Lekarz zlecił ci morfologię? Uważaj, badanie może ci przepaść
Morfologia to podstawowe badanie diagnostyczne, które powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Badanie krwi pozwala na wczesne wykrycie różnych zaburzeń, często jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów chorobowych. Ile czasu może upłynąć od wystawienia skierowania do wizyty w laboratorium? Czy skierowanie na morfologię ma termin ważności? Odpowiadamy.
Badanie krwi to jedno z najbardziej popularnych i najczęściej zlecanych badań laboratoryjnych. Skierowanie na morfologię może wystawić każdy lekarz. Poszczególne wyniki znacznie ułatwiają diagnozę i lokalizację źródła problemów zdrowotnych. Na ich podstawie lekarz jest w stanie zdecydować o dalszym sposobie leczenia lub pogłębionej diagnostyce w kierunku poszczególnych schorzeń. Morfologia zazwyczaj służy do oceny aktualnego stanu pacjenta i funkcjonowania jego organizmu, dlatego powinny być wykonane możliwie szybko.
Zdarza się, że z różnych powodów nie wykonamy analiz od razu. Czasami sam lekarz, wystawiając skierowanie, powie nam, żebyśmy wykonali badania dopiero za kilka dni lub tygodni (np. po włączeniu nowych leków, aby sprawdzić ich skuteczność). Jak długo ważne jest skierowanie na badanie krwi na NFZ?
W polskim prawie nie istnieje data graniczna, po której upływie skierowanie staje się nieważne. Część laboratoriów może jednak wymagać, żeby między datą wystawienia skierowania i wykonania badań nie upłynęło więcej niż 30 dni. W przypadku starszych dokumentów możemy usłyszeć, że należy uaktualnić dostarczone skierowanie.
Każde skierowanie wystawiane przez lekarza POZ, ale również lekarzy-specjalistów, musi być opatrzone datą wystawienia dokumentu. Żeby uniknąć odmowy badania w rejestracji laboratorium, najlepiej upewnić się, że skierowanie nie jest starsze niż miesiąc. Jeżeli jest inaczej, dobrze wcześniej zadzwonić do wybranej placówki i dopytać, czy nie będzie problemu z wykonaniem badania.
W przypadku skierowań wystawianych "na zapas", w celach kontrolnych, warto poprosić lekarza rodzinnego, żeby na dokumencie umieścił informację o charakterze badań i sugerowanej dacie ich wykonania.
W przypadku skierowań elektronicznych (e-skierowań), wszystkie ważne informacje, łącznie z datą wystawienia i listą zleconych badań znajdziemy, logując się do Internetowego Konta Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl. Jeżeli w zakładce Ustawienia wybraliśmy opcję potwierdzeń SMS lub e-mail, wybraną drogą otrzymamy też wiadomość, w której również możemy sprawdzić, kiedy wystawiono skierowanie na morfologię w ramach NFZ.
Badania krwi można również wykonać prywatnie. W takim przypadku w ogóle nie potrzebujemy skierowania, wystarczy udać się do wybranej placówki i zadeklarować w rejestracji, jakie parametry krwi mają być sprawdzone.
Czytaj także:
Myślisz o diecie? Nim zaczniesz gubić kilogramy, wykonaj badania z tej listy
Zakazane przed badaniem moczu. Wynik może być zafałszowany
Ważny wskaźnik we krwi. Wykrywa stany zapalne, ostrzega przed zawałem i udarem
Zobacz również: