Maść z witaminą F na skórę z problemami. Usuwa zaczerwienienia, zmarszczki i blizny

Maści apteczne bez recepty to często doskonałe tańsze zamienniki drogich kosmetyków, zawierają bowiem liczne składniki regenerujące i odżywiające skórę, lecza cerę problematyczną i wrażliwą, a przy okazji pomachają uzyskać zdrowy, młodszy wygląd. Taki produktem - który łączy w sobie działanie wielu kosmetyków - jest maść z witaminą F. Choć wciąż mało znana, może zdziałać wiele dobrego dla skóry. Czym jest witamina F i jak działa? Kiedy warto ją stosować? I co tak naprawdę kryje się pod tajemniczą nazwą "witamina F", która witaminą wcale nie jest?

Witamina F - błędna nazwa, bezbłędne działanie. Co kryje nazwa maści?

Kwas linolowy był jedną z najpopularniejszych substancji kosmetycznych w 2023 roku. To właśnie ten poszukiwany przez wszystkich składnik ukrywa w sobie niepozorna maść apteczna za kilkanaście złotych. Witamina F, czyli kwas linolowy ma mnóstwo właściwości, które wspierają zdrowie skóry. To niezbędny kwas tłuszczowy omega występujący w olejach roślinnych, takich jak nasiona słonecznika, dynia, pestki winogron i nasiona konopi.

Witamina F tak naprawdę witaminą nie jest. Składa się z dwóch rodzajów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Te kwasy tłuszczowe to kwas alfa-linolenowy (ALA) i kwas linolowy (LA). ALA to kwas tłuszczowy omega-3, a LA to kwas tłuszczowy omega-6. Naukowcy odkryli ALA i LA w latach dwudziestych XX wieku i pomylili je z witaminą, którą nazwali witaminą F. Jak widać omyłkowo nadana nazwa funkcjonuje w świecie farmaceutycznym do dziś.

Reklama

Jak działa witamina F na skórę?

Witamina F to cenny składnik nawilżający i główny składnik ceramidów, które budują barierę hydrolipidową skóry. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek, ma działanie przeciwzapalne, jest bogata w przeciwutleniacze i działa odbudowująco. Kwas linolowy z łatwością wnika w naturalną barierę skóry, odżywiając ją, uzupełniając i wspierając jej funkcje polegające na ochronie skóry i zatrzymywaniu wilgoci.

Zdrowa bariera lipidowa pomaga złagodzić objawy stanu zapalnego i uszkodzeń skóry. Choć na trądzik cierpią osoby z cerą określaną jako tłusta, to zwykle brakuje jej kwasów omega-6. Zastosowanie witaminy F przywraca równowagę pracy gruczołów łojowych i pomaga wyleczyć trądzik. Wykazano również, że stosowanie miejscowe witaminy F skraca czas gojenia się wrzodów.

Kwas linolowy wykazuje właściwości przeciwzapalne, co może być pomocne w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik czy egzema. Zmniejsza podrażnienie skóry i wspomaga jej naturalną zdolność do zwalczania stanów zapalnych.

Witamina F działa jako przeciwutleniacz, co oznacza, że pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki mogą przyspieszać procesy starzenia się skóry, a antyoksydacyjna ochrona pomaga temu przeciwdziałać. Wspomaga procesy regeneracji skóry, przyspieszając gojenie się skaleczeń, zadrapań i innych uszkodzeń skóry. To działa korzystnie zwłaszcza w przypadku blizn i uszkodzeń skóry.

Kto powinien stosować maść z witaminą F?

Stosowanie maści z witaminą F może być pomocne w przypadku różnych problemów skórnych. Szczególnie poleca się ją do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt, ale jest również stosowana w leczeniu problemów dermatologicznych u osób dorosłych.

Problemy skórne, które złagodzi maść z witaminą F:

  • egzema,
  • trądzik,
  • łuszczyca,
  • nadmierne wysuszenie skóry,
  • zapalenia skóry,
  • blizny i przebarwienia.

Maść z witaminą F można również stosować ochronnie. Kwas linolowy działa jako przeciwutleniacz, który pomaga w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia. Pomaga w utrzymaniu jędrności i elastyczności skóry, dlatego apteczna maść może być stosowana jako przeciwzmarszczkowa maska na noc.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania maści z witaminą F?

Witamina F stosowana miejscowo jest odpowiednia dla każdego rodzaju skóry, w tym skóry skłonnej do wyprysków i skóry wrażliwej. Nie powoduje skutków ubocznych tj. reakcje alergiczne, przesuszenie skóry czy wyprysk. Sama witamina F nie zatyka porów, ale warto sprawdzić, czy w składzie maści nie znajdują się składniki, które mają takie działanie. Dermatolodzy zalecają, by nie stosować jej z nadtlenkiem benzoilu.

Składniki maści z witaminą F, które będą wspierać jej działanie

Czytanie składów to dobry nawyk, nawet w przypadku produktów, które kupujemy w aptekach. Maść z witaminą F może zawierać dodatkowe składniki, na które również warto zwrócić uwagę. Najczęściej w jej składzie znajdziemy alantoinę i d-pantenol - składniki o silnym działaniu łagodzącym. Świetnie sprawdzą się w pielęgnacji skóry podrażnionej.

Choć sama witamina F nie uczula to maść może zawierać lanolinę. Osoby z alergią na białka zwierzęce i atopowe zapalenie skóry powinny stosować maść bardzo ostrożnie. 

CZYTAJ TAKŻE:

Maść z witaminą A+E. Regeneruje suchą i podrażnioną skórę

Pięć najlepszych sposobów na zwalczanie blizn po trądziku

Maść z arniki: Naturalne remedium na pajączki, trądzik i siniaki

Maść świerkowa. Remedium na bóle mięśni i stawów 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: skóra wrażliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL