ze względu na liczne działania niepożądane i nie najlepszy wpływ antybiotyków na żołądek czy jelita, jest to jednak jedynie tymczasowe rozwiązanie. Pryszcze dobrze reagują także na leki z grupy retinoidów - np. na izotretinoinę. Ważną rolę w leczeniu trądziku ogrywają również leki stosowane miejscowo, np. kwas azelainowy i nadtlenek benzoilu. Obie substancje doskonale złuszczają naskórek, działają antybakteryjnie i co najważniejsze - hamują produkcję łoju. Rozpoczynając leczenie trądziku, trzeba być świadomym, że jest to długi proces. Trądzik charakteryzuje się stanami zaostrzenia oraz remisją. W przypadku zminimalizowania problemu nie należy jednak rezygnować z leczenia. Trądzik to choroba przewlekła i nieleczony powróci po kilku tygodniach ze wzmożoną siłą.

Istotną kwestią jest również prawidłowa pielęgnacja. Skóra z tendencją do trądziku powinna być dobrze nawilżona. Wbrew powszechnej opinii, nie należy jej wysuszać - to w żaden sposób nie przyśpieszy walki z pryszczami.

Domowe sposoby na pryszcze

W walce z trądzikiem można wykorzystać również domowe sposoby na pryszcze. Nie zlikwidują one całkowicie problemu, jednak mogą delikatnie złagodzić objawy i przynieść ukojenie skórze. Dobrym pomysłem są domowe maseczki. Można przygotować je z miodu i cytryny, kurkumy i miodu lub płatków owsianych, mleka i miodu. Warto stosować także olejki o działaniu antybakteryjnym. Do cery trądzikowej szczególnie polecany jest olejek herbaciany, olejek różany, rycynowy i lawendowy. W domu przygotować możemy także tonik na bazie ogórka, który świetnie sprawdzi się do przemywania skóry (nawet 2-3 razy dziennie). Trzeba pamiętać również, że bardzo ważnym elementem walki z pryszczami jest odpowiednia dieta. Należy wykluczyć z niej tłuste, pikantne i ciężkostrawne potrawy. Zamiast tego warto postawić na warzywa i owoce sezonowe oraz chude mięso i ryby. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: trądzik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL