Pantomogram - wskazania, przeciwwskazania, przebieg i cena badania
Pantomogram to jedno z najczęściej wykonywanych badań RTG. Daje ono dokładny wgląd w stan naszego uzębienia, a także w kości szczęki i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych oraz zatok szczękowych. Pantomogram wykonywany jest m.in. przed usunięciem zęba. Jest całkowicie bezbolesny. Co jeszcze należy wiedzieć o tym popularnym badaniu? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat pantomogramu.
Pantomogram (inaczej panorama zębów lub OPG) to zdjęcie rentgenowskie zębów, kości szczęki i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych oraz zatok szczękowych. Pantomogram pozwala lekarzowi ocenić stan naszego uzębienia. Na prześwietleniu dokładnie widoczne są wszelkie zmiany chorobowe oraz nieprawidłowości w budowie.
OPG zaliczane jest do jednych z najczęściej zlecanych badań RTG. Do wykonania pantomogramu konieczne jest skierowanie od lekarza.
Pantomogram zlecany jest przez stomatologa lub ortodontę. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku planowanego usunięcia zęba lub przed założeniem aparatu na zęby. W drugim przypadku OPG daje dokładny obraz wielkości, stanu i rozmieszczenia zębów, co jest niezwykle istotne przy właściwym doborze aparatu.
Pantomogram wykonywany jest również do oceny stopnia zaawansowania zmian chorobowych takich jak próchnica. Bardzo często RTG zlecane jest także przed rozpoczęciem leczenia kanałowego. Zdarza się, że pantomogram stosowany jest także po leczeniu stomatologicznym i ma na celu ocenę efektów leczenia.
Panoramę zębów wykonuje się również u pacjentów zakwalifikowanych do operacji zaćmy. Ma to na celu wykluczenie ewentualnego stanu zapalnego jamy ustnej.
Pantomogram należy do badań, które nie wymagają specjalnego przygotowania. Może być wykonywany o każdej porze dnia i nie ma konieczności, aby pacjent pozostawał na czczo. Należy jedynie pamiętać o tym, aby przed samym badaniem zdjąć wszystkie metalowe przedmioty - np. bransoletki czy łańcuszki. Dotyczy to także protezy ruchowej i ruchomego aparatu ortodontycznego.
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy pantomogram boli. Warto wiedzieć, że jest to całkowicie bezbolesne badanie, które trwa zaledwie kilkanaście sekund. Jak przebiega? Przed badaniem pacjent proszony jest o dokładne umycie i zdezynfekowanie rąk. Następnie konieczne jest umieszczenie głowy pod specjalnym aparatem i przytrzymanie zębami uchwytu z jednorazową nakładką.
Zdjęcie panoramiczne dostępne jest od ręki. Pacjent może je otrzymać w wydruku lub w postaci pliku na płycie CD. Zdarza się, że niektórzy specjaliści zlecają wykonanie pantomogramu z dokładnym opisem. W takim wypadku na wynik trzeba zazwyczaj poczekać nieco dłużej.
Przeciwwskazaniem do wykonywania pantomogramu jest ciąża. Badania nie wykonuje się także u dzieci poniżej 5. roku życia. Zdarza się również, że OPG niemożliwe jest do wykonania u pacjentów nieumiejących utrzymać pionowej pozycji kręgosłupa szyjnego, a także u chorych mających problem z utrzymaniem nieruchomo głowy. Dotyczy to np. pacjentów z chorobą Parkinsona.
Do wykonania pantomogramu konieczne jest skierowanie od lekarza. Badanie nie jest refundowane przez NFZ. Koszt pantomogramu zależy od wielu czynników, m.in. typu badania (pantomogram z opisem lub bez).
Cena pantomogramu waha się zwykle od 50 do 150 zł.
Aleksandra Chruścielewska
Polecamy również:
Afty. Jak sobie z nimi radzić?