Na te badania przyjdź na czczo, a na te po śniadaniu. Zależy od tego wiarygodność wyników
Nie wszystkie badania krwi wymagają tego, by przyjść na nie na czczo. Jeśli jednak planujesz morfologię czy oznaczenie poziomu glukozy - warto pamiętać, by powstrzymać się od jedzenia na kilka godzin przed badaniem. Kiedy jeszcze należy pościć przed badaniami, a kiedy można pozwolić sobie na lekkie śniadanie? Odpowiadamy.
Dysponujemy obecnie szerokim wachlarzem badań diagnostycznych - nasza polska diagnostyka laboratoryjna dorównuje poziomom światowym, osiągając przeróżne możliwości oznaczeń. Możemy diagnozować różnego rodzaju choroby i nieprawidłowości, zarówno dzięki badaniom laboratoryjnym jak i obrazowym. Zacznijmy jednak od oczywistości: co to znaczy być na czczo?
Bycie na czczo to pozostawanie bez posiłku przynajmniej przez 10 - 12 godzin, jak głosi większość literatury medycznej. Do bycia na czczo wlicza się również pozostawanie bez kawy, soków, napojów gazowanych i mocnej herbaty, a także używek - alkoholu i papierosów.
Dla osób, które nie chcą zapamiętywać zasad, ułatwieniem jest fakt, że do każdego badania można podchodzić na czczo. Jest więc możliwość przyjścia do laboratorium zupełnie na czczo i wykonania wszystkich badań, jakie chcemy.
Co do zasady, badania które należy wykonywać na czczo (chyba, że lekarz wyraźnie zleci inaczej), to m. in.:
- morfologia,
- glukoza,
- insulina,
- próby wątrobowe,
- bilirubina,
- mocznik,
- kwas moczowy,
- niektóre hormony (np. kortyzol),
- krzywa cukrowa,
- krzywa insulinowa.
Jeśli chcemy wykonać inne badania z krwi, nie ma wymogu, by pozostać na czczo. Oznacza to, że przed udaniem się do laboratorium, możemy zjeść lekkostrawne śniadanie i wypić szklankę lub dwie wody. Odpowiednie nawodnienie ułatwi pobranie materiału do badania.
Badania, do których nie trzeba być na czczo, to m. in.
- hemoglobina glikowana,
- hormony płciowe,
- badania moczu i kału,
- badania genetyczne,
- markery nowotworowe (nie wolno palić papierosów przed badaniem).
Do oznaczeń, których status jest dyskusyjny, należą:
- TSH,
- hormony tarczycy,
- lipidogram,
- jonogram,
- oznaczenia witamin i minerałów.
Należy również pamiętać, iż w niektórych przypadkach zalecane jest wykonywanie badań wyłącznie w godzinach porannych, ze względu na zmienność dobową danego parametru i tak jest np. w przypadku kortyzolu, który należy oznaczać do godziny 9:00.
Jeśli nie wiemy, czy do danego oznaczenia musimy być na czczo, najlepiej założyć, że tak i przygotować się poszcząc przed badaniami. Od reguły tej są wyjątki, dotyczą one osób skrajnie niedożywionych i bardzo małych dzieci, u których niejednokrotnie zjedzenie lub wypicie czegoś jest konieczne dla zachowania odpowiedniego nawodnienia i bilansu energetycznego.
CZYTAJ TAKŻE:
Te badania zleci ci lekarz pierwszego kontaktu. Wykonasz za darmo, ale nie bez wskazań
Tak sprawdzisz poziom ważnych pierwiastków. Jonogram może uratować życie
Skierowanie od lekarza prywatnego a badania na NFZ. Tylko jedna darmowa usługa